reklama

Kdy je mládí definitivně v prachu?

Mládí pryč, do důchodu daleko? Ano, přesně tak se cítí většina lidí. A to je dobře!

Foto: Isifa/Thinkstock

Když se nám narodí první dítě? Když zemřou rodiče? Když si najdeme šedivý vlas a vrásky? Rozhoduje počet svíček na narozeninovém dortu, nebo je věk jenom číslo?

Všichni chceme žít dlouho, ale nikdo nechce být starý. Průměrná doba života se stále prodlužuje a s ní i hranice jednotlivých životních etap.

Puberťák až do třiceti?

Psychologové v USA například navrhují, aby se jako teenageři posuzovali lidé až do třicítky. Nezralost, zranitelnost, nevyrovnanost a nezkušenost s běžným životem se podle nich posunula daleko za hranici dvacátých narozenin, kde ležela dosud. Za své tak dávno vzala okřídlená věta Johna Lennona "Nevěř nikomu nad třicet".

Přečtěte si: Krása prodlužuje život, zjistili vědci

Ještě na počátku tohoto tisíciletí lifestylové časopisy dodávaly odvahu ženám heslem, že "čtyřicítka je nová třicítka" , aby doložily změnu vnímání věku a možností, které tak prodloužené mládí přináší. Dnes se objevují hesla, že "šedesátka je nová čtyřicítka".  Před pár dny se nejkrásnější ženou světa stala podle tradičního žebříčku časopisu People padesátiletá Sandra Bullocková!

Matkou i v padesáti

Není tedy nutné házet minisukni do žita. Stačí srovnat starší fotky. Dnešní čtyřicetileté ženy - a zdaleka to nejsou jen celebrity, které mají přece jenom jiné možnosti než obyčejní smrtelníci - pořád působí vlastně jako "holky", než jako stárnoucí matróny předchozích generací. A také se tak cítí a projevují. Dokonce i věk pro umělé oplodnění se v ČR u žen zvýšil ze 40 na 49 let.

Vnímání času a stárnutí se samozřejmě posunuje nejen v obecném chápání, ale i s vlastním věkem. Hezky to vystihuje citát, že pro dítě je i třicet let stáří, kdežto pro osmdesátníka je i třicetiletý spíše dítětem. 

Konec mládí? Průměrně v 35 letech

Pro puberťáky jsou "opravdu staří" lidé už kolem padesátky. "Označení za mladého či starého je subjektivní a z velké části závisí na věku pozorovatele," vysvětlil psycholog Dominic Abrams, který v rámci sociologického výzkumu sebral data od 40 tisíc respondentů z celé Evropy. 

Evropané si v průměru myslí, že člověk přestává být považován za mladého od 42 let a že starým se stává od 64 let. V Česku jsou tyto věkové hranice podobné, 40 a 60 let. Například Britové ale uváděli, že mládí končí v 35 letech a stáří přichází v 58 letech. Nejdéle si mladých let podle svých slov užívají Kypřané, a to až do pětačtyřiceti. Belgičané zase označovali za "staré" až osoby nad 64 let. Ukázalo se také, že čím vyšší vzdělání, tím se člověk cítí mladší.

Muži stárnou dřív!

Nejkratší dobu je člověk mladý podle Portugalců - podle nich přechází do středního věku už ve 29 letech. Portugalci také uvádějí nejnižší věk jako začátek stáří, a to 51 let. To může souviset se zjištěním, že v teplejších zemích se prý stárne dříve. Respondenti z těchto států. jako je Portugalsko ale i Slovensko, uváděli počátek stáří dřív než lidé ze zemí s chladnějším klimatem, jako například Británie nebo Norsko.

Názory se však lišily i podle pohlaví. Podle mužů končí mládí v průměru o dva roky dříve než podle žen. Stejně tak i stáří podle nich začíná o dva roky dříve, než kolik uváděly ženy. Co z toho všeho vyplývá? Že nejvíc se prodlužuje etapa, zvaná střední věk, v níž si vlastně můžeme žít sami podle svého a podle toho, jak se opravdu cítíme.

Moc mladí na důchod

Průměrný věk občana Česka v roce 2011 byl 41,1 roku. Pro srovnání v roce 2002 to bylo 39,3 roku. Podíl obyvatel ve věku 65 představuje 15,5 % obyvatelstva, tedy 1 milión 700 tisíc osob a neustále roste. V roce 2050 by jejich počet měl překročit tři milióny. Zajímavé přitom je, že senioři, kteří chtějí řídit auto, musí absolvovat povinnou lékařskou prohlídku už při dosažení věku 60 (dále v 65, 68 letech a pak každé dva roky). Potěšit je však může skutečnost, že zároveň jsou ale na důchod ještě příliš mladí! 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

O kolik zlozvyky zkracují život: Přesně na minutu

Hubnutí muži versus ženy: Najdi 5 rozdílů a znič tuk

Co udělá v těle borelióza? Nebezpečí na 8. stupni

Diaby: Nesla jsem si domů nože a řešila, jak to skončit. Bylo úlevné to pojmenovat | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama