reklama

Pár tipů, jak dobít energii na celý den

Jak vydržet s energií od rána do večera?

Foto: Isifa/Thinkstock

Panák vás povzbudí na hodinku, čokoláda asi na 90 minut, káva přibližně na dvě hodiny. Pak ale následuje sešup. Jak dobít baterky, aby vám vydržely na celý den?

Využijte toho, že ráno má organismus nejvyšší hladinu testosteronu a kortisolu, což jsou hormony důležité pro hospodaření s energií. Pomozte jim pořádně působit proti únavě. Co jim pomůže? Světlo! Pohyb! Snídaně!

Vstaňte hned, jinak se zpomalíte

Možná jste nevěděli, že když po zazvonění budíku a prvním probuzení sáhnete k oblíbenému triku "ještě deset minut", narušíte již  nastartovaný cyklus hormonů. Bude vám pak ještě hůř...

Vstát z postele (skákat nemusíte) v plánovaný čas má ještě jeden důvod. Zajistíte si tak dost času a klidu na pohodlné vypravení z domu. Ranní chaos vás připraví o síly už na začátku dne. Vstávat byste určitě měli do světla kvůli dalšímu z hormonů - serotoninu. Světlo může být přirozené nebo umělé, dokonce existují simulátory sluneční záře.

Doporučujeme: Dejte si na ně pozor: 10 žroutů životní energie 

O hodně energie vás připraví ranní dávka ve fitku. Radši si ho nechte až na odpoledne a ráno si dopřejte procházku cestou do práce, nabije vás pozitivními myšlenkami rozhodně víc, než pobyt v přecpaném smrdutém autobusu. O víkendu ji můžete nahradit cestou pro čerstvé křupavé rohlíky na pohodovou snídani.

Neubírejte si sílu v posilovně

Výzkum z univerzity v Georgii potvrdil, že lehká aerobní zátěž 3 x týdně u zkoumaných lidí významně snížila hladinu únavy a  vyčerpanosti. Pro cvičení všeobecně mluví i další důkazy. Studie prokázaly, že pravidelný pohyb zvedne člověku energii o 20 %. Mimo jiné taky metabolismus pak ještě 60 až 90 minut běží na vyšší obrátky, takže jste "nabuzení" (a možná i zhubnete).

Zkuste aspoň dechové cvičení nebo si zapívat - to jako vážně! Okysličí se tělo a zvedne se vám nálada. Pokud zvolíte model Zpívá celá rodina, bude to ještě účinnější. Pomůže taky pohlazení nebo dotyk. Stejně jako smích zvedne krevní tlak, srdeční tep a napumpuje vás

To o snídani jste už slyšeli mockrát, že? Tak už jen připomeňme, že sladká podoba není nic moc, lepší jsou sacharidy v podobě celozrného pečiva a k tomu trochu bílkovin - dobrá šunka nebo sýr. A rozhodně se nezapomeňte napít.

Energii najdete ve dveřích

Pohyb s extra dávkou kyslíku vás probere i v průběhu pracovního dne. Nikdy byste neměli sedět a hledět v kuse víc než 90 minut. Pak se rozhodně projděte - ke kopírce, dohodnout s kolegou další postup (raději než mail).

Jsme přece lidi, takže typický je pro nás pokles energie a pozornosti mezi 14 a 16 hodinou. Povzbuďte se strečinkem: protažení sundá únavu ze zatuhlých zad a ramenou, kde se  stres "usazuje" nejvíc, a citelně vás osvěží. Pomůže už i pouhé kroucení kotníky pod stolem.

Určitě vás nabudí  tohle jednoduché cvičení: Postavte se do dveří s nohama mírně od sebe. Chyťte se rámu a tlačte hrudník dopředu, až ucítíte pnutí v trupu a zádech. Vydržte 30 vteřin.

Barvy, vitamíny, minerály

Kdo má možnost, ať si dá opoledního šlofíka. Podle psychologů zvýší pozornost a vzpruží organismus až o 30 % po celý zbytek dne. Ale pozor, ne víc než 20 minut, jinak dosáhnete právě opačného efektu. 

Nakopne vás i pohled na něco červeného. Působením živých barev se zrychlí pohyb svalů a i jejich výkonost, což přináší nával energie, říká studie z University of Rochester. Kytice červených gerber na stole tak dokáže zenergizovat celý váš den.

Věřte nebo ne, ale vitamín C ve vyšší koncentrované dávce ( 500 - 1000 j) v pilulce vás "nakopne" do čtvrt hodinky. Německá studie zveřejněná v časopise Psychopharmacology zjistila, že vitamín C v pomerančích  pomáhá snižovat hladinu stresu, po prožití stresové situace vrací krevní tlak a hladiny kortizolu do normálu a podporuje imunitní systém. Skvělou volbou je také sušené ovoce, zejména meruňky kvůli vysokému obsahu hořčíku, který pomáhá překonat.vyčerpání.  Pomáhá také sezobnout pár mandlí, raději nesolených. Upraví pocuchané nervy, pomohou překonávat stres, depresi a únavu, a dodají vitalitu.

Duševní koncentraci taky poslouží lupnout si B vitamín nebo něco, co ho obsahuje. Třeba semínka chia, která poskytnují i dávku proteinů. Nevyhýbejte se ale ani sacharidům.

Bez cukrů "dojedete"

Glukóza, jediné palivo, které běžně nasytí vaše mozkové buňky, je totiž odovozena právě od nich. Poté, co se při trávícím procesu rozštěpí, putují sacharidy do krevního oběhu jako glukóza ("krevní cukr"). Jelikož je mozek aktivní celých 24 hodin 7 dní v týdnu, má také vysoké energetické nároky, a to vyšší než kterékoli jiné buňky v těle.

A protože mozkové buňky neumějí ukládat glukózu, je potřeba je stále dodávat. Tím správným palivem jsou pro něj "zdravé" sacharidy v podobě ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Tyto potraviny s vysokým obsahem vlákniny vaše tělo tráví delší dobu, díky čemuž se glukóza uvolňuje postupně a nikoli najednou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nesnesitelná únava. Co všechno se za ní může skrývat?

Bolestivý zánět dásní: Čistit, nebo ne?

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

reklama
Doporučené recepty
    reklama