reklama

Nesnesitelná únava. Co všechno se za ní může skrývat?

Cítíte se unavení a vlastně nevíte proč? Nepřehlížejte signály těla, něco vám tím nejspíš chce sdělit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Cítíte se unavení a vlastně nevíte proč? Nepřehlížejte signály těla, něco vám tím nejspíš chce sdělit.

Existují odlišné druhy únavy. Fyzická vyčerpanost se projevuje například při chůzi do schodů či při nošení těžkých tašek. Svalová únava přirozeně nastává po těžkém výkonu, například sportovním. Může se však objevit i při závažnějších chorobách, jako jsou například onemocnění srdce

Psychický neboli mentální útlum bývá příčinou těžkého vstávání z postele, ale i poruch soustředění - ty se často pojí též s fyzickou únavou a v těžkých případech připomínají až stavy opilosti. Duševní únava je nebezpečná, obzvláště pokud na vašich rozhodnutích závisí bezpečnost jiných osob. Klasickým příkladem jsou profesionální řidiči či lékaři.

Od bolesti hlavy až po halucinace

Vyčerpanost lze většinou zahnat kvalitním a dlouhým spánkem. To ovšem neplatí pro lidi trpící chronickým únavovým syndromem nebo závažnějším onemocněním. Jim nepřinese úlevu a osvěžení ani pořádný odpočinek. Únava se může projevit širokou škálou fyzických, psychických a emocionálních příznaků. Které jsou ty nejčastější?

 • bolest hlavy
 • poruchy pozornosti
 • bolesti svalů
 • apatie a nedostatek elánu
 • závratě
 • halucinace
 • podrážděnost a změny nálady
 • ztráta chuti k jídlu
 • zhoršení imunity
 • poruchy krátkodobé paměti
 • zpomalené reflexy

Odbornou pomoc nepodceňujte!

Únava se u každého člověka projevuje jinak a její příznaky každopádně není radno podceňovat. Někdy je totiž těžké odlišit, jsme-li unavení proto, že nejsme ke svému organismu příliš šetrní, nebo trpíme závažnou nemocí. Pokud problémy trvají déle než dva týdny, a to i po kvalitním odpočinku, je lepší navštívit lékaře.

Přidají-li se navíc zvracení krve, krvácení z konečníku nebo těžké bolesti břicha, pánve, zad nebo hlavy, vyhledejte pomoc ihned. Podobně učiňte v případě, kdy se únava spojí s bolestí na hrudi, s pocitem dušnosti a je-li nepravidelný nebo rychlý tep.

Únava jako varovný signál závažnější nemoci

Celý seznam příčin únavy je prakticky nekonečný. Pocity vyčerpání mohou provázet téměř každé onemocnění. V současné době je nejčastější příčinou nevhodný životní styl. Spolehlivými "zabijáky" životního elánu jsou nedostatek spánku a odpočinku, nadváha, nedostatek pohybu, alkohol a cigarety. Únavou se často projevují také:

Lékaři tak slovo únava slyší prakticky z úst každého svého pacienta. Přesto je dobré podělit se s odborníkem o své pocity. Nikdy totiž nevíte, zda je vaše skleslost důsledkem špatného životního stylu, nebo příznakem závažnější choroby.

Tři kroky proti vyčerpání

Základem v boji proti únavě je kvalitní spánek. Snažte se spát pravidelně, udržujte v ložnici přijatelnou teplotu a dodržujte pravidla spánkové hygieny.

Druhým pilířem je pravidelná strava a dostatečný pitný režim. S tím se pojí i konzumace alkoholu a kávy - v tomto případě platí: všeho s mírou.

Posledním faktorem je dostatek pohybu. I když se to může zdát jako klišé, cvičení opravdu dokáže divy. Je-li pravidelné, zlepšuje kvalitu spánku a snižuje pocity únavy.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dlouhodobá únava? Může to být záhadná nemoc

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama