reklama

Ostruha v patě? Kdy bolest skutečně přejde

Malou mořskou vílu bolel každý krok, jakoby chodila po ostrých nožích. Podobně trpíte, pokud máte ostruhu patní kosti.

Foto: Profimedia.cz

Malou mořskou vílu bolel každý krok, jakoby chodila po ostrých nožích. Podobně trpíte, pokud máte ostruhu patní kosti.

Bolí strašně, i když není vidět: Výrůstek vzadu nad patou, kde končí bota, to obvykle není ta "pravá" ostruha,  to bývá spíš problém Achillovy šlachy. Skutečná ostruha roste většinou dovnitř jako malý krápník, takže při každém kroku došlápnete na ostrou kostěnou jehličku.

Patní ostruha je důsledkem zánětu

Tyto problémy s patami nejsou (pouze) způsobené otlakem nebo špatnou botou, jak si lidé často myslí. Jde o degenerativní a zánětlivé onemocnění. Tento problém trápí až 15 % naší populace a důvěrně jej znají i třicátníci, protože se často objeví jako následek sportu nebo vysokých podpatků. 

Bolest doprovázející patní ostruhy je způsobená usazováním vápenitých solí do šlachy. Jde o důsledek zánětu (obvykle z přetěžování, což mohou být i prudké dopady při sportech).

Doporučujeme: 9 jídel proti bolesti

Při něm zvápenatí šlacha na plosce nohy. Říká se jí povázka a vybíhá od patní kosti dopředu k jednotlivým prstům.  Jako pružná "gumička" spojuje patu a prsty a podporuje svaly a klenbu chodidla. Bolest při našlápnutí na kostěný trn je úporná a kromě pat zasahuje celou oblast nožní klenby.

Paty léčí rentgen a další metody

Pokud vám už nezabere kostivalová mast ani gelové vložky pod patami, vydáte se nejspíš k lékaři.  Doktor vám obvykle předepíše léčbu ultrazvukem, magnetoterapií, obstřiky či lokální aplikací kortikoidů do bolestivého místa - což bolí také, ale jen v danou chvíli, a pak pomáhá. Jenže co s tím, když se bolest vrátí i poté, což je velmi častý případ?

Skvělé výsledky přináší terapeutický RTG ozařovač Gulmay. Radioterapie je velice účinná metoda k léčení některých chorob pohybového aparátu. Nejčastěji se používá k léčbě patní ostruhy, ale lze ozařovat i další bolestivé lokalizace, například tenisový či golfový loket, bolestivé artrózy velkých kloubů jako artrózy kolen, kyčelního nebo ramenního kloubu, ozařování se dá použít i k léčbě jiných lékařských indikací," říká MUDr. Radek Zapletal z Onkologické kliniky Thomayerovy nemocnice. Faktem však je, že ulevuje od bolesti, ale samotný problém neřeší.

Bolest trvá dva roky

Rázněji s ním dokáže zatočit rázová vlna, která je založená na přenosu mechanické energie do postižené tkáně. Tam jednak tlumí bolest, a jednak hojí. Zvýšené prokrvení v ošetřené tkáni zrychlí látkovou přeměnu, čímž může dojít  k rozpuštění vápenitých solí uložených ve šlachách.

Jak naznačují mnoho internetové diskuse a nejen ty, bohužel ani tento prostředek nebývá stoprocentní. Útěchou pak může být rada starého praktika: Vydržet!

Nejdéle do dvou let (a za pomoci protizánětlivých léků a léků proti bolesti) zánět ustoupí. Především však se okolní "maso" přizpůsobí kostěnému výrůstku a noha přestane tak šíleně bolet. (Vyzkoušeno a potvrzeno v osobní praxi).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ukažte jen, co je hezké: Hebké paty, kolena i lokty

Jak se zabít v autě: 4 věci, co zvyšují nebezpečí

Antikoncepce jako zabiják žil: Na co si dát pozor

 

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama