reklama

Dejte si na ně pozor: 10 žroutů životní energie

Víte, proč jste pořád unavení? Tady je 10 důvodů.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nedostatek spánku je pro současný svět typický, takže vás asi napadne jako první.  Rozhodně není ale  jediný. Důvody, proč se cítíme pořád unavení, jsou fyzické, ale i psychické. Jsou to věci, které děláme - a nebo neděláme. A také lidé...

Teorii energetických upírů sice žádná vědecká studie nepotvrzuje, ale přesto takové všichni lidi známe. Mluví jen o sobě, vyžadují vaší účast a pozornost (a pomoc), působí na vaše city a vy si pak připadáte jako vyždímaný hadr. Nebo jako blbec, který je vždycky k dispozici. Naučte se taky říkat ne, abyste se osvobodili od zlých kouzel!!!

Puntičkářství

Člověk může škodit i sám sobě. Pokud chcete být neustále  perfektní,  pracujete déle a více, než je nutné. Přesto svého cíle nikdy nedosáhnete. Jen se budete cítit vyšťavení a nespokojení.  Stejně působí i negativní vidění světa.

Když děláte z komára velblouda, úzkost vás paralyzuje a duševně vyčerpá. Protijed? Vždy si řeknete, jaký je úplně nejhorší scénář, který může nastat. Vážně se vám zdá pravděpodobné, že k němu dojde? Že ne, viďte.

Máte málo železa

Při nedostatku tohoto prvku jste líní, podráždění, slabí a nesoustředění.  Je to tím, že krev není schopní dopravit organismu dostatek kyslíku. Anemii neboli chudokrevnost napravíte hovězím,  tmavými fazolemi, tofu, vejci, listovou zeleninou (včetně špenátu!!) , které byste měli podpořit vyšším přísunem vitamínu C. Někdy je však  chudokrevnost způsobená neodhalenými zdravotními problémy, třeba drobným krvácením ve střevech. Rozhodně jde o důvod, proč se nechat důkladně vyšetřit. 

Pracujete v open-space

Společné "lidojemy" - obří prostory pro desítky nebo dokonce stovky kancelářských krys - dokážou vysát energii s mimořádnou rychlostí. Obvykle se zde nedají otevřít okna, takže máte nedostatek čerstvého vzduchu. Ještě horší je okolní zmatek, neustálý (i když třeba jen mírný) hluk a pohyb lidí. To vše podprahově vnímáte a vstřebáváte, což organismus zatěžuje.

Doporučujeme: Téma: Jak překonat únavu

Pokud jste navíc ještě workoholik, pak už vůbec nemáte žádný relax. Odborníci doporučují striktně oddělit práci a volný čas (ideálně v předem stanovenou dobu). Večer po návratu domů si udělejte v sobě "úklid", abyste ráno mohli začít.s čistou hlavou. Víkendy, svátky a dovolené jsou od toho, abyste se věnovali něčemu úplně jinému než běžně.

Pijete málo

Už lehká dehydratace - stačí o 2 % - způsobí únavu a často i bolest hlavy. Krev je "hustší", srdce ji tak čerpá méně efektivně a méně zásobuje organismus potřebnými látkami.

Pijete moc

Alkohol sice utlumí nervový systém, takže možná lépe usnete, ale brzy naopak naruší spánek. Při metabolizování způsobí zvýšení hladiny stresového hormonu adrenalinu, který vás pak bude budit. Alkohol  také způsobuje deprese. Taky kávu byste měli přestat pít aspoň 3-4 hodiny před spaním.

Veselé víkendy

Dlouhá páteční noc a pak horečka sobotní noci, proložená vyspáváním do oběda, vám naruší rytmus. Z neděle na pondělí pak nemůžete usnout, v pondělí začínáte vyřízení a už se to s vámi veze celý týden. Raději vstaňte i o volných dnech dřív a po obědě si dejte dvacetiminutového šlofíka. Ale opravdu ne déle!.

Vynecháváte pohyb

Když jste unavení, nechce se vám dělat nic, natož se hýbat. Paradoxně pak budete unavení ještě víc. Studie vědců z University of Georgia tvrdí, že lidé, kteří se věnovali 3x týdně po 20 minut mírné fyzické aktivitě, se po šesti týdnech cítili méně unavení a vyčerpaní. Cvičení povzbuzuje sílu, vytrvalost a přispívá k efektivnější práci kardiovaskulárního systému. Pohybem se do organismu dostane víc kyslíku a živin. Nemluvě o práci, kterou za vás udělají endorfiny - hormony dobré nálady, které se po cvičení uvolní.

Špatně jíte

Vynecháváte snídani a přes den se živíte tím, co ulovíte ve fastfoodech? Takové jídlo, plné cukrů a tuků, má vysoký glykemický index. Rychle zvýší hladinu cukru v krvi, ale ta pak stejně rychle klesne, což vede k pocitům únavy a  nového hladu. Připravit si spolu s novou sukní na další den do práce i krabičku se zdravým jídlem se vážně vyplatí. Už proto, že třeba zhubnete a ušetříte energii tím, že nebudete s sebou tahat spousty kil navíc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nesnesitelná únava. Co všechno se za ní může skrývat?

6 nejhorších věcí pro vaše uši: Tyčinky a bazén

Strach z kastrace: Jak zůstat mužem při nádoru prostaty

 

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama