reklama

Lepší než antibiotika: Objev z Brna ničí bakterie

Až tradičně o jako každý rok o Vánocích onemocníme, ještě nám nepomohou. Ale brzy zbaví infekcí nanočástice selenu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Až tradičně o jako každý rok o Vánocích onemocníme, ještě nám nepomohou. Ale brzy se už budeme léčit nanočásticemi selenu.

Jsou malé jako jedna miliardtina metru, ale selenové nanočástice však dokáží rychle ničit bakterie. Poradí si i s nebezpečným zlatým stafylokokem a působí i tam, kde už běžná antibiotika nezabírají. 

Jak zneškodnit časovanou bombu?

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně objevili další krok ve výzkumu nových látek účinných proti rezistentním bakteriím. na které přestávají účinkovat antibiotika  Bývají označovány za jeden nejzávažnějších problémů medicíny 21. století a časovanou bomba.

"Každý organismus se přizpůsobuje svému prostředí tak, aby v něm přežil. Přesně to dělají i bakterie, které se my lidé snažíme v dnešní době likvidovat pomocí antibiotik. Bakterie se stále adaptují na nové podmínky, mutují a získávají rezistenci vůči antibiotiku," vysvětluje vedoucí výzkumné skupiny prof. Ing. René Kizek PhD z Ústavu chemie a biochemie MENDELU a CEITEC.

Doporučujeme: Téma: Bakterie

Selen je chemickým prvkem ze skupiny kovů. Jeho mikroskopické části  svým působením a vlastnostmi předčí doposud používané antibiotické látky i další nanočástice kovů, jako jsou stříbro či zinek, které se rovněž používají k potlačení bakteriálních infekcí. Selenové nanočástice dokáží účinně bojovat i s tak extrémně odolným soupeřem, jakým je zlatý stafylokok. Ten je zodpovědný za řadu obtížně léčitelných infekcí a může být pro pacienta velmi nebezpečný.

Selen je nejúčinnější

"Testovali jsme nanočástice stříbra a selenu. Testy nám ukázaly, že tyto kovy ve formě nanočástic zlatého stafylokoka zabíjejí, ale zároveň nepředstavují nebezpečí pro lidské tělo. Selenové nanočástice přitom předčily ty stříbrné, proto jsme se rozhodli vydat touto cestou," konstatuje profesor Kizek.

Náš tip: Rezistentní bakterie: Máme se bát posílat děti do nemocnice?

V současné době brněnští vědci hledají způsob, jak nanočástice uchytit a fixovat na nejrůznějších látkách a materiálech, jako jsou obvazy, gely ale i podlahové krytiny či obklady stěn. Ty mohou sloužit například v nemocnicích nebo laboratořích jako účinná ochrana proti nežádoucím bakteriím.

K zavedení selenových nanočástic jako alternativy antibiotik při léčbě bakteriálních onemocnění u člověka musí však ještě proběhnout náročné klinické zkoušky, které budou trvat několik let.

Na popáleniny i rakovinu

V této podobě by mohly již brzy pomoci například lidem při hojení těžkých popálenin. Selenové nanočástice mohou být využívány také pro antimikrobiální ošetření chirurgických nástrojů.

Rozvoj nanotechnologií nastal na počátku nového tisíciletí. Výhoda nanočástic je právě v jejich velikosti -jeden nanometr je jedna miliardtina metru. Disponují velkou aktivní plochou, díky svým rozměrům mohou prostupovat i buněčnými membránami. "Pokud použijeme magneticky aktivní nanočástice, získáme ideální prostředek pro cílený transport léčiv v lidském těle. Tato metoda by přinesla výrazný pokrok při léčení různých onemocnění," doplňuje profesor René Kizek. Pomoci mohou i při léčbě rakovinových nádorů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

Dieta podle krevních skupin

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

reklama
reklama
reklama