reklama

Strach z kastrace: Jak zůstat mužem při nádoru prostaty

V listopadu se za knír nestydí dokonce ani ženy. Důvodem je tradiční Movember, jehož smyslem je připoutat pozornost k rakovině prostaty.

Foto: Isifa/Thinkstock

V listopadu se za knír nestydí dokonce už ani ženy. Důvodem je tradiční Movember, jehož smyslem je připoutat pozornost k rakovině prostaty.

U  Čechů je druhým nejčastějším zhoubným nádorem a třetí nejčastější příčinou jejich úmrtí na následky rakoviny. Mladším ročníkům se však také nevyhýbá - naopak!

Jak poznat nebezpečí?

"Nebezpečí  je o to větší, že ve stádiu, kdy lze nádor vyléčit, nevyvolává vůbec žádné varovné příznaky, a proto se na jeho přítomnost musí aktivně myslet. Velmi významnou roli zde může sehrát žena - partnerka, sestra, dcera, vnučka, které na muži záleží a která v mužově životě bývá často významným hybatelem", říká doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., primář Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice.

Muži obecně dbají méně na své zdraví, neradi chodí na vyšetření a  u prostaty se obvykle se utěšují, že problémy "tak nějak patří k věku". Navíc se bojí diagnózy i kvůli obavám z následků léčby.

Strach ze ztráty mužství je zbytečný

Od poloviny 20. století se při léčbě nádorů prostaty přistupovalo ke kastraci neboli operativnímu vyjmutí varlat. Strach z kastrace patří z psychologického hlediska k primárním mužským strachů, ale u rakoviny prostaty už je naštěstí zbytečný. Medicína dnes ale nabízí nové, méně radikální léčebné postupy. Díky nim může žít pacient spokojený život, jehož kvalita nemusí být nemocí celkově postižena. Rakovina prostaty dnes již neznamená nutně konec sexuálního života, ani konec mužství.

Doporučujeme: Sex nemá vliv na prostatu, tvrdí urolog

Jednou z dalších léčebných možností, které se používaly dříve, bylo užívání ženských hormonů. "Umělé podávání estrogenu významně přispívá k potlačení růstu zhoubného nádoru prostaty, neboť snižuje tvorbu testosteronu, který jeho růst vyživuje. Tato metoda ale měla řadu vedlejších účinků, jako je třeba cévní trombóza nebo srdeční komplikace," uvádí MUDr. Otakar Čapoun z Urologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Odstranění prostaty - co způsobí?

Dnes se toto onemocnění řeší většinou jinak. V případech, že lékaři nádor zachytí v počátečním a málo agresivním stadiu, může dokonce stačit pouze sledování a monitorování stavu pacienta. Na jeho celkový, tedy i sexuální život, tak nemoc dlouhé roky nemusí mít žádný vliv. 

Pokud je nádor ohraničený pouze na prostatu, lze jej s nadějí na celkové vyléčení léčit několika způsoby - ozařováním nebo operativním odstraněním prostaty. Tento zákrok  je spojen se dvěma hlavními komplikacemi - úplnou neplodností (zaniká možnost ejakulace) a s problémy s erekcí, které se ovšem dají účinně řešit.

"Problémy s erekcí, které mohou nastat až u 80 % pacientů, jsou ale zase v 80 až 90 % případů řešitelné. U části pacientů dobře fungují klasické tabletové léky. Větší část nemocných ale velmi dobře reaguje na injekce aktivních látek, které si aplikují sami do topořivých těles penisu přímo před pohlavním stykem," vysvětluje doktor Čapoun. Mezi další komplikace patří inkontinence

Jak zůstat mužem

Rakovina prostaty je závislá na hladinách testosteronu, proto je u pacientů s pokročilým stadiem onemocnění třeba přistoupit k hormonálnímu snížení testosteronu pomocí léků - proto se jí říká farmakologická nebo chemická kastrace. Její výhodou však je, že po  přerušení podávání léků se pacient vrací do normálu během několika dní až týdnů.

"Při ní je pacient oproti celkovému odstranění prostaty schopen ejakulovat, ale má sníženou úroveň testosteronu na minimum. Má tedy problémy s libidem a také s erekcí. Pokud však erekce dosáhne, je schopen i ejakulovat. Všechny nežádoucí účinky se však dají úspěšně řešit stejně jako v případě odstranění prostaty," potvrzuje MUDr. Čapoun. 

Znáte svoji prostatu?

Stud, strach - někdy mužům v návštěvě lékaře brání také neznalost vlastního těla. Víte, kde se prostata vlastně nachází? A jak vypadá - jak je velká, jaký má asi tvar, barvu…?

Díky edukativní výstavě  Bodies Revealed,  která se snaží veřejnost vzdělávat v oblasti znalostí lidského těla, je možno si prostatu detailně prohlédnout a na své otázky tak získat jasnou odpověď. Výstavu je až do konce roku možno zhlédnout v brněnské galerii Vlněna.

Další podrobnosti o rakovině prostaty, její léčbě a všech souvislostech s tímto onemocněním spojených naleznete ZDE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zvětšená prostata: Nebezpečná i bez nádoru

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

Bylinkářka radí: Jak na choroby podle horoskopu?

 

Britové jsou u vytržení ze znovuobjevených záběrů královny. Stačilo jedno slůvko | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama