reklama

Scarlett Johansson: Strašná nemoc!

Scarlett Johansson (26) trpí. Má vážnou nemoc. Problém je v tom, že každý den jinou. Sexy herečka je totiž korunovaný hypochondr. Jak se s tím dá žít?

Foto: Isifa

Scarlett Johansson (26) trpí. Má vážnou nemoc. Problém je v tom, že každý den jinou. Sexy herečka je totiž korunovaný hypochondr.

Z trůnu krále tak sesadila slavnéhoWoodyho Allena (75), který si na svém strachu z nejrůznějších onemocnění dokonce vystavěl část karéry. A stejný přístup k problémům zdravotního rázu pomohl mezi režisérem a o mnoho let mladší herečkou vybudovat pevné pouto přátelství, které přetrvalo i společné natáčení filmů Match Point, Sólokapr a Vicki Cristina Barcelona.

Logika v tom nebude

Pořád se navzájem kontrolují, jaké mají nové příznaky, co mohou znamenat a co děsivého by jim tak mohlo hrozit. Právě tak se totiž pozná hypochondrie, která je nemocí sama o sobě. Hypochondra poznáte podle neustálých stesků na zdravotní stav, a intenzivního hledání podezřelých signálů.

Protože se neustále pozoruje, obvykle na sobě "něco" vážného objeví. Stres z potvrzení vlastních obav vyvolá další příznaky, a roztočí se tak bludný kruh, zcela odolný vůči racionálním argumentům.

"Woody často musí spoustě lidí potřást rukou. A já mu pak na dlaň nastříkám trochu antibakteriálního gelu. Jediný důvod, proč jsme ještě pořád dobrými přáteli, je ten, že se mi podařilo diagnostikovat Woodymu všechna možná mateřská znaménka, pihy, kožní výrůstky a drobné nemoci. Doporučila jsem mu léky, které mu pak doktoři předepsali," přiznala herečka v rozhovoru pro časopis Vogue.

Kdo hledá, najde

Skutečnost, že sledujeme své tělo a hlídáme, jestli všechno probíhá, jak má, je přirozeným projevem pudu sebezáchovy.

Právě to však paradoxně nyní přispívá k rozvoji "hypochondrie po internetu." Tuto epidemii poprvé zachytili ve Španělsku, ale průběh je všude přibližně stejný.

Člověka například najednou začne bolet na prsou. Zadá do vyhledávače popis svých potíží, a  internet mu jako první „diagnostikuje" infarkt, ačkoliv důvodem jsou  zaražené větry. Z diagnóz, jež tu jsou po ruce, si totiž lidé jako laici nejčastěji vybírají ten nejčernější scénář.

Jak se hypochondr pozná? 

  • neustále pátrá po chorobných projevech po dobu delší než šest měsíců
  • trvale se pozoruje a zaobírá svým stavem navzdory ujištění lékaře o dobrém zdraví
  • zveličuje různé bolístky a drobné zdravotní problémy
  • popírá, že problémy jsou psychické podstaty

Hypochondrie postihuje asi 1% populace a dalších 9 % má slaběji vyjádřené příznaky. U mužů se projeví nejčastěji kolem třicítky, u žen o deset let později, ale vyskytuje se u obou pohlaví stejně často.

Jak s hypochodrem jednat? 

Nezlehčujte jeho potíže. Nemáte před sebou nemáte simulanta, ale člověka, který je o své nemoci opravdu  přesvědčen. Zlehčováním dosáhnete pouze toho, že si vás zařadí mezi ty, kdo mu vůbec nerozumí.

Nerozebírejte s ním však ani jeho stesky. Svou pozorností byste ho jen utvrdili v tom, že hypochondrie jako metoda získání pozornosti se opravdu vyplácí. Pochvalte ho však za chvíle, kdy se mimořádně nezaobírá nádorem na mozku, způsobujícím jeho pravidelné bolesti hlavy

Pokud ale porucha dostoupila do té míry, že pacienta omezuje v jeho aktivitách (například mu nedovolí pracovat), snažte se ho dostat k psychologovi nebo psychiatrovi.

CO K HYPOCHODNRII VEDE?

Podle jedné studie trpí hypochondrií častěji nejstarší děti z rodiny, zvlášť ženy, protože ještě tehdy nezkušené matky věnovaly jejich zdraví větší pozornost než dalším sourozencům.  Odborníci také tvrdí, že do domnělé nemoci se utíkají lidé, kteří si jako děti tímto způsobem získaly pozornost a lásku okolí.

S přibývajícím se může zhoršovat, protože přirozené opotřebovávání organismu je pro postižené  dalším důkazem oprávněnosti jejich obav.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama