reklama

Proč nohy bolí? 5 problémů, které za tím mohou být

Bolavá chodidla a lýtka nemusí znamenat jen to, že jste to přehnali v posilovně. Zkontrolujte si, čím to je.

Foto: Isifa/Thinkstock

Bolí vás nohy? Po celém dni na podpatcích nebo po běžkařské tůře se nejspíš není co divit. Někdy je však bolest signálem něčeho víc, než je pouhé únavy.

Úplně mávnout rukou nad bolavýma nohama byste neměli nikdy. Lidé si často nedají bolesti chodidla do souvislosti s jiným onemocněním a lékaři o bolestech neřeknou. Přitom jde o důležitý příznak zdraví. Právě zde se například objevují první varovné signály přicházející cukrovky nebo aterosklerózy, poznáte na nich i artrózu. Na co si dát pozor?

Pálení a brnění

I běžná bolest nohou může znamenat, že v kloubech dolních končetin probíhají degenerativní změny - projevují se často nejdřív právě v drobných kloubech a kůstkách chodidel. Zkontrolujte si také, jak máte opotřebené podrážky bot. Jedna bude vypadat nejspíš hůře.Většina lidí má totiž každou nohu jinak dlouhou, což vede k jednostrannému přetěžování a může se projevit i na vašich zádech.

Doporučujeme: Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

Znecitlivění nebo mravenčení v nohou mohou být důslekem neuropatických bolestí a příznakem syndromu diabetické nohy. Je nejen velmi nepříjemný - někdy nenechá postižené vůbec spát. Prášky proti bolesti nezabírají a neexistuje dosud žádná spolehlivá metoda léčba. Jedinou léčbou je prevence - dostatek pohybu. Ideální je chůze, běh a jízda na kole. Důležité je také správně ošetřit každé drobné poranění, například zarostlý nehet na palci. Jinak může problém skončit i amputací - a dřív, než byste se nadáli.

Svírání v lýtkách

Mohou to být křečové žíly, a tím hůř, pokud nejsou viditelné na povrchu. Problémy v hlouběji uloženém žilním systému jsou nebezpečnější. Druhou, o nic lepší možností, je ucpávání cév. Při ateroskleróze se na vnitřních stěnách usazují cholesterolové pláty, které zužují jejich průměr, zhoršují průtok a zásobování dolních končetin krví a živinami. Pokud máte tyto příznaky, chce to rozhodně vyšetření.

Bolest na ploskách chodidel

Může jít o ploché nohy, v pokročilejším stádiu dokonce o zborcení klenby. Potíže se objevují zejména u těch lidí, jejichž zaměstnání vyžaduje celodenní stání na nohou. Řešením se mohou stát v určitých případech ortopedické vložky do bot, které nohu opět srovnají. Nemusíte k ortopedovi, relativně novým oborem je podiatrie (neplést s dětským lékařstvím - pediatrií), kde vám chodidlo vyšetří a na základě zjištění vyrobí vložky do bot speciálně na míru.

Bolest v patě

Bodavá bolest, když máte vstát po delším sezení nebo ráno z postele? Nejspíš se jedná o ostruhu, která však roste dovnitř v podobě zvápenatělého "trnu", který prorůstá do měkkých tkání. Je to důsledek zánětu, při němž se výpotek tohoto zánětu usazuje jako tvrdé vápenité soli do šlachy na plosce nohou. Říká se jí povázka a vybíhá od patní kosti dopředu k jednotlivým prstům. Jako pružná "gumička" spojuje patu a prsty a podporuje svaly a klenbu chodidla. Problém vzniká (bvykle z přetěžování, což kromě nadváhy mohou být i prudké dopady při sportech).

Bolest při našlápnutí na kostěný trn je úporná a plantární fascitida (tak se problém správně nazývá) tak kromě pat zasahuje celou oblast nožní klenby. Ortoped vám doporučí léčebný rentgen nebo ošetření rázovou vlnou.

Zarostlé nehty

Nejde jen o nevzhlednou záležitost, která se případně zakrývá lakem. Žluté nehty jsou způsobeny stejnou plísní, která vytváří mykózu nohy. Plíseň se navíc může rozšířit z nehtu na kůži. Zesílený nehet rovněž může proniknout do kůže a způsobit bakteriální infekci. Pokud žlutý nehet objevíte, je nejlepší zajít za lékařem, který navrhne vhodný lék nebo mast.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ostruha v patě? Kdy bolest skutečně přejde

Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama