reklama

Jste na něčem závislí? Sklony máte v genech

Věda potvrzuje, že k závislostem všeho druhu existují vrozené předpoklady. Genetika tak tvoří až 50 %

Foto: Thinkstock

Závislost je v podstatě pouze jedna, a je jedno, na čem. Ukázalo se totiž, že sklony k alkoholu, drogám, kouření a dokonce i k přejídání  jsou vrozené. Přesto můžeme geny přemoci.

O tom, zda se během života staneme závislí, či nikoliv, rozhoduje více faktorů. Genetické předpoklady mají ovšem podle odborníků na vzniku závislosti až padesátiprocentní vliv!

Rodinná zátěž

Provedené vědecké studie potvrdily existenci vrozených předpokladů pro vznik některého druhu závislosti. Mimo jiné prokázaly, že děti, jejichž rodiče bojovali s "láskou" k alkoholu či drogám, mají až osmkrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich tento problém vyvine také. Podobně u jednovaječných dvojčat je patrné, že objeví-li se závislost u jednoho ze sourozenců, druhé dvojče je jejím vznikem rovněž více ohroženo.

Doporučujeme: Prášky na spaní: Komu hrozí závislost?

Zděděné geny zvyšující pravděpodobnost vzniku závislosti naštěstí není to jediné, co svým potomkům můžeme předat. Schopnost vypořádat se s problémy i jinak než s pomocí alkoholu či drog je to, co od nás naše děti okoukají a co je můžeme aktivně naučit.

Stále ve střehu

Pokud byl například váš otec či dědeček alkoholik, neznamená to ale, že se u vás musí rozvinout pouze závislost na alkoholu jako takovém. Zvýšeně rizikové jsou pro vás všechny návykové látky, a to včetně některých typů léků proti bolesti či úzkosti. Zdědit totiž můžeme sklony k závislosti obecně.

Jak se chránit

Důležitou roli při rozvoji tohoto problému hraje také schopnost zvládání zátěžových situací či stresu. Sáhnutí po alkoholu či droze je v takových chvílích více než snadné a pro osoby, v jejichž rodině se závislosti vyskytují, ještě snadnější.

To, že jsme nějaké vlohy pro vznik tohoto trápení od našich příbuzných zdědili, ještě neznamená, že se závislými stát musíme. Právě osvojení si dovedností zvládání stresu a schopnost "zdravého" řešení krizových situací nás může před obávaným dědictvím účinně ochránit.

(veri)

více na uLékaře

zdroj: www.addictionsandrecovery.org

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Závislost na sladkém: Jak se pustit do odvykačky?

Češi a hygiena: Jaké místo držíme v porovnání s Evropou

Máte znaménko smrti? Prohlédněte si kůži

 

Putinovo Rusko už se ničím netají. Vzhlíží k Sovětskému svazu a lační po pomstě | Video: Kristýna Pružinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama