reklama

E-cigarety mohou prohloubit závislost, varuje odbornice

S odvykáním kouření vám mohou pomoci různé metody. Na e-cigarety si ale dejte pozor.

Foto: Isifa/Thinkstock

Lepší je přestat ze dne na den, než postupně snižovat dávky, zněla zásadní rada naší odbornice v dnešním online rozhovoru o odvykání kouření a škodlivosti cigaret. 

I když se většina kuřáků snaží se svým škodlivým zvykem skoncovat, podaří se to jen málokterému z nich. Jen pouhé rozhodnutí totiž nestačí.

Jaké jsou možnosti?

"Největší úspěšnost mají kuřáci, kteří využijí spolupráce se specialistou a užívají léčivé přípravky ve formě nikotinu nebo látky Vareniklin," vysvětlila Mgr. Jarmila Greplová z Centra odvykání Život bez cigaret.

"Pokud je manžel hodně závislý, doporučuji navštívit specialistu a nechat si předepsat lék s Vareniklinem (Champix). Účinné jsou však i přípravky s nikotinem (náplasti, žvýkačky, pastilky), které je však nutné užívat správně a správně je dávkovat. V každém případě by váš manžel měl pracovat i na své motivaci, aby v odvykání dlouhodobě vydržel," vypočítala přehledně možnosti v odpovědi na dotaz čtenářky. obávajíci se o osud manžela.

Doporučujeme: Co se děje v těle, když přestanete kouřit

Na druhou stranu však přiznala, že e-cigarety mohou často obsahovat více nikotinu než klasické cigarety, takže závislost mohou dokonce i prohloubit. "Proto by se e-cigarety měly používat jen velmi opatrně a kontrolovaně," upozornila. Všechny odpovědi magistry Greplové na vaše dotazy naleznete dole pod článkem v on-line rozhovoru.

Náš odborník

Mgr. Jarmila Greplová

Pracuje jako odborná garantka Centra odvykání Život bez cigaret. Zabývá se především poradenstvím v odvykání kouření a prevencí kouření u nezletilých. Zaměřuje se zejména na efektivní přístupy v odvykání kouření a podporu motivace při odvykání. Problematice tabáku se věnuje od roku 2006, řadu let působila v občanském sektoru pro podporu nekuřáctví u dětí i dospělých. V současné době působí také na 1. lékařské fakultě UK Praha. Aktivně působí jako poradce v odvykání kouření při Centru odvykání Život bez cigaret.   

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

O kolik zlozvyky zkracují život: Přesně na minutu

Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte

Dobré srdce? Žádná charita, myslete na sebe!

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama