reklama

Co všechno zařídit do Vánoc: Povedeme vás

Jízdní řád a dobří pomocníci vám pomohou zvládnout stres z předvánočního blázince.

Foto: Žena

Když se řekne advent, mělo by nás jako první napadnout: klid, pohoda, těšení, sváteční atmosféra. Většině českých žen však v hlavě zabliká varovný nápis: úklid, shon, stres!

Nejdřív je důležité se rozhodnout, co je potřeba stihnout - reálně stihnout, v klidu a bez hysterie. Sepište si seznam, jaké čisticí prostředky a suroviny do kuchyně budete potřebovat, kdy a jak nakoupit dárky, kdy začít s pečením cukroví. Na papíře všechno získá řád. K jednotlivým úkonům napište, kdo s tím pomůže - samozřejmě zapojte manžela i děti. Pamatujte ale, že jde o to, být spolu a ne se hádat, kdo co udělá to a kdo něco neudělal. A pokud bydlíte sama, pozvěte kamarádku. Ve dvou se to táhne lépe a odpoledne se na to vrhnete zase u ní.

A teď jedno po druhém - začínáme hned tento víkend.

Bronzová neděle

Pusťte se do pečení vánočního cukroví, které potřebuje dostatečně dojít, například perníčky, medvědí tlapky, linecké, vanilkové rohlíčky či stříkané. Nezapomeňte, že nemusí být tolik druhů, stačí ty, které máte nejraději. S úklidem začněte odshora dolů. Vyluxujte pavučiny na zdech, setřete usazený prach na lustrech, skříních i poličkách. Umyjte okna a vyperte záclony.

Nebuďte však puntičkářky až do sebezničení. Vaše duše získá mnohem více na klidu, když ví, že je nutné uklidit, co "je vidět" a ne to, "co se od nás čeká". Začněte tím, že si sepíšete si problémová místa. Skvěle poslouží lednička, kam si magnetem přichytíte seznam, díky němuž budete mít v hlavě o trošku místa víc 

Doporučujeme: Cukroví: 5 receptů, bez kterých se Vánoce neobejdou!

"Jsou lidé, kteří si myslí, že si Vánoce si zaslouží extra úklid. Zažívají nepříjemné pocity - strach, že nestihnou vše včas nebo zda bude vše dokonalé. S těmito lidmi pracuji na odstranění strachu a úzkosti. Díky kombinovaným esencím (např. Strach) si pak i detailisté dokáží jednoduše říci, že před Vánoci nepotřebují přerovnávat poličky s oblečením a gruntovat do detailu, že stačí udělat to nejdůležitější, co je vidět, a užít si kouzlo adventu. A s tímto pocitem také vytrvat," říká terapeutka Romana Kotěrová, která lidem navrací vyrovnanost díky Bachově terapii.

Stříbrná neděle

Odneste nepotřebné věci do komory nebo do sklepa, zkrátka tam, kde nebudou urážet oko. Vše, co se volně povaluje, vraťte na své místo a nepotřebné věci vyhoďte. Srovnejte boty v botníku a vytřete podlahu. Tento víkend je ideální pro upečení lineckého cukroví. Pokud si potrpíte na živý stromek, kupte ho, dokud je výběr a zároveň nehrozí, že vám uschne ještě před Štědrým dnem.

Přečtěte si: 5 tipů, jak se nezbláznit z vánočního úklidu

Touto dobou hospodyňky nejčastěji propadají panice, že "nestíhají" a že letošní Vánoce budou ty nejhorší. "To jsou ale většinou jen naše domněnky a pocity. Začaly zkrátka pracovat emoce a i drobnost nás dovede neuvěřitelně rozhodit a vykolejit. Abychom se dostali zpět do formy a začali opět pozitivně myslet je ideální například kombinované Bachova esence Sebedůvěra nebo Aura parfém První pomoc."

Zlatá neděle

Vyleštěte zrcadla, umyjte koupelnu a kuchyňskou linku - při pečení určitě dostala zabrat. Převlékněte postele a vyperte - podle tradice prádlo, pověšené přes svátky, nosí smůlu. Můžete se taky pustit do nepečeného cukroví. Dobré je taky zabalit dárky, ať nemáte na poslední chvíli stres, že chybí dárkový papír a mašle. Promyslete také, jestli nepozvat všechny příbuzné k jedné tabuli - o něco náročnější přípravy vás odmění úplně volným prvním a druhým svátkem vánočním bez přesunů po různých návštěvách.

Nejvíc nervů teď prožívají děti: kolikrát se ještě vyspí, než zazvoní zvoneček?  Někdy svou nedočkavostí dokážou až zbytečně stresovat. "Abychom si společně s dětmi Vánoce skvěle užili, zkuste interiérový parfém První pomoc, který pomůže vhodně pracovat s  psychikou a rovnováhou. Zároveň zklidní a zaručí, že se na Vánoce nepřestaneme těšit," radí terapeutka Romana Kotěrová.

Jdeme do finiše

Moc už toho nezbývá - den dva před Štědrým dnem stačí jen  lehce přerovnat boty, utřít naposledy prach, udělat místo na stromeček a tradááá! Pak už se můžeme věnovat jen zdobení, přípravě tabule a jinak si vychutnat den v posteli, třeba u pohádek. Nebo se jít projít. Prostě si užít atmosféru a odměnit se za to, že jste to letos hravě zvládli. .

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Báječné vánoční cukroví: recepty, které zvládnou i děti

České nemocnice: Ve které vám bude nejlépe?

Takové dárky jste ještě neviděli. Originální a zdravé

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama