reklama

První cigareta po ránu dokáže zabít!

Lidé, kteří kouří hned po ránu, mají vyšší riziko rakoviny než ti, kteří si zapálí až později, tvrdí vědci z USA.

Foto: Profimedia.cz

Lidé, kteří kouří hned po ránu, mají vyšší riziko rakoviny než ti, kteří si zapálí až později, tvrdí vědci z USA.

Nové výzkumy prokázaly nečekané nebezpečí: jak brzy po probuzení si dáte první cigaretu je mnohem důležitější, než kolik toho „vyhulíte" za celý den. Prokazuje se totiž tak skutečná hloubka závislosti, kvůli níž do sebe dostanemete mnohem víc škodlivých látek.

Počkejte aspoň hodinu!

Studie z Penn State College of Medicine pracovala s údaji od 7 610 kuřáků (s rakovinou plic i bez ní) a byla publikována v odborném periodiku Cancer.

Dokládá se v ní, že kdo kouří hned po probuzení, má vyšší pravděpodobnost zhoubného onemocnění plic. Tento jev přitom nezávisí na jiných okolnostech kouření. Tedy ani na celkovém počtu vykouřených „tyčinek smrti".

Pacienti, kteří vdechují kouř už pouhou půlhodinu od probuzení, mají o 79% procent vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine nádorové onemocnění plic než ti, kteří si na svůj první doušek voňavého dýmu počkají aspoň hodinu.

Riziko strmě roste

Cigareta do 30 minut po probuzení zdvojnásobuje už beztak vysoké riziko rakoviny,  varují proto odborníci. Předchozí studie došla k zvěru, že rychlí ranní kuřáci mají o  59% zvýšenou pravděpodobnost, že onemocní nádorem krku či hlavy.

Šéf výzkumu Dr Joshua Muscar k tomu ve stejném časopise dodává:  "Tito kuřáci mají v těle vyšší hladinu jednovatého nikotinu a možná  i dalších tabákových jedů, a podle všeho jsou více závislí než ti, kteří si cigaretu dávají až později."

Podle všeho tak čím dřív si kuřák zapálí,  tím víc do sebe dostane nikotinu.

Víc a déle

Už proto, že se zkracuje doba, kdy člověk nevdechuje kouře,  a zároveň se s prodloužením doby, kdy kouří, zvyšuje počet spotřebovaných cigaret.

"Tím víc se samozřejmě zvyšují dávky chemikálií, které způsobují rakovinu. O to víc, že ti, kdo kouří už takto brzy, mají tendenci více šlukovat," vysvětlil k tomu profesor Robert West z britského ústavu pro výzkum rakoviny Cancer Research UK.

Spolu s nikotinem se jim tak dostávají do těla další desítky nebezpečných látek - dosud jich bylo v cigaretovém kouři analyzováno na čtyři tisíce.   "Tak získáme lepší představu o skutečném tabakismu než podle denního počtu vykouřených  cigaret, připomíná profesor West.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama