reklama

Zánět močových cest: 5 pravidel prevence

Zánět močových cest je potíž, která trápí mnohem častěji ženy než muže. Jde o onemocnění, které se dá většinou dobře léčit a nebývá nijak zvlášť vážné. Jeho největší zákeřnost ale spočívá v tom, že pokud se už jednou objeví, rádo se opakovaně vrací. Přečtěte si proto, jak se dá zánětům močových cest předcházet a co dělat, pokud nás přece jenom postihnou.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zánět močových cest je potíž, která trápí mnohem častěji ženy než muže. Jde o onemocnění, které se dá většinou dobře léčit a nebývá nijak zvlášť vážné. Jeho největší zákeřnost ale spočívá v tom, že pokud se už jednou objeví, rádo se opakovaně vrací.

Přečtěte si proto, jak se dá zánětům močových cest předcházet a co dělat, pokud nás přece jenom postihnou.

Zdaleka největší procento případů zánětů močových cest (podle lékařů přibližně 80 %) způsobuje bakterie Escherichia coli. Na první pohled není tahle bakterie žádný nebezpečný zabiják, protože se běžně vyskytuje v lidském střevě, kde většinou nijak neškodí.

Příčinou močových zánětů bývá "zvrhlá" střevní bakterie

Některé druhy bakterií Escherichia coli se však mohou "zvrhnout", získají schopnost uchytit se na sliznici močového traktu a skrze močovou trubici putují do močového měchýře, v nejhorším případě až do ledvin. Kromě běžné bakterie mohou menší část zánětů způsobovat i jiné mikroorganismy.

Doporučujeme: "Urologický čaj při zánětu nebrat!" říká MUDr. Porš

Příznaky zánětu močových cest jsou například bolest v podbřišku, časté močení, pálení při močení nebo zvýšená teplota. Podobné příznaky se mohou vyskytnout i u některých jiných onemocnění. Pokud si nejste jistí, co způsobilo právě váš problém, poradí vám internetový domácí lékař.

Existují způsoby, jak snížit riziko zánětu močových cest.  Vsaďte na bavlněné kalhotky a vložky bez vůně. Pravděpodobně nejdůležitější jsou správné hygienické návyky.

5 pravidel prevence zánětu močových cest

  • Hygiena po vykonání potřeby - správné očištění po vykonání potřeby je samozřejmostí. Po vykonání velké potřeby otíráme intimní partie vždy směrem odpředu dozadu, abychom zamezili přenosu bakterií z  okolí řitního otvoru do oblasti kolem vyústění močové trubice.
  • Pravidelné vyprazdňování - moč, která se delší dobu hromadí v močovém měchýři, vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií. Proto není správné potlačovat nutkání na močení a důležitý je také pitný režim, který zajistí časté proplachování močových cest.
  • Hygiena před a po pohlavním styku - podle některých lékařů snížíte riziko zánětu močových cest také tehdy, když se před sexem pořádně osprchujete a brzy po něm se dojdete vymočit.
  • Vhodné spodní prádlo - spodní prádlo by mělo být alespoň trochu savé, nejlépe bavlněné. Dobře totiž vsaje i nepatrné zbytky moče, které by jinak mohly sloužit jako vhodné místo k pomnožení bakterií. Důležité také je, aby prádlo nebylo příliš těsné.
  • Kosmetické produkty - jakékoli přípravky, které by mohly podráždit intimní oblasti, jsou nevhodné. Jedná se například o  parfémované vložky, ale například i pěny do koupele.

Můžeme si pomoci sami?

Nejlepším způsobem, jak "podomácku" vyléčit zánět močových cest, je mu účinně předcházet. Nicméně existují i potravinové doplňky a domácí způsoby léčby pro případy, kdy prevence naneštěstí selže. Odborníci nemají úplně jasno v tom, jak jsou následující babské rady účinné, ale rozhodně je můžete zkusit jako doplňkovou, doléčovací nebo preventivní léčbu.

Náš tip: Močové infekce: Jeřabiny lepší než brusinky

Zvýšený příjem tekutin - dostatečným proplachováním močového traktu podpoříme vyplavování bakterií. Pít můžete minerální vody nebo bylinné čaje, ale v podstatě jakákoli tekutina je lepší než nic.    

Brusinky, borůvky a přípravky z nich - extrakty z těchto lesních plodů jsou asi nejčastěji doporučované přípravky proti zánětu močových cest. Mechanismus jejich účinku není úplně jasný, ale podle některých odborníků brání látky obsažené v bobulích bakteriím, aby se pevně přichytily ke sliznici močových cest. Kromě toho brusinky a borůvky obsahují velké množství antioxidantů, které pomáhají při zvládání infekce a zánětu.

Ananas - toto ovoce obsahuje látku bromelain, která má protizánětlivé účinky a pomáhá zmírňovat také projevy zánětu močových cest.

Vitamín C - velké množství vitamínu C zvyšuje kyselost moče, což může zpomalit růst bakterií.

A další - kromě předchozích možností se pro prevenci a léčbu zánětu močových cest méně často doporučuje i jogurt, přípravky z rostliny jménem Echinacea nebo jedlá soda.

Kdy se svěřit profesionálům

I když možnost vyléčit zánět močových cest sám, s vynecháním lékaře i antibiotik, se může zdát lákavá, nesmíme nikdy zapomínat, že i zpočátku obyčejný zánět je potenciálně hodně nebezpečný. Pokud se totiž infekci nepodaří zdolat a neustále se množící bakterie doputují močovým traktem až do ledvin, může dojít k vážnému poškození tohoto životně důležitého orgánu.

Proto bychom vždy měli konzultovat s lékařem, pokud se příznaky nezlepší během jednoho až dvou dnů, nebo se dokonce zhoršují. Jedno z  nejdůležitějších vyšetření, která nás u lékaře budou pravděpodobně čekat, je vyšetření moče.

Co je dobré si zapamatovat:

  • Zánět vyvolaný infekcí může postihnout kteroukoli část močového traktu: močovou trubici, močový měchýř, močovody nebo ledviny.
  • Zánět močových cest má ve většině případů na svědomí běžná bakterie Escherichia coli, ale méně často ho mohou způsobit i jiné bakterie, kvasinky nebo paraziti.
  • Ženy mají vyšší riziko zánětu močových cest pravděpodobně proto, že jejich močová trubice je výrazně kratší, a pro bakterie tudíž snadněji prostupná. Mezi muži tímto onemocněním trpí častěji ti, kteří mají zároveň zvětšenou prostatu.
  • Zánět močových cest je možné léčit i doma pomocí volně prodejných léků, ty však ve většině případů jen přinejlepším zmírní příznaky nebo omezí riziko onemocnění.
  • Jako vážná komplikace zánětu močových cest se může rozvinout i  selhání ledvin, při správné a včasné léčbě však obvykle nic tak strašného nehrozí a pacient se rychle uzdraví.

Chcete se dozvědět ještě víc? Poslechněte si záznam rozhlasového pořadu věnovaného právě zánětu močových cest.

více na uLékaře  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Brusinky: Co všechno léčí červené bobulky?

Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit

Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

Portál z proslulého mramoru musel čekat na pražském secesním skvostu na znovuobjevení | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama