reklama

Definitivní konec alergií? Jděte na to po čínsku

Proč o alergiích píšeme během letních prázdnin, kdy už má většina alergiků to nejhorší dávno za sebou? Protože pokud chceme příští rok přivítat kvetoucí přírodu bez kapesníku a oteklých očí, měli bychom se začít dávat dohromady už teď.

Foto: isifa/Thinkstock

Proč o alergiích píšeme během letních prázdnin, kdy už má většina alergiků to nejhorší dávno za sebou? Protože pokud chceme příští rok přivítat kvetoucí přírodu bez kapesníku a oteklých očí, měli bychom se začít dávat dohromady už teď.

Alespoň podle zákonitostí tradiční čínské medicíny. Ta hledá příčinu problému a snaží se navrátit organizmus do harmonického stavu, což trvá mnohem déle než utlumení příznaků pomocí farmaceutických preparátů. A vyžaduje i větší zapojení samotného pacienta. Právě proto může být léto, kdy na sebe máme obvykle více času, ideální pro začátek důležitých změn v životosprávě. Odměnou pak může být odstranění alergie na trvalo.

Kolik času chcete dát?

"Dlouhé trvání léčby a potřebná sebekázeň je důvodem, proč někteří lidé u čínské medicíny nevydrží. Dnešní norma je všechno řešit co nejrychleji. Spolknu prášek a uleví se mi. Každý by měl ale zvážit, jestli chce být do konce života závislý na medikamentech, nebo půjde náročnější cestou a problému se časem zcela zbaví," říká přední odborník na tradiční čínskou medicínu MUDr. Jozef Lucký z pražské TCM Clinic.

Pokud jste motivováni s alergií zatočit vlastními silami a pod dohledem terapeuta tradiční čínské medicíny, čtěte dál.

Kde to začíná

Podle tradiční čínské medicíny je alergie projevem deficitu v organizmu. Ten má původ v nevhodných stravovacích návycích už od útlého věku, v nezdravém způsobu života, ve vnitřním zranění emocí a dlouhodobém stresu, i v nevhodné léčbě jakou je například přílišné užívání antibiotik.

Nejvíce je přetížen a oslaben střední trávicí trakt a v těle se usazuje nadbytečná "vlhkost" a hlen (koncentrovaná vlhkost), které následně snižují obranyschopnost organizmu. Proto pak reagujeme neadekvátně například na pyl, na některé potraviny anebo v současném ročním období třeba na sluníčko. 

Ve stopách čínských lékařů 

Čínská medicína léčí alergii ve dvou rovinách - v dlouhodobé celoroční a v sezónní akutní. První se soustředí na posílení obranného štítu organizmu a jejím cílem je zabránit tomu, aby s nástupem další sezóny alergie opět propukla.

Pokud se tak přece jen stane, nastupuje druhý stupeň - potlačení akutních projevů. "Vynikající zkušenosti máme s akupunkturou a baňkováním v oblasti horní části zad a kolem krční páteře. Když se taková terapie provádí každý druhý den, výrazně se snižuje vyplavování histaminu. Pro "doplnění" organizmu volíme bylinnou léčbu," vysvětluje MUDr. Jozef Lucký, jak na TCM Clinic minimalizují nebo zcela eliminují nepříjemné symptomy jako kýchání, svědění očí, vodnatou rýmu, vyrážky apod.

Máte zahleněné tělo?

"Velmi dobré výsledky pozorujeme mimo jiné u lidí, jimž běžné preparáty na potlačení nepříjemných projevů nemoci nezabírají. Důležitou stránkou léčby je dietetika, která by měla být taková, aby nešla proti léčbě, ale naopak ji podpořila," zdůrazňuje doktor Lucký.

Během kritického období je v první řadě třeba vyřadit mléčné výrobky a sladkosti, které organizmus zahleňují. Ovšem pokud nám jde o dlouhodobé řešení problému, měli bychom se naučit stravovat a chovat v souladu s přírodními cykly.

To neznamená nic složitějšího (ale ani lehčího), než naslouchat svému tělu (například ho nechávat odpočívat, když to potřebuje, místo pravidelného pití kávy) a při jídle zapojovat selský rozum - v létě tedy například nekonzumovat potraviny, které zahřívají, v zimě se naopak vyhýbat potravinám, které ochlazují apod.

Kde začít? U stolu!

Pokud si chceme být opravdu jistí, které jídlo je zrovna pro náš organizmus přínosem a které mu naopak škodí, neobejdeme se bez konzultace s vyškoleným terapeutem tradiční čínské medicíny. Každé tělo je originální puzzle se specifickou historií a potřebuje tedy jiný přístup. Přesto najdeme několik základních pravidel, které platí pro všechny:

I horké dny bychom měli začínat teplou snídaní. Ideální jsou polévky nebo obilné kaše. Studené mléčné výrobky jsou naopak naprosto nevhodné.

Zatímco v zimě bychom se měli obloukem vyhýbat syrové stravě, teď v létě si můžeme saláty ze syrové zeleniny úplně v pohodě dopřávat. Ideální je zajít na farmářský trh a nakoupit sezónní potraviny, ve kterých je všechno to, co pro zdravé fungování organismu v létě potřebujeme.

Pít bychom měli přiměřeně, tedy přesně tolik, kolik naše tělo potřebuje. Nadměrné přijímání tekutin "na sílu" je totiž zátěží na ledviny. Hezké léto!

Více informací nejdete například na stránkách www.tcmclinic.cz 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama