Spánek jako skvělá prevence rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění
Kvalitní spánek je něco, bez čeho náš organismus nemůže fungovat. To, jak jsme se vyspali, má vliv nejen na náš výkon následující den, ale také na to, jakou budeme mít náladu, a dlouhodobě především na naše zdraví.
Vědecké studie jednoznačně ukazují, že dostatečný a kvalitní spánek hraje klíčovou roli v regeneraci mozku, zlepšuje paměť, kreativitu a celkovou psychickou pohodu. Dostatečný a kvalitní spánek také snižuje riziko vzniku chronických onemocnění a podporuje tak dlouhodobé zdraví. Z dalších výzkumů však vyplývá, že 60 až 80 procent populace má se spánkem problém.
I proto společnost Samsung proto připravila projekt Vyspi se na to!, díky kterému se široká veřejnost zdarma dostane k odborným informacím, které mohou spánek výrazně zlepšit. Nejnovější vědecké poznatky ve dvanácti video lekcích zájemců představí renomovaní odborníci na spánek, jako je například Hynek Medřický, Lenka Medvecová Tinková nebo Samuel Kováčik.
Pro zhlédnutí lekcí zdarma se stačí pouze zaregistrovat na odkazu www.samsung.com/cz/vyspi-se-na-to/. Po dokončení registrace bude mít uživatel nejen přístup k videím, ale také automaticky obdrží 10% slevu na nákup hodinek Galaxy Watch a bude zařazen do soutěže.
Vyspi se na to!
V kurzu vás čeká celkem 12 mini lekcí
Tématem Proč spíme vás provede Petr Ludwig
Následující lekcí je Spánek vs. technologie, jež si pro vás přichystal Petr Holý
Třetím dílem je Proč si hlídat dopamin a tu připravil Lukáš Havránek
Dalším dílem jsou Cirkadiánní rytmy. Ty vám vysvětlí Kryštof a Vojta z Brain We Are
Stejní autoři připravili i pátí díl Spánek a suplementy
Jak je důležitá Relaxace před spaním vám vysvětlí Veronika Allister
Že spánek ovlivňuje světlo asi každý tuší. Lekcí Spánek a světlo vás provede Hynek Medřický
Libor Mattuš je autorem dílu Význam chladu a dechu
Specifickým tématem je Spánek u dětí, kterému se věnuje Lenka Medvecová Tinková
Následuje díl Spánek a kreativita u kterého se potkáte s Samuelem Kováčikem
Předposledním dílem je Jak to vidím já a své zkušenosti vám sdělí Miriam Kalisová
Závěrečné shrnutí Spánkové desatero má opět na starosti Petr Ludwig
Výzkumy ukazují alarmující fakt, že jeden člověk ze tří lidí spí méně než šest hodin denně, což je označováno jako spánková deprivace. Tento stav má dlouhodobě devastující účinky na lidský organismus, protože oslavuje imunitní systém, což vede k zvýšenému riziku rozvoje mnoha druhů nádorových onemocnění, Alzheimerovy choroby, cukrovky druhého typu, obezity, kardiovaskulárních nemocí nebo deprese a úzkosti. Ke snížení rizik však nestačí pouze spát více. Ideální počet by měl být sedm až devět hodin.
Světlo nastaví naše hodiny
K tomu, abychom si zařídili zdraví prospěšný spánek, nám pomohou naše "vnitřní hodiny", kterým se odborně říká cirkadiánní systém. Ten se vyvinul u tvorů žijících v prostředí, kde se střídají období světla a tmy. S trochou nadsázky se dá říci, že na kvalitním spánku je nutné začít pracovat už ráno po probuzení. Dostatek světla pomůže nastartovat tělo a připravit ho na celý den. Naopak večer by mělo světla ubývat a tím se vyšle jasný signál, že se organismus chystá k odpočinku.
Důležitá je také kvalita spánku. V dostatečné míře by měly být zastoupeny fáze hlubokého spánku a tzv. REM fáze. Hluboký spánek je důležitý pro fyzickou regeneraci a nejvíce je zastoupen v první části noci. REM fáze, tedy doba, kdy se nám zdají sny, podporuje kreativní funkce mozku. Aby bylo možné určit, jak kvalitní je konkrétně váš spánek, je dobré ho sledovat pomocí chytrých zařízení, které dokážou jednotlivé fáze spolehlivě monitorovat.