reklama

Plastika ženských genitálií: Móda, nebo nutnost?

Labioplastiky neboli plastiky stydkých pysků stále víc žijí v novinářských článcích, než ve skutečném životě. Ale čím víc se o nich bude psát, tím víc jich bude přibývat. Lidé totiž rádi napodobují a tento zákrok považují za "módu".

Foto: Profimedia.cz

Labioplastiky neboli plastiky stydkých pysků stále víc žijí v novinářských článcích, než ve skutečném životě. Ale čím víc se o nich bude psát, tím víc jich bude přibývat. Lidé totiž rádi napodobují a tento zákrok považují za "módu".

I když údaje za celou republiku neexistují, představu o počtu labioplastických operací mohou poskytnout údaje z přední kliniky Perfect Clinic, kde pro tvarování ženského genitálu používají také vlastní tuk pacientky z jiné části těla.

Úprava stydkých pysků jde od módy

"V roce 2011 to bylo 55 případů, loni v roce 2012 to bylo 58 případů," uvádí vedoucí lékař kliniky MUDr. Roman Kufa. Což ve srovnání se stovkami a tisíci vylepšení prsou, obličejů a bříšek ukazuje, že tato móda zatím žije hlavně virtuálním životem. Také jeden z průkopníků labioplastiky v ČR MUDr. David Tomášek potvrzuje, že četnost je oproti jednotlivým jiným zákrokům sotva třetinová.

Nejčastěji se mluví o tom, že zájem o úpravu labií povzbuzuje především všudypřítomné porno, kdy se ženy snaží napodobit takový vzhled intitmních partií, o jakém se domnívají, že je ten "správný", a který se jedině líbí můžům.  Gynekologové, ale i sami plastičtí chirurgové však takové porovnávání odmítají - každá žena je originál i v tomto ohledu.

Vyberete si ideální tvar

To koneckonců potvrzuje i MUDr. Svatopluk Svoboda, další ze známých nestorů této výjimečné lékařské disciplíny. Když s podobnými operacemi začínal, uvědomil si, že žádný "ideál"  ani vzor neexistuje. Požádala proto známého malíře, autora anatomických atlasů, aby mu nakreslil to, co kdy viděl - a od té doby vlastní vzácnou sbírku obrázků jako inspiraci pro pacientky. Vybrat si mohou z celé stovky podob! 

Doporučujeme: I žena po porodu si může užívat!

Nebylo by však spravedlivé mluvit pouze o módě. Existují samozřejmě i případy, kdy tvar genitálií může ženě způsobovat problémy a bolesti.  Samostatnou kapitolou jsou problémy žen po porodu, kdy může dojít k deformaci labií. Z fyzických traumat pak často vznikají traumata psychická.

Malé stydké pysky najdeme po obou stranách poševního vchodu, kde bývají ve většině případů ukryté mezi pysky velkými. Jenže někdy to bývá naopak. Abnormální velikost či asymetričnost stydkých pysků může překážet při sportu a hygieně. Někdy je přesah malých stydkých pysků tak velký, že se žena cítí velmi nepříjemně i v plavkách a těsnějších kalhotách či sukni.

Obtíže po porodu i při sexu

Obtíže se pochopitelně mohou projevovat i při sexu. Přesto mezi zájemkyněmi i je jen miminum profesionálek, připomíná doktor Tomášek z Centra estetické plastické chirurgie DaTOM, známý odborník na perineální problematiku. Mnohem častěji přicházejí sportovkyně, hlavně jezdkyně na koni a cyklistky, a v poslední době také vyznavačky tance u tyče, což není jen program nočních barů, ale také sportovní disciplína, podobná akrobacii, která by dokonce měla být zařazena na program olympijských her.

Náš tip:  Jaká vagína je krásná? Existuje ideál?

U všech těchto činností abnormalita či příliš velká velikost genitálií může vadit, ale zároveň je třeba připomenout, že je často mohou i přímo způsobit!

Labioplastika má svá rizika

Labioplastika se provádí v celkové anestézii, výjimečně i ambulantně v místním umrtvení. Půlhodinový zákrok stojí kolem 15 tisíc korun. Není to žádná práce pro nezkušené operatéry, protože jde o mimořádně citlivé a jemné místo, které se často hůře hojí.

Doporučuje se klidový režim zhruba týden, pohlavní styk až po měsíci. K rizikům patří snížená citlivost, zhoršené zvlhčení, rozpadlé stehy a tím i vznik nových deformit a problémů, možná horších, než byly ty původní.

Jev, kdy malé stydké pysky vyčnívají mezi velkými, je velmi častý, ale pokud není přesah příliš velký, nevadí ani esteticky, ani funkčně. "Velikostí a tvarů malých stydkých pysků je tolik, kolik je žen na světě. Z toho vyplývá, že každá labioplastika je vyloženě estetickou operací," připomíná MUDr. Tomášek. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Sex a hojení jizvy v šestinedělí: to nejde dohromady

Definitivní konec alergií? Jděte na to po čínsku

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama