reklama

Jak je důležité mít špeky: Konečně výhody!

Ne všechny tukové buňky jsou "zlé", kazí nám postavu a poškozují zdraví! Možná budete rádi, že je máte, protože vám postavu naopak mohou vylepšit! Které to ale jsou a jak je využít? Víte to?

Sexy baculka
Sexy baculka | Foto: thinkstockphotos.com

Ne všechny tukové buňky jsou "zlé", kazí nám postavu a poškozují zdraví! Možná budete rádi, že je máte, protože vám postavu naopak mohou vylepšit! Které to ale jsou a jak je využít? Víte to?

Dosud byly známy jen dva typy tukových buněk - hnědé a bílé. Hnědé buňky se v dětství podílejí na regulaci a tvorbě tepla a v průběhu života se ztrácejí. Bílé tukové buňky fungují jako zásobárna energie a jsou v těle celý život. Jejich velikost a množství souvisí s bilancí energie a životosprávou.

Tuk umí spálit tuk. Dejte mu šanci!

Průměrně by dospělý člověk měl mít asi 12 až 15 kg tuku. Tukové tkáně jsou také hormonálně aktivní - ovlivňují fyziologické funkce a mohou být příčinou civilizačních chorob.

Vědci však nedávno objevili objevili  tzv. béžové tukové buňky, které jsou svojí funkcí výjimečné. Energii v sobě totiž nehromadí, ale naopak ji spalují a pomáhají tak hubnout. Za určitých okolností se některé bílé buňky mohou změnit na béžové.K tomu je však třeba, aby se v těle vytvořil hormon irisin, který vzniká pouze v průběhu cvičení.

Doporučujeme: Kolik (vás) stojí hubnutí? >>

"Hormon irisin vzniká na povrchu svalových buněk. Jeho vlivem se některé bílé tukové buňky změní na energeticky aktivní béžové, které využívají energii uloženou v tukových tkáních," vysvětluje odbornice na výživu Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Cvičení a jídelníček jsou základem

Hladina irisinu závisí na trénovanosti, proto nestačí nárazové cvičení či krátkodobá svalová aktivita. Na to, aby se dosáhla a udržela potřebná koncentrace irisinu, je třeba cvičit pravidelně. Výrazný nárůst tohoto hormonu byl zaznamenán po 30 minutách silového tréninku, ale dvojnásobné zvýšení jeho koncentrace bylo naměřeno až po 10 týdnech pravidelného vytrvalostního tréninku, který souvisí s nárůstem svalové hmoty.

Bez správného stravování to nejde! Na něm totiž závisí, jak intenzivně budou béžové buňky spalovat tuk a využívat tukové rezervy. Vhodné vybrané potraviny a jejich správné dávkování dokáží podpořit aktivitu béžové tukové tkáně a spalování extra kalorií i po cvičení. 

"Pokud zvolíme vhodnou metodiku cvičení a správný cvičební program, dosáhneme cílený úbytek tuku právě tam, kde je ho nejvíce. Klientům v Institutu kompliment proto vždy sestavujeme plán s ohledem na tělesné proporce a jejich individuální osobitost," vysvětluje odbornice na výživu a zdravý životní styl.

Vlastní tuk pro hezčí prsa

Vlastní tuk se také uplatní v plastické chirurgii  jako "nový" výplňový materiál. Má totiž skvělé vlastnosti. Tuková tkáň je snadno dostupná, cenově výhodná a pro organismus pacienta představuje velmi malou zátěž.  Navíc pooperační efekt je velice přirozený a relativně trvalý. Nejčastěji se jedná o výplně v obličeji, zvětšování prsou a modelace hýždí.

Náš tip: Plastiky: Co řešit ve kterém věku? Radí chirurg >>

"Nejčastěji se přenáší tento tělu vlastní materiál tam, kde je třeba doplnit objem nebo konturovat nějakou asymetrickou oblast," vysvětluje vedoucí lékař Perfect Clinic MUDr. Roman Kufa. Podle něj se tuk uplatňuje v možnostech anti-aging medicíny pro omlazení pleti, ale stále častěji se využívá v plastice pro zvětšování.  Kombinuje se s chirurgickými zákroky, jako jsou facelifting nebo operace víček.

Zázračné tukové buňky

Tuk navíc obsahuje některé výjimečné buňky, které se svými vlastnostmi podobají kmenovým buňkám. Ty jsou spojovány s budoucností v medicíně, protože mají schopnost se po správném působení růstových a regulačních faktorů přeměnit na jakoukoliv buňku lidského těla, takže by mohly být využity k léčbě  i náhradě takřka všech orgánů.

"Na rozdíl od běžných tukových buněk jsou tyto tzv. preadipocity obdařené schopností dělit se, růst a projevovat větší životaschopnost. Přítomné jsou v každém odsátém tuk při liposukci. Existují technologické postupy, jak je koncentrovat a obohacovat jimi aplikovaný tuk. Tím se zajistí jeho větší životnost," popisuje plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer z Perfect Clinic.

Tato procedura je bohužel velmi cenově náročná. Ale i  bez ní jsou tyto výjimečné buňky přirozeně přítomné v každém přenášeném tuku a tím ho zkvalitňují, i když bez garance stability. Úbytek pak bývá v desítkách procent.

Jak se stát dárcem tuku?

Pro tukové výplně nelze použít tuk od dárce, ale pouze vlastní. Jedinou výjimkou je dárcovství mezi jednovaječnými dvojčaty, která mají shodnou DNA. I tuto operaci si již lékaři v Perfect Clinic v loňském roce vyzkoušeli. "Prováděli jsme zvětšení prsů tukem. U ženy, která toužila po plnějších ňadrech, ovšem chybělo dostatečné množství vlastního tuku k odběru. Pomohla jí její sestra - dvojče, které jsme tuk odebrali z břicha," uzavírá další z lékařů Perfect Clinic MUDr. Jiří Paděra, který tuto operaci přímo prováděl.

Na klinice loni využili tuk při 51 operacích ( o rok dřív to bylo jen 11) a četnost jeho využití podle odhadů v následujících letech určitě poroste. "Tuk doplnil a v některých případech zcela nahradil některé výplňové materiály, ponejvíce obličejové, a je cenově příznivější. Takže jej určitě můžeme považovat za platný materiál budoucnosti," míní doktor Frajer.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hubnutí je stres, nejdřív řešte psychiku, říká lékařka

Mladí nic nevydrží. Jsou víc nemocní než důchodci

Nevěru je lepší ututlat, říká dcera Magdy Vašáryové

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama