reklama

Bylinky do kuchyně

S bylinami se setkáváme v léčitelství, ale jejich využití je pestré rovněž v naší kuchyni. Znali to naše babičky, o použití bylin při přípravě jídel jsou ovšem jistě informovány i moderní ženy věnující se kuchařskému umění. Je dobré si uvědomit, že byliny jsou vlastně to nejlepší koření, přísady ve velké většině tuzemského původu, které si můžeme pořídit nejenom koupí v obchodě, ale i vlastním sběrem.

Na prvním místě jmenujeme kopr. Tato rostlina se vyskytuje na většině zahrádek a neznalý člověk by ji mohl považovat za plevel. Její chuťové vlastnosti ovšem skýtají nejeden kulinářský požitek, který známe zvláště z tradičních koprových omáček a z nálevů připravených na zavařování zeleniny.

Pažitka je také populární a běžná bylina v české kuchyni, je zdrojem vitamínu C a také B2, dává našemu organismu mnoho minerálů a v kuchyni ji používáme k dochucení brambor a jiných pokrmů, lze ji využít mimo jiné i jako náhradu za jarní cibulku. Můžeme ji dát do polévek i omáček, které esteticky ,,pozdvihne" a navíc osolí místo kuchyňské soli.

Šalvěj využíváme více jako léčivou bylinu, ale neztratí se ani v kuchyni. Můžeme ji použít při přípravě jídel z drůbeže, masa vepřového i telecího. Hodí se také pro přípravu ryb a nezanedbatelné je použití šalvěje v omáčkách i nádivkách. K použití jsou hlavně listy, dají se využít i květy této byliny.

Na chléb s máslem či tvarohem můžeme nakrájet řeřichu zahradní. Hodí se i do omelet, různých salátů, využíváme ji také k nazdobení připraveného pokrmu.

Petržel naťovou využijeme hlavně pro přípravu salátů, do polévek, přičemž nať se používá syrová, zatímco kořen se může i povařit.

Tím výčet bylin v naší kuchyni zdaleka nekončí. Každý z nás určitě někdy měl své jídlo ochucené rozmarýnem, tymiánem, koriandrem, fenyklem, bazalkou či estragonem, nebo i bylinou s ne příliš běžným názvem kerblík. Při přípravě pokrmů neznáme jenom dochucení jednou bylinou, ale naopak většinou použijeme profesionálně připravené směsi několika bylin, našich a importovaných. Tak získáme jedinečnou kompozici vyladěných chutí náš organismus navíc získá mnoho důležitých vitamínů i minerálních látek.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama