reklama

Zanedbáváte se? Osud vám to spočítá

Pokud nás nic nebolí a cítíme se tělesně i duševně v pořádku, nemáme potřebu chodit k lékaři. Oficiální údaje dokazují, že tak uvažuje až 62 % lidí. V těle se ale zatím může dít cokoliv...

Pokud nás nic nebolí a cítíme se tělesně i duševně v pořádku, nemáme potřebu chodit k lékaři. Oficiální údaje dokazují, že tak uvažuje až 62 % lidí. V těle se ale zatím může dít cokoliv...

Přitom právě preventivní prohlídky mohou odhalit závažná onemocnění a tolik nebezpečné zhoubné nádory. Mezi nejčastější patří zhoubná onemocnění tlustého střeva, prsu a děložního čípku.

... a už bylo pozdě...

Preventivní prohlídky u praktického lékaře nebo praktického gynekologa bychom v žádném případě neměli podceňovat. Naopak je třeba k nim přistupovat jako k plánování dovolené, kadeřníka či srazu s přáteli.

Nemluvě o tom, že díky prevenci šetříme svůj čas i finance. Nemilosrdné statistiky nám bohužel ukazují, že většina z nás řeší problém až tehdy, když už je pozdě a nádorové onemocnění je ve stadiu velmi obtížně řešitelném.

Ačkoli ministerstvo zdravotnictví organizuje celoplošný screening těchto onemocnění hrazený z veřejného zdravotního pojištění, veřejnost této možnosti využívá jen velmi málo. Screeningem, tedy celoplošným organizovaným vyhledáváním bezpříznakových jedinců, kteří již mají přednádorové změny nebo časná stadia nádoru, můžeme významně snížit výskyt těchto zhoubných onemocnění a zmírnit utrpení mnoha lidí.

Nádorová onemocnění prsu

Screeningové vyšetření prsu doporučuje registrující praktický nebo ženský lékař jedenkrát za dva roky, od 45 let věku. Na základě doporučení lékaře je žena vyšetřena v některém z mamografických center. Ženy jsou do screeningu zařazeny až do konce svého života. Smutné ovšem je, že mamografického vyšetření se v současné době účastní pouze 51 % žen (pro srovnání s EU - např. ve Švédsku je to 80.

Přitom ženy, které se na vyšetření dostavily měly v 80% pozitivních nálezů časné stadium onemocnění, tudíž i jejich šance na vyléčení byla veliká.

Kvalita našich screeningových mamografických center je na velmi vysoké úrovni. Dostupnost je ve všech regionech republiky a registrující lékař vždy pacientku vybaví příslušnou žádankou a odešle na akreditované pracoviště. Vyšetření představuje minimální zátěž a je prováděno na moderních přístrojích srovnatelných s ostatními státy Evropském unie.

Nádorová onemocnění děložního hrdla

Ve výskytu karcinomu děložního hrdla zaujímá Česká republika přední místo v Evropě. Opět zhruba polovina žen ve věku 25-59 let preventivní gynekologické prohlídky zanedbává. Vyšetření je hrazeno zdravotními pojišťovnami jedenkrát ročně.

Rakovina děložního hrdla je jedním z mála nádorů, u něhož umíme najít již přednádorové stavy a ty poměrně účinně léčit,.Na celoplošný screeningový program se vydávají nemalé finanční prostředky, které při správném využití přispějí k úspoře výdajů za nákladnou onkologickou léčbu.

Registrující gynekolog pacientce odebere vzorek sliznice z oblasti děložního hrdla a odešle jej do akreditované cytologické laboratoře. Nepochopitelný zůstává důvod, proč ženy svého gynekologa pravidelně nenavštěvují a raději žijí v nejistotě. Bohužel si neuvědomují možné důsledky. Přitom tento typ zhoubného nádoru je velice častý a následky jeho rozvinutého stadia nejsou příliš pozitivní.

Nádorová onemocnění tlustého střeva a konečníku

Porovnáme-li údaje Ministerstva zdravotnictví České republiky oproti státům Evropské unie ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku neboli kolorektálního karcinomu, prozrazují nám smutné prvenství. Ročně je tento zhoubný nádor diagnostikován u téměř osmi tisíc lidí a přibližně čtyři a půl tisíce pacientů na něj umírá.

Tato čísla poukazují na nutnost prevence a přesto pouhých  se zapojuje do screeningového programu a podstupuje test skrytého krvácení do stolice.

Každý z nás různě toleruje prohlídku kolonoskopem, ale díky této možnosti se významně zvyšuje možnost nádor zachytit včas.

Osobám ve věku od 50 do 54 let se doporučuje vyšetření na okultní krvácení v jednoročních intervalech. Vše spočívá v provádění kontrolních vyšetření na skryté krvácení ve stolici. Od věku 55 let mají osoby bez příznaků možnost volby, tj. buď opakovaný test na okultní krvácení ve dvouletém intervalu, nebo jako alternativu mají možnost provedení screeningové kolonoskopie s možností zopakování vyšetření jednou za deset let.

Objednat se na tato vyšetření je možné u praktického či ženského lékaře. Test je velmi jednoduchý,  bezbolestný a zvládne jej každý. Jestliže je výsledek pozitivní, následuje endoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku - kolonoskopie. Případné odstranění přednádorových stadií (polypů) se provádí v gastroenterologických pracovištích.

Životní styl - základ zdraví

Je nesporné, že zdravý životní styl a správná životospráva přispívá k dobrému zdraví. Zdravý životní styl,
tj. dostatek pohybu, relaxace a vhodná strava nám pomáhá upevnit své zdraví. Zároveň je i nejlepší prevencí před nádorovými onemocněními. Preventivní prohlídky u lékaře by se měly stát samozřejmostí pro každého moderního člověka. Lékař vás při nich nejen důkladně vyšetří, ale zároveň se s ním můžete poradit o dalších otázkách, týkajících se vašeho zdraví.

Kam se obrátit?

Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhé největší veřejné pojišťovny na území ČR.

ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

  • přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění
  • přináší široké spektrum slev a výhod
  • vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, se kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného
  • zásahu lékařů záchranné služby
  • poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ
  • poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění
  • přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na http://www.zdravijakovasen.cz/

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama