Objevte výhody otužování. Začít se dá postupně
Studená sprcha a ledová koupel? Brr! Ale nebojte se, takhle to opravdu být nemusí. Začněte polehoučku.
Už slovo otužování vyvolává představu plavek s nohavičkou a sokolských časů s heslem "Svaly tuž, vlasti služ". Ale jako mnoho jiných věcí z dob našich dědečků mělo něco do sebe a přichází tak znovu do módy.
Proč? Protože má tyto výhody:
- umožňuje lépe se přizpůsobit teplotním výkyvům okolí.
- u běžných infekcí platí, že otužilý člověk má větší naději, že je nechytí.
- pokud už přece onemocní, pak má nemoc lehčí průběh a dříve odezní.
- vyplavují se při něm endorfiny - hormony štěstí, takže zlepšuje náladu a posiluje nervový systém
- zvyšuje pružnost cév, výkon srdce a snižuje hladinu cholesterolu
Začněte hned
Otužování tak představuje dobrou prevenci proti nachlazení, chřipce, kašli, angíně a všem nemocem dýchacího ústrojí. Aby bylo účinné a přineslo maximum, je třeba jít na to postupně. Začínáme od méně intenzivních prostředků a pokračujeme k intenzivnějším, postupně zvyšujeme i dobu otužování. A proto s ním můžeme klidně začít i teď.
Doporučujeme: Otužování miminek? Začít můžete už v roce dítěte!
Prvním krokem je mít doma mít 20 až 22 stupňů, spát při 18 až 20 stupních a důsledně s otevřeným oknem. Přetápění místností, zvlášť ložnic, vede ke zchoulostivění, stejně jako nadměrné oblékání. Tak se lze připravit i o otužilost, získanou už dřív. Obzvlášť, když se zpotíte, což platí zejména u menších dětí, které ještě nemají dobře rozvinutou termoregulaci. Křičící dítě v dopravním prostředku, zabalené v dece, fusaku, teple oblečené a v čepici nezlobí, jen mu je prostě horko. A ještě ke všemu mu to škodí.
Hlavně nepřestávat
Jednou z výhod otužování je fakt, že náš imunitní systém se nevyčerpává bojem s banálními nemocemi a zůstávají mu síly na vážnější případy. Špatnou zprávou však je je, že pokud s otužováním přestanete nebo jej na delší dobu vynecháte, obranyschopnost se rychle snižuje a musíte začínat od začátku.
- Vodu při otužování ochlazujeme postupně, rozhodně nezačínáme s vodou ledovou. Ranní studená sprcha sice vyžaduje kuráž, přesto je to jeden z nejúčinnějších způsobů otužování. Navíc vás rychle osvěží a probere do nového dne.
- Pokud vás už pouhá představa vyděsila k smrti, začnete tím, že si budete žínkou namočenou ve studné vodě otírat tělo. Pod sprchu - nejdřív vlažnou - můžete vlézt až po pár týdnů osmělování.
- Plavání představuje vynikající příležitost k otužování. Samo o sobě nám přináší příjemný pohyb.
- K otužování je také vhodné saunování. To je výborné k celkové podpoře imunity organismu, sauně by se však spíše měli vyhnout lidé s vysokým tlakem a srdečními chorobami.
Přece jen vás přemohl kašel?
Pokud přece jen infekce zvítězila), jistě uvítáte nějakého toho pomocníka z lékárny. Nezapomínejte ale, že je třeba zvolit toho správného podle typu kašle.
Přečtěte si: Otužování = posilovna imunity. Začněte teď!
Ze začátku onemocnění přichází suchý kašel, který je způsoben otokem a překrvením sliznice, je nepříjemný a dráždivý. Suchý kašel nemá pro pacienta žádný pozitivní efekt, především ho vysiluje. Je tedy ideální ho tlumit pomocí tzv. antitusik- Volte raději ty, které netlumí dechové centrum v mozku, jako je například Levopront.
Po několika dnech se suchý kašel změní na vlhký. Ten už usnadňuje odstranění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách. Zde je vhodné vykašlávání podporovat za pomocí dvou typů léčiv: expektorancií a mukolytik. Rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na www.lecimekasel.cz.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Díky otužování nemyslím na rakovinu, říká Jitka
Hrůzami opředená prohlídka: Co se děje při koloskopii?
Čerstvé šťávy nejsou všechno, detoxikace začíná v hlavě