reklama

Jaká vagína je krásná? Existuje ideál?

Plastika vagíny patří mezi gynekologické operace a provádí se už dlouhá léta ze zdravotních důvodů. Teď se z ní ale stala podivná a nebezpečná móda, která oblétla svět.

Foto: Profimedia.cz

Plastika vagíny patří mezi gynekologické operace a provádí se už dlouhá léta ze zdravotních důvodů. Teď se z ní ale stala podivná móda, která oblétla svět.

Úrazy, deformity, komplikace po porodu, nejčastěji povolení pochvy, problémy s inkontinencí - to vše byly známé a pochopitelné důvody k tomuto docela bolestivému zákroku. Ale kvůli "vzhledu"?

Neodolatelné kouzlo?

Jde o několik druhů zákroků - zúžení poševního vchodu, celé pochvy, zmenšení a/nebo vymodelování malých i velkých stydkých pysků (labioplastika).

Ve světě vzbudil vlnu zájmu článek americké publicistky Melanie Berlietové, svobodné a bezdětné třicítky. Při konzultaci s lékaři se jí totiž dostalo ujištění, že pokud zákrok podstoupí, její přítel ji pak dozajista požádá o ruku. Tak bude spokojen s jejími sexuálními službami!

Podle Melanie Berlietové není divu, že po takovém povzbuzení desetitisíce žen žádají úpravu vagíny nebo stydkých pysků. Nebojí  se možné ztráty citlivosti nebo naopak bolestivých komplikací - rizika koneckonců existují při každé operaci. Zarážející podle ní je, že tyto operace podstupují mladé ženy, které ještě ani nerodily, často teenagerky. Jejich touhou je vylepšit vzhled svých genitálií a přiblížit se tak jakémusi sexuálnímu ideálu.

Jako novodobá obřízka?

Jak má ale tento ideál vlastně vypadat? Jaká vagína je "normální", případně dokonce "krásná" na pohled? Berlietová a další odborníci tvrdí, že vodítkem je … pornoprůmysl. Přesexualizovaná společnost pohání nejisté a zranitelné ženy k neustálému porovnávání a nereálným představám o vlastním těle. Vzniklý stres a je žene následně i k chování, které jim může přinést velké problémy.

Berlietová uvádí ve svém článku stanovisko doktorky Cheryl B. Iglesiové, ředitelky ženského programu amerického Národního centra pro pánevní chirurgii ve Washingtonu, že  se vlastně jedná o "obřízku new age"

Ideální podoba ženských genitálií však rozhodně není. jasná.  Jedna česká klinika disponuje dokonce  stovkou ručně malovaných obrázků, podle nichž si klientky vybírají, jak by tam dole chtěly vypadat - nebo jak si myslí, že by chtěli jejich partneři, aby vypadaly.

Odborníci varují

Tyto operace se provádějí samozřejmě i v ČR (stojí do 20 000 Kč) , a o jejich počtu lze jen spekulovat. Přesná čísla neexistují ani v zahraničí - Mezinárodní společnost estetických a plastických chirurgů uvádí jen v USA 5 200 případů každý rok, ale zároveň připomíná, že jich může být klidně dvakrát tolik. Ne každý se totiž takovým výkonem pochlubí a navíc jsou prováděny v soukromých centrech, která reporty nemusí podávat.

Americká odborná společnost porodníků a gynekologů vydala varování proti těmto operacím, pokud nejsou lékařsky indikovány a  nejsou prováděny ze zdravotních důvodů.. Přitom  ani na  proklamované zvýšení sexuální přitažlivosti a "zpříjemnění sexu" nemusí vůbec dojít, a naopak vzniknou problémy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rady a tipy pro posilování svalů pánevního dna

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

Nikdy nebudu mít vnoučata? Jediná dcera je lesbička!

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama