reklama

Polovina českých žen má kila navíc. Tipy pro každý věk!

Téměř polovina českých žen bez ohledu na věk trpí nadváhou nebo obezitou. A přitom téměř všechny by rády zhubly. Co dělají špatně?

Foto: Thinkstock

Téměř polovina českých žen bez ohledu na věk trpí nadváhou nebo obezitou. A přitom téměř všechny by rády zhubly. Co dělají špatně?

"Pokud se vaše dvacetileté tělo vyrovná s určitou dávkou porušování zdravého životního stylu, ve třiceti budete unavená a ve čtyřiceti si přivodíte zdravotní komplikace," říká MUDr. Radka Jedličková, odborná garantka projektu Žij zdravě.

Jak hubnout v pubertě

Dochází k ukládání tuků do oblasti hýždí, pasu, boků. Tento fakt je mnohdy přijímán velmi negativně, jsou zaznamenávány první pokusy o drastické diety. Právě proto je velmi důležité zachovat pravidelnou sportovní aktivitu, provozovanou především pro zábavu.

Doporučujeme: Zpříjemněte si hubnutí do plavek: Vychytávky na cvičení

Nejvíce pomůže jít dospívajícím dívkám příkladem. Začít s výchovou ke zdraví až v pubertě je pozdě. "Pro to, aby bylo dívčí tělo fit, je třeba konzumovat dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů již během let, kdy roste," upozorňuje MUDr. Jedličková. Dívka potřebuje téměř stejný objem potravy jako mladý muž.

Jak hubnout v těhotenství a po porodu

V těhotenství neplatí, že žena by měla jíst za dva, což ale málokterá matka dodrží. Běžný váhový přírůstek v těhotenství by měl činit od 11 do 16 kg. Pokud byla žena před otěhotněním obézní, mělo by to být jen 5 - 9 kg. "Naopak podvyživené ženy by měly přibrat více," říká doktorka Jedličková.

Pokud žena zanechá kouření, je vhodné snížit energetický příjem zhruba o 850 kJ, rozdělit jej na šest dávek a zvýšit množství vlákniny, aby zbytečně nepříbírala. 

Ženy by se neměly pouštět do hubnutí bezprostředně po porodu. Některé škodliviny z tukových tkání se dostávají do organismu i do mateřského mléka. Nabraná kila slouží především jako zdroj energie, který je po porodu využit zejména pro tvorbu mateřského mléka. Pokud žena kojí, váhový úbytek by neměl být větší, než 1-2 kg za měsíc.

Náš tip: Jak zhubnout podle horoskopu? Víme to!

Nejvhodnější formou pohybu jsou každodenní dlouhé procházky s kočárkem a plavání. Náročnější aktivita (např. aerobik) může způsobit, že miminko bude odmítat mléko, protože se do něj uvolní kyselina mléčná, která při cvičení vzniká ve svalech. Ve stravě nesmí chybět zelenina s vysokým obsahem vlákniny, kvalitní bílkoviny a kysané mléčné výrobky.

Jak hubnout v přechodu

Za přibýváním kil po menopauze stojí v naprosté většině případů energetická nerovnováha mezi energií přijatou ve stravě a energií vydanou. "Protože klesne produkce ženských hormonů, ženy mají tendenci nabírat kila podobným způsobem, jako muži," vysvětluje MUDr. Jedličková.

S věkem stoupá také BMI a zvyšuje se zastoupení tukové tkáně v těle. Rizikové období pro nárůst obezity nastává však ještě před přechodem - tedy mezi 30 a 40 lety, kdy obvykle ženy stále navyšují energetický příjem.

Vyzkoušejte také účinnou kryolipolýzu se slevou ZDE

V menopauze je důležité přecházet především osteoporóze - řídnutí kostí zvýšeným příjmem vápníku, hlavně z mléčných výrobků. Není třeba propadat chmurám, i když tělo nabere kila navíc. Základem je přidat na pravidelném pohybu - pomůže chodit pěšky do práce, jít si po práci zaplavat nebo naplánovat výlet s přáteli.

Když už se pustíte do shazování

Dejte si pozor na mýty, které mohou zničit úsilí o odstranění nadbytečných kilogramů

Mýtus 1: Čím více posiluji, tím více hubnu

Mnoho žen si myslí, že musí vypotit duši v posilovně na strojích nebo každý den tělo trápit na spinningu. Pokud chcete shodit kila a nenabrat příliš svalové hmoty, je během cvičení důležité s posilováním kombinovat i kardio trénink (běh na pásu, rotoped aj.)  Výborným řešením na úbytek kilogramů je například dámské fitness Expreska  - 30minutové kruhové cvičení pro ženy. V Expresce střídáte aerobní cvičení se silovým tréninkem tak, abyste efektivně hubly a nebudovaly si kulturistické svaly.

Mýtus 2: Po páté hodině již nemůžu jíst

Plno žen stále žije v přesvědčení, že večer by se po 17. hodině nemělo jíst. "Vše záleží na tom, v kolik chodíte spát. Důležité je nejíst přibližně dvě hodiny před spánkem, aby tělo mělo ještě čas vše strávit.  Večer by se měla jíst jídla obsahující bílkoviny a aminokyseliny, které obnovují svalovou hmotu.  Přílohy ve formě sacharidů si nechte spíše na oběd," říká Lucie Miláčková, výživová odbornice fitness Expreska. 

Mýtus 3: Při hubnutí mohu jíst ovoce, kolik chci

Ovoce je jistě hodnotný zdroj vitamínů, ale pokud chcete úspěšně hubnout, měly byste ho konzumovat v přiměřeném množství a vědět, které si vybrat. Při redukční dietě se doporučují dvě porce ovoce denně. Nejlépe ráno a dopoledne. Banánu a hroznovému vínu se raději vyhněte, volte raději  jahody, maliny, jablka, ostružiny. Ovoce jezte syrové. Na kompoty, kandované a sušené ovoce si při dietě nechte raději zajít chuť.

Mýtus 4: Light potraviny mi zajistí štíhlou linii

Při dietě jsou light potraviny jenom "lehkým" pomocníkem, spoléhat se na ně nedá. Lidé takových výrobků sní více, protože si myslí, že po nich nedá přibrat. A kalorie se tak začnou pomalu hromadit. Light potraviny jsou také často plné různých chemických dochucovadel a náhražek. To samé mléko. Odstředěné mléko má na rozdíl od polotučného mléka pouze o jedno procento méně tuku. Polotučné mléko navíc obsahuje více vitamínů vázaných na tuk," říká nutriční specialistka Lucie Miláčková..

V čem se poučit od mužů?

"Muži mají k hubnutí techničtější přístup. Neřeší krásu, ale svaly, ne kila, ale kondici. Navzájem se motivují sportovními výkony. Možná někde v hloubi duše řeší i krásnější postavu, ale veřejně to nepřiznají. Oproti ženám dokáží muži reálněji plánovat, jsou rozvážnější a mají většinou i větší výdrž," vysvětluje nutriční specialista Pavel Suchánek.

Zajímá vás, kolik kilogramů zhubnete, pokud dietu opravdu dodržíte? Není nic snazšího, než využít horkou novinku internetové stránky www.ZijZdrave.cz - online aplikaci Prediktor hmotnosti. Stačí zadat základní informace o vašem energetickém příjmu a výdeji. Během vteřiny zjistíte, jak se vaše hmotnost změní a jestli je vaše redukční dieta optimální.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

10 rad pro hubnutí, na které se často zapomíná

Žaludeční vředy:  Pomůže voda a brambory

Velký horoskop na květen: Co vás čeká v měsíci lásky?

 

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama