reklama

Sex a hojení jizvy v šestinedělí: to nejde dohromady

Narodilo se vám miminko? Pak asi tušíte, že sex už nikdy nebude takový jako před porodem. Může být horší i daleko lepší, ale rozhodně bude jiný. Psychicky i fyzicky.

Dvojice
Dvojice | Foto: Profimedia.cz

Narodilo se vám miminko? Pak asi tušíte, že sex už nikdy nebude takový jako před porodem. Může být horší i daleko lepší, ale rozhodně bude jiný. Psychicky i fyzicky.

Jisté je jedno: abstinence v šestinedělí musí být. Jinak riskujete infekci, která by případným pohlavním stykem mohla být zanesena do dělohy, kde je velká raná plocha po odloučení placenty. Dokonce i když už žena nekrvácí, je lepší se sexem počkat až po kontrole gynekologa.

Hygiena především!

Zvýšená hygiena v šestinedělí je naprostou nutností. Žena by se měla opláchnout vždy po každém kojení (uvolňují se více očistky z dělohy) a po každé toaletě, zejména když má porodní jizvu. Zpřísněný režim je třeba dodržet alespoň dva týdny.

Samozřejmostí je častá výměna vložky. Nechejte ránu co nejvíc větrat. Možná se nebudete cítit příliš důstojně vleže na zádech, s koleny od sebe, bez kalhotek a s vložkou pod sebou - ale urychlíte tak hojení. Jestliže se totiž porodní poranění zahojí špatně, může mít žena dlouhodobě problém s bolestí při pohlavním styku.

Pryč se sexem, mám jiné starosti!

Ostatně šestinedělky obvykle po sexu neprahnou. Většina žen prožívá tzv. poporodní blues provázený rozladěním, nejistotou a náladovostí. Opadne bezprostřední pocit štěstí těsně po porodu, endorfiny se odplaví. Místo toho nastoupí únava a strach, zda maminka zvládne péči o miminko - malé, zranitelné a zcela závislé.

Navíc jí definitivně dojde, že se jí zcela změnil život. Navždy. K tomu přistupuje únava, spánkový deficit, problémy s kojením, bolestivé zavinování dělohy, vytlačené hemeroidy, vytahané břicho a obří prsa... Prostě nálada na sex pod bodem mrazu.

Pomalu, jako poprvé

Nechuť mohou ještě umocnit drobné problémy, které se vyskytnou při prvních snahách o milování. Při vzrušení vám sice poteče z prsou mléko (což může partnera i vás poněkud rozházet), zato přirozené zvlhčení v důsledku sexuálního vzrušení tam, kde je to nejvíc třeba, nenastane.

Kojením zvýšená hladina hormonu prolaktinu totiž způsobuje suchost sliznic pochvy, takže raději sáhněte po lubrikantu. A pokud dělá problém koloidní jizva, pomůže mírně znecitlivující gel Mesocain. Hlavní je však trpělivost partnera. Některé ženy začnou mít zase rády sex třeba až rok po porodu, i déle. Oba partneři proto musí postupovat trpělivě krok za krokem a znovu k sobě hledat fyzickou cestu.

Nastal už ten správný čas?

Mine pár týdnů a novopečená maminka se cítí daleko lépe. Přesto se jí do milování moc nechce. Děloha ani pochva se již nikdy nestáhnou tak jako před prvním porodem. Poševní vchod prostě zeje a je třeba se s tím smířit. Ženám by mělo pomoci vědomí, že muži mohou pocítit změnu, ale na jejich prožívání sexuálního aktu to nic zásadního nemění. No a pro perfekcionistky je tu labioplastika, která mívá vynikající výsledky.

U maminek, které v těhotenství více přibraly, se do nechuti k sexuálnímu životu promítá i nespokojenost s vlastním tělem. Řešení je jednoduché: zhasněte! Konec konců, pro otce vašeho dítěte jste přece důležitá vy celá, ne jen vaše tělo!
Ostatně novopečený tatínek, nedočkavě přešlapující přede dveřmi ložnice, má úplně jiné myšlenky než řešit vaše centimetry v pase! Pokud už tedy máte za sebou gynekologickou prohlídku a vše je v pořádku, hoďte za hlavu nejistotu a podpořte vaši partnerskou stabilitu intimní vstřícností. Pro začátek třeba alespoň nekoitálními sexuálními praktikami.

zdroj: peceodite.cz

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama