reklama

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

Jak se konečně zbavit bolení zad?

Foto: Thinkstock

Teplý vlhký podzim a pak dramatické zvraty počasí kloubům a zádům daly zabrat. Bolí a bolí.

Bolesti pohybového aparátu už v četnosti předstihly bolení hlavy a trápí až 80 % lidí. "Přitom jen zhruba z jedné čtvrtiny je způsobují opravdové problémy s páteří či její onemocnění," upozorňuje neuroložka MUDr. Lenka Hronzová.

Co je tedy tou příčinou?

Můžeme si za to obvykle sami. Špatným držením těla, ochablými zádovými a břišními svaly, nadváhou, přetěžováním, dlouhým sezením i prochladnutím. "Zásadním doporučením je optimalizovat svůj životní styl; upravit váhu i pracovní zátěž, nepřetěžovat se, nepracovat ve vynucených polohách, v průvanu a s břemeny. Pozor si musí dát pacienti na prochladnutí, při potížích doporučuji teplé zábaly páteře, ale zároveň velmi nedoporučuji koupání v horké vodě," připomíná neuroložka.

Doporučujeme:  Téma: Bolest zad a páteře

Skvěle se podle ní jako podpůrná léčba uplatňuje Benfotiamin. Jde o jediný ze skupiny vitamínů B, který se nerozpouští ve vodě, ale v tucích. Působí  příznivě na nervový systém a proti únavě, vyživuje svaly a nervy a zmírňuje zánět nervů, který je způsoben toxiny vznikajícími při metabolismu buněk.

Léčba i prevence pohybem

Když to bolí, člověk nemá moc chuti cvičit, jenže právě cvičení dokáže bolesti zbavit. Záleží však především na tom, v jaké fázi potíží se pacient aktuálně nachází. Je samozřejmě rozdíl, pokud se jedná o mladého sportovce, či seniora. Osvědčuje se jóga i pilates.

"Neexistuje žádný univerzální návod, s každým pacientem je třeba pracovat individuálně," doplňuje doktorka Hronzová a zároveň dodává: „Ale abych byla alespoň trošku inspirativní, pro aktivní pacienty doporučím nyní oblíbenou metodu cvičení dle McKenzieho a stále hodnotné cvičení dle paní Mojžíšové či Dornovu metodu."

Jakou metodu si vyberete vy?

Zkusit můžete i další metody. Obvykle jsou nazvány podle svých autorů, kteří je vypracovali na základě dlouholetých zkušeností. 

McKenzie: Na základě vyšetření se stanoví jedna ze tří mechanických diagnóz a podle nich se vybere cílená terapie. Jedná se převážně o aktivní cvičení speciálně vybraných cviků pro konkrétního člověka. Až 70 % pacientů se může naučit léčit vlastními silami bez asistence terapeutů a nekonečných návštěv u lékařů a dalších odborníků. Je vhodná i při úrazech nebo po operacích páteře.

Dorn: Je to druh jemné manuální terapie, při které se klouby a obratle pacienta na milimetr přesně uvedou do správné polohy. Současně se tím otevřou brány energie, která tak může v člověku lépe proudit. To vše se děje volným a přirozeným pohybem ošetřovaného za jeho účasti a pomocí jemného tlaku palců terapeuta. Narovnaná páteř vás může zbavit depresí, pomoci s otěhotněním a dokonce i vyléčit i srdeční arytmií. Základům se může naučit během jediného víkendu doslova každý.

Infinity: Česká metoda cvičení, které vyvinula odborná lékařka MUDr. Michaela Tomanová. Je založena na zlepšení stability, centrace celého těla, na vizualizaci, dále také na uvolnění, protažení i posílení celého pohybového ústrojí. Učí pacienty koordinovat, vnímat, ovládat a kontrolovat své tělo, opět i bez terapeuta. Není nijak fyzicky náročná, nevyžaduje žádné pomůcky a lze ji začít cvičit pouze v představě, neboť mozek pouhou myšlenkou dokáže aktivovat příslušné svaly.

Rolfing: V ČR se jedná o novinku. Říká se jí také strukturální integrace, neboť jde o systém změny struktury (stavby a tvaru) těla, výchovy jeho používání a propojení s psychikou. Pracuje s fasciemi, což je pojivová tkáň, která jako trojrozměrná pavučina protkává tělo a drží ho pohromadě. Bílá, převážně kolagenem tvořená vlákna fascií pevně obepínají všechny svaly i orgány. Když tato síť zatuhne v nepřirozených polohách, bolesti jsou na světě.  

Klíčem je kolagen

Ani kdybyste za den zkonzumovali několik pytlíků gumových medvídků, nedoplníte potřebné množství kolagenu. Tvoří až 70 % sušiny kloubních chrupavek a je tak základní stavební bílkovinou, která tvoří pojivové tkáně našeho pohybového aparátu. Vědci zjistili, že kolagen nelze nahradit ničím jiným, než opět samotným kolagenem. Vhodným řešením, jak se o své klouby starat a dopřát jim dostatečnou výživu, jsou doplňky stravy s hlavní účinnou látkou - tzv. kolagenní peptidy (např. Geladrink), které podporují a zvyšují tvorbu kloubního kolagenu.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

12 povolání, která nejvíc škodí zádům. Je tam i vaše?

Sport Čechům moc neříká. "Pohnou se" i jednou za měsíc

Jídla, po kterých budete mít větší hlad než předtím

  

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama