reklama

Tělísko - antikoncepce i úplně bez hormonů

Nechcete si prát do těla cizí umělé hormony z antikoncepšních pilulek? Zkuste tělísko. Můžete ho mít, i když jste ještě nerodila.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jste zapomnětlivá? Kouříte? Možná vás to překvapí, ale i s takovými otázkami se můžete setkat u gynekologa, když se přijdete poradit o vhodné antikoncepci. A možná pak zjistíte, že vám nevyhovuje.

Ženy si obvykle spojují představu antikoncepce pouze s pilulkami - a se všemi jejich nevýhodami a vedlejšími účinky, o nichž se v poslední době začalo tolik psát a mluvit. Existují však i jiné metody. Kromě injekcí a nespolehlivých "babských" rad mohou nechtěnému početí zabránit nitroděložní tělíska.

Spolehlivost a šetrnost

Na trhu jsou v současnosti k dostání dva druhy - hormonální, ale i úplně bez hormonů. Označují se za metody dlouhodobé antikoncepce, protože po zavedení do těla fungují tři až pět let - to  podle druhu výrobku. Pak se ovšem musí vyndat. A jsou spolehlivá: u obou druhů z tisíce otěhotní pouze dvě ženy. U pilulky je to až 90 případů z tisíce, a to už je rozdíl!

Doporučujeme: Jak a podle čeho vybrat antikoncepci?

V poslední době díky výzkumu a vývoji padla i námitka, že se hodí pouze pro ženy, které už rodily. Není to tak: některá dnešní tělíska jsou vhodná i pro mladé dívky. Jsou totiž opravdu maličká a díky své pružnosti se adaptují na každou velikost dělohy.

Velkým plusem je také fakt, že i tělíska s hormony působí především  lokálně, tedy přímo v děloze, a víceméně tak neovlivňují hormonální hladinu ženy. To může hrát důležitou roli nejen pro ty, kdo cizí umělé hormony v těle prostě nechtějí, ale především pro ty, kdo je mít nemohou. A to z nejrůznějších důvodů. Rizikové faktory jsou například obezita, vysoký tlak, kouření, cukrovka, epilepsie, migrény nebo poruchy jaterních funkcí. Nevedou také ke zvyšování váhy, což je velké plus.

"Vetřelce" nepustí

Působení hormonálního tělíska je založené na uvolňování hormonu progesteronu. Ten zhušťuje hlen děložního hrdla, čímž minimalizuje setkání spermie s vajíčkem. Zároveň snižuje sliznici dělohy, takže zabraňuje usazení oplozeného vajíčka) a k tomu ještě brání ovulaci ženy. Se zvýšením hladiny progesteronu v krvi ženy ale může někdy docházet ke zvýšenému krvácení. 
Nitroděložní tělísko s hormonem obsahuje nižší dávku hormonu než pilulka a neobsahuje estrogen.

Porovnání jednotlivých typů antikoncepce najdete ZDE

Nitroděložní tělísko bez hormonů neobsahuje žádné hormony. Namísto toho uvolňuje měď. Ta vytváří nepřátelské prostředí pro spermie, čímž zabraňuje setkání spermie s vajíčkem. Pokud k němu ale přesto dojde, měď zabrání usazení embrya v děloze.

Přečtěte si: Antikoncepce: Na co se ptát lékaře hned napoprvé

Předností nitrožilních tělísek je nejen velmi nízký(nebo vůbec žádný) obsah hormonu, ale i bezstarostnost, kdy se žena nemusí bát, že si zapomene vzít pilulku a bude nějaký čas bez dostatečné ochrany. Na dlouhodobou antikoncepci nemusíte myslet každý den, což ocení především ženy s hektickým a nepravidelným životním stylem, pro které by nutnost brát pilulku denně ve stejnou dobu byla příliš svazující.

Lepší než pilulky?

Co ještě mluví ve prospěch moderních nitroděložních tělísek?

  • Bez zvýšeného rizika trombózy: Trombóza je vzácný, ale závažný stav, který je spojován s některými formami antikoncepce. U nitroděložního tělíska s hormonem, nitroděložního tělíska bez hormonu a implantátu obecně žádné zvýšené riziko trombózy nehrozí.
  • Menší bolest při menstruaci: Bolest při menstruaci může být dost nepříjemná. Díky nitroděložnímu tělísku s hormonem může být vaše menstruace postupem času méně bolestivá i slabší a kratší.
  • Cenová dostupnost: Vstupní investice je sice vyšší (pět - šest tisíc korun), ale když si spočítáte, kolik byste zaplatily za hormonální antikoncepci za pět let, je pořizovací cena tělíska oproti tomu zanedbatelná.Ochrana pomocí dlouhodobé antikoncepce vás ročně bude stát méně než pilulky. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Antikoncepce 5 dní po sexu: A bez občanky!

Kdy je mládí definitivně v prachu?

Co udělá v těle borelióza? Nebezpečí na 8. stupni

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama