reklama

Virus zika: Možná se šíří i sexem

Virus Zika není smrtelný, přesto je ho třeba se bát. Už proto, že dsud není důkladně prozkoumaný a je možné, že se může šířit i sexuální cestou.

Foto: Thinkstock

Teprve před pár dny svět oficiálně uznal, že skončila epidemie Eboly, a už je tu nová hrozba. Virus zika už se dorazil  i do Evropy, a vzhledem k tomu, že pochází z turisticky vyhledávaných oblastí, se může týkat i nás.

Vyhnout se oblasti nákazy, zvláště pak u těhotných, u nichž způsobuje  těžkou vývojovou poruchu plodu - zmenšení mozku, proto jako vlastně jedinou možnou prevenci doporučuje docentka RNDr. Jitka Forstová, CSc..Podle ní u nás v České republice jinak nákaza nehrozí, protože zde neexistuje přenašeč. Případy nákazy se však objevily i na jihovýchodním pobřeží Brazílie, kde leží Rio de Janeiro - a tam se budou v srpnu 2016 konat letní olympijské hry.

Nebezpečný může být i sex

"Existuje jedna zpráva: o sexuálním přenosu  Biolog B. Foy z Colorado University měl virus přenést takto na svou ženu," upozorňuje zároveň známá viroložka z Přírodovědecké fakulty UK. Je totiž možné, že se infekce může šířit i spermatem. O nemoci, příbuzné například horečce dengue nebo žluté zimnici, se totiž ještě mnoho neví. Také dosud neexistuje léčba ani účinná prevence.

Doporučujeme:  Děsivější než ebola: 6 virů, kterých se opravdu bát

Virus není smrtelný. Způsobuje horečku zika, která se projevuje zvýšenými teplotami a bolestmi kloubů a hlavy, vyrážkou a svěděním kůže, zarudlýma očima. Podobně se může ale projevit i běžná chřipka. "Takové příznaky se  vyskytují ale i u jiných virových onemocnění. Zvýšená pravděpodobnost je,  pokud člověk pobýval nebo pobývá v inkriminované oblasti, s výskytem komárů, kteří nemoc přenášejí," potvrzuje docentka Forstová.

Co hrozí při nákaze?

  • U těhotných zvláště v prvním trimestru vzniká riziko poškození plodu. A co hrozí netěhotným? "U nich nákaza způsobí výše  uvedené problémy. Pak ale  člověk získá protilátky a je bez potíží. Na další těhotenství by virus už neměl mít vliv," vysvětluje  viroložka.
  • Co vlastně je zmenšení mozku? Mikrocefalie znamená zakrnění nebo předčasné vývoje růstu mozku a obvykle i celé hlavy. Hlavním příznakem je malý obvod lebky a postižené děti mají obvykle také menší mozek. Mikrocefalie je často spojena s duševní a tělesnou poruchou.

Pro nakažení jsou nebezpečné  "exotické" druhy komárů, jako je  rod  Aedes (Aedes egypti)  a další jako Aedes  africanus  A. apicoargenteus, A. vittatus, A. luteoceohalus  A.furcifer, A. hensilli.  Z názvů přenašečů ovšem vyplývá, že zika pochází z jiné oblasti, než je dnešní epicentrum nákazy v Jižní a Střední Americe.

Kdy bude léčba?

V roce 1947 vědci objevili nový virus u nemocné opice Makak v pralesní oblasti Zika poblíž Viktoriina jezera v Ugandě a nazvali ho po místě nálezu. V roce 1968 už v Nigérii propukla nákaza u lidí, ale až do roku 2007 zůstával virus izolovaný v Africe a Asii a celkově bylo do té doby zachyceno jen 15 případů. Od té doby se ale z malého ostrova Yap Island v Mikronésii začal šířit dál do světa. Vědci soudí, že jde mj. o vliv globálních změn klimatu. Opět jde tedy o rozšíření nákazy ze zvířete na člověka., jako u mnoha jiných hrozivých infekcí moderní doby od HIV po ebolu.

Graficky znázorněný přehled největších epidemií najdete ZDE.

"Vývoj léku nebo vakcíny je reálný. Otázka je,  za jak dlouho se to podaří," konstatuje dále docentka Forstová. Vědce tlačí čas právě už vzhledem k blížící se olympiádě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náhodný sex? Co dělat a jak poznat, že je to průšvih

6 věcí o mozku, které vědci zjistili v roce 2015

Dá se z krve poznat rakovina?

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama