reklama

Alergie

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce obranného systému organismu na látky, s nimiž se běžně setkáváme v našem prostředí. Podíl alergiků v populaci stále vzrůstá a odborníci proto důkladněji zkoumají mechanismus vzniku alergie a jejího vztahu k dalším onemocněním.

Jaké máme nejčastější alergie

Rozeznáváme alergie sezónní a celoroční. Podívejte se na nejčastější typy alergií.

pylová alergie
alergie na prach
alergie na roztoče
alergie na srst domácích zvířat: alergie na psa, alergie na kočky
alergie na plíseň
potravinová alergie: alergie na lepek, alergie na mléko, alergie na laktózu, alergie na vejce, sóju, ořechy, ryby, kakao, ovoce či zeleninu
alergie na chlad
alergie na antibiotika a léky
alergie na sperma
alergie na štípnutí hmyzem, vosou či včelou

Alergie příznaky a projevy

Alergická reakce je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem určitého. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od obyčejné rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí. Výrazně při něm klesne tlak a stáhnout se dýchací cesty. Člověk v anafylaktickém šoku potřebuje první pomoc a pozornost lékaře. K běžnějším příznakům alergie patří kýchání, vodová rýma, suchý kašel, kožní vyrážka, kopřivka, atopický ekzém či dušnost.

Prvními příznaky je svědění či dlouhodobá rýma nebo kýchání.

Některé druhy alergií mohou mít dědičný základ, jiné se vyvíjejí během života. Pokud má jeden z rodičů alergii, šance přenosu na dítě je 30 procent, pokud alergiemi trpí oba rodiče, pohybuje se číslo kolem 60 procent. Alergie častěji postihuje muže než ženy.

Jak se bránit alergii

Nejúčinnější způsob je vyhnout se kontaktu s alergenem. V období pylové sezóny je toto opatření téměř neproveditelné.

Ve většině evropských zemí existuje pylová informační služba (PIS), která sleduje obsah pylu v ovzduší. Aktuální informace o pylech v ČR naleznete na internetových stránkách, můžete si nechat zasílat informační SMS i e-maily.

Léky na alergii a léčba

Podezřelý na alergii postupuje kožní testy a vyšetření krve. Alergolog stanoví diagnózu a určí způsob léčby. Nejčastějšími léky na alergii jsou tabletky, spreje do nosu, kapky, obklady a mastičky.

Antihistaminika mírní příznaky. Mezi tlumící léky patří Zyrtec, Zodac, Aerus, Claritine, Cetirizin, Cerex. Lékaři často volí léčbu v podobě dlouhodobě podávané vakcíny s malými dávkami alergenu, které přehnanou reakci na ně pomohou odstranit. Nejúspěšnější léčba je při alergii na hmyzí bodnutí, Snadno se definuje původní látka.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama