reklama

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

Chodíte pomalu, utrácíte moc peněz a není s vámi legrace? Pozor, může to být signál demence!

Foto: Iisfa/Thinkstock

Zapomínáte klíče, seznam věcí na nákup nebo kdy koupit kytku k narozeninám? Kvůli tomu se děsit nemusíte. Co je tedy signálem nástupu demence? Některé projevy vás překvapí. Bez ohledu na věk.

Odborníci tvrdí, že je běžné i to, když zoufale hledáte správné slovo, jméno nebo  údaj a nemůžete si za nic na světě vzpomenout. Většinou se jedná o momentální kondici, na které se podepisuje sousta dalších okolností. Třeba stres a následné přetížení, nebo naopak únava a následný útlum.

Co to vlastně je?

Varovným signálem však je, pokud zapomenete, jak provádět činnosti, které jste dřív běžně prováděli - třeba jak se peče bábovka. Příznačné je zapomínání nejen názvu věcí, ale také účelu, k němuž jsou určeny. Stejně dramatická může být i neschopnost se vyjádřit. Přitom v jiných oblastech života můžete být dokonale fit!

Ztráta smyslu pro humor

Možná ironie a sarkasmus není právě váš styl, ale přesto je součástí naší kultury a komunikace. Jakmile člověk přestane rozumět trefným poznámkám a ostrým šlehům, je něco v nepořádku. Příznakem je,  i když naopak tyto vtipy začne brát vážně - nedokáže totiž odlišit pravdu od fikce, tvrdí na základě svých výzkumů neuropsycholožka Katherine Rankinová, PhD z Univerzity v San Francisku.

Zakopáváte často?

Jistě, možná jste od narození tak trochu nešika, ale pokud se tento problém objeví teprve později, je na čase zpozornět. Další fází jsou časté pády. Potvrdila to studie, prezentovaná na mezinárodní konferenci o Alzheimerově nemoci v roce 2011.  Problémem jsou podle odborníků už čtyři pády ročně.

Doporučujeme: Alzheimer straší všechny: Koho čeká a kdo mu unikne?

Poruchy pohybu, kdy lidé nedokážou pádu zabránit (zachytit se, vyrovnat uklouznutí apod.) jsou obzvlášť nebezpečným příznakem. Vědci v Bostonu ale také zjistili, že pomalá chůze v mladém a středním věku  je předzvěstí zvýšené hrozby stařecké demence.

Nerespektování slušného chování

K příznakům časné demence, typické pro mladší ročníky, patří ztráta smyslu pro společenské normy včetně patřičného oblékání. Nevhodné chování k druhým,  vulgarita nebo dokonce kriminální chování (krádeže v obchodech, napadání ostatních jak slovně, tak i fyzicky, nebo vyložené loupeže) patří k dalším překvapivým známkám. A to klidně už po třicítce, kdy je okolí považuje za něco úplně jiného a demence je ani nenapadne.

Civění

Upřený pohled je důsledkem snížené schopnosti normálních očních pohybů, které patří rovněž ke známkám demence. Výsledkem je nepřítomné zírání, zaměřené často do jednoho bodu. Pokud jste tím bodem vy, je to velmi nepříjemné, ale problém to představuje nikoliv pro vás, ale pro zírajícího. Ten si ho však neuvědomuje. Projevuje se i při čtení, kdy postižená osoba často přeskakuje řádky a nedokáže pak pochopit smysl textu. 

Podivné zvyky u jídla

Zejména u starších lidí může být pořádně nepříjemným překvapením, co všechno dokážou sníst. Nejen 20 let staré kompoty ze spíže a dávno prošlé zásoby, ale také jídlo přímo zkažené nebo doslova shnilé. Dalším milníkem je, když snědí třeba květinu na stole - přišli tam přece jíst! Jenže už nedokázali odlišit, co je k jídlu a co už ne. Známkou může být i hltání, jedení rukama nebo používání pouze lžíce.  

Nedostatek citu

Postupná či náhlá změna slovníku a celkového chování k druhým je také důvodem k zamyšlení. Nevhodné nebo urážlivé poznámky od někoho, kdo to dřív nedělal, jsou zarážející. Vysvětlením může být právě nastupující demence. Její součástí je totiž rovněž ztráta schopnosti porozumět mezilidské komunikaci. Pacienti obvykle nepochopí, proč jejich  nezdvořilost a nevhodnost chování není pro druhé přijatelná.  V mnoha případech neznají ani pocit studu nebo trapnosti.

Nutkavé chování a rituály

Překvapivým znakem je  dodržování různých zvyků - projevuje se to u spousty lidí, většina z nás si dělá ráda věci po svém. Ale jen u demence jde o problém. Záleží totiž na tom, zda postižený dokáže věci dělat i jinak a svých podivností se dokáže vzdát, a také, zda jde o zvyky nenormální či přímo nebezpečné. Patří k nim i shromažďování a "křečkování" různých předmětů, což může končit příjezdem deratizátorů. Ovšem i nutkavé nakupování je varovným symptomem! A je jedno, jestli jde o knihy, zámky ke kolu, desítky časopisů, kabelky nebo sady nádobí na nákupních akcích.

Potíže s penězi

Tento příznak může být důsledkem předchozího, ale nemusí. Neustálý nedostatek peněz,  nezaplacené složenky a účty a zároveň neschopnost si uvědomit, kam se poděly peníze, je rozhodně varovný - a především v mladším věku! Stejně jako chybná rozhodnutí ve finanční oblasti. Opět jsme u sad nádobí ovčích dek, nových poskytovatelů služeb a podobně - a zároveň u vysvětlení, proč lidé tak často podléhají "šmejdům". Nemohou za to, je to nemoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Čeká vás demence? A jak brzy?

Jídla proti kráse: Po čem budeme vypadat starší?

Dana měla shořet zaživa. Přežila a porazila i rakovinu

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama