reklama

Na lovu kozí nohy: Udělejte si zásoby na zimu

Podpořte zdraví svých plic, ledvin, jater a kloubů i krásu vlasů a pleti jarními bylinkami.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na jaře prý mají byliny obecně největší sílu. Pak jsou tu ale ty, které jindy než na jaře nerostou. Vydejte se na lov do českých luhů a hájů a udělejte si zásoby na zimu. 

Z lesních bylinek lze kromě čajů připravit i chutné vitamínové saláty nebo si dopřát bylinkovou koupel. Můžete ale začít hned za domem: kopřivu najdete všude, a nejlepší je právě teď...

Kopřivový čaj na čištění krve

Určitě vám bude chutnat kopřivový špenát (spařené listy podusíme na cibulce s česnekem jako ten "pravý" špenát) a úspěch bude mít určitě i špenátová polévka - levná a jednoduchá. Po usušení kopřiva své dráždivé látky ztrácí a působí protialergicky. K nejdůležitějším látkám, které kopřiva obsahuje, patří chlorofyl - má protizánětlivý a hojivý účinek. Tím působí proti řadě dlouhodobých zánětlivých onemocnění. Umí také snížit vysoký krevní tlak i vysokou hladinu cukru, je tedy vhodná i pro diabetiky. Najdeme v ní i vitamín C.

Doporučujeme: Bylinkářka radí: Jak na choroby podle horoskopu?

Rozhodně si nasušte lístky na kopřivový čaj. Už za tři týdny takové kúry se z vašeho těla odplaví velké množství škodlivých látek, což pomůže játrům a pleti. Proto se lidově o kopřivě říká, že čistí krev. Doporučují se alespoň tři šálky denně, jeden ráno nalačno a další dva během dne.  A až vás budou pálit ruce po trhání lístků, můžete se utěšovat, že jste tím udělali něco proti revmatismu kloubů.

Kozí noha léčí a chutná

Bršlici kozí nohu zná téměř každý zahrádkář. Má velmi bohatou kořenovou soustavu a často se tak stává nepříjemným plevelem. Málokdo však tuší, že právě tento plevel v sobě ukrývá různé léčivé účinky. Mladé čerstvé listy se využívají do polévek nebo se z nich připravuje chutný salát.

Oceňován je však především oddenek rostliny, ze kterého se vyrábí nálev ulevující od revmatických problémů a při dně. Bršlice totiž obsahuje velké množství látek, které pomáhají rozpouštět a vylučovat soli z ledvin.

Na koupel z bršlice doporučuje nejznámější česká bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná natrhat 100 g čerstvých oddenků a vařit je 15 minut ve dvou litrech vody. Poté přelejte do vany a přidejte vodu dle své potřeby. Koupel z bršlice kozí nohy vám uleví od dny.

Plicník je na plíce ...

Při vstupu do lesa zaujme plicník lékařský především svými hravými barvami: střídají se od tmavě fialové až po světle růžovou. Jak napovídá jeho název, jedná se o bylinku hojně využívanou právě při potížích s dýchací soustavou. "V případě plicníku sbíráme kvetoucí nať, kterou trháme téměř u země. Při sušení dbáme na to, aby byla rostlina naskládána pouze v tenkých vrstvách a na větraných místech. Usušený plicník skladujeme v dobře uzavřených nádobách. Odvar z plicníku léčí především záněty průdušek a regeneruje sliznice dýchacích cest," radí Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Plicník lze využít i v kuchyni. Zkuste třeba salát z plicníku a petrklíče: Z květů i listů plicníku připravíme jarní salát, do kterého přidáme také medvědí česnek a listy petrklíče. Dochutíme octem, olejem a kořením dle vlastní chuti.

... a jaterník na játra

Mezi méně známé léčivky se řadí i jaterník, známý spíš pod jménem podléška. Jedná se o nenahraditelnou bylinku pečující o játra a žlučník. Oproti většině bylin se jaterník sbírá až koncem kvetení, v době, kdy již vyrostly listy. V případě jaterníku se sbírá celá kvetoucí nať, ze které se připravuje odvar na posílení jater ve spojení s dalšími účinnými bylinami. Kromě využití pro posílení jater se podléška využívá také při onemocnění horních cest dýchacích.

Přečtěte si: Bylinky na impotenci: Rady přímo od bylinkářky

Na čaj použijeme 2 lžičky usušených květů nebo i listů a přelijeme vroucí vodou. Louhujeme asi 10 minut a následně scedíme. Pro zlepšení problémů popíjíme třikrát denně.

Zelená bříza pro krásu i zdraví

Pamatujete na nepřekonatelný březový šampón našeho dětství? Bříza však pomáhá nejen ke krásným lesklým vlasům. Zabírá na nemocné ledviny, protože odvar z březového listu je močopudný, a tak dokáže odvést nadměrné tekutiny z organismu.

Pití čaje z březových listů může také pomoci jako prevence proti ledvinovým a močovým kamenům. Užívá se také na infekční záněty močových cest a měchýře. Z březového listí se dělá také osvěžující koupel, která rovněž pomůže odstranit vodu z těla a snížit otoky, ale navíc může pomoci při hubnutí a detoxikaci. Čistící účinek břízy má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma a artróza. Mladé pupeny (ano, teď je nejlepší doba si je nasbírat) se naloží do lihu, nechají se asi 10 dnů stát a pak si jimi můžete natírat bolavá místa. Vyzkoušeli jsme za vás, funguje to!

Doporučovanou léčivou mízu nechte na profesionálech. Získává se navrtáním kmene, což strom může zahubit, proto na tento starodávný postup zapomeňte a mízu (říká se také březový sirup nebo tér) si radši kupte v obchodech s bylinami.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinkářka: Většina lidí má parazity. Mohou za nemoci

Kdy je mládí definitivně v prachu?

Tělísko - antikoncepce i úplně bez hormonů

Etzler: Byl jsem velký piják. Předběhl jsem život a teď se vracím. Bratr mi moc chybí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama