reklama

Mužská obřízka: Kdy je dobré do toho jít?

Obřízka: Zdravotní důvody nebo lepší sex?

Foto: Isifa/Thinkstock

V USA je obřezáno více než 70 procent mužů, v zemích Evropské unie jde podle odhadů jen zhruba o pět procent pánské populace. A čeští muži evropský průměr určitě nezvyšují!

Pokud se rozhodnou proto tento zákrok, až na výjimky tak činí z nutnosti kvůli problémům, které mají. Takzvaná fimóza neboli zúžená předkožka jim totiž může velmi omezovat sexuální život a představovat riziko akutního zaškrcení. Také způsobovat problémy při močení a být zdrojem opakovaných zánětů kvůli ztížené hygieně.

Důvody jsou zdravotní i hygienické

Čeští lékaři pak provádějí obřízku nejčastěji třem věkovým skupinám mužských pacientů: malým chlapcům, dospívajícím mladíkům a starším mužům. "Dobrovolně" na obřízku chodí čeští muži zřídkakdy.

"V našich geografických podmínkách je vyhledávána ze zdravotní indikace, kdy nemohou vůbec, anebo jen velmi obtížně, přetáhnout předkožku. Jen tak, tedy z hygienického či estetického důvodu, to bývá málokdy," potvrzuje plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer z Perfect Clinic. Přitom motivů pro obřízku existuje víc.

Doporučujeme: Obřízka: Ano, nebo ne? Zdraví, nebo tradice?

V muslimské části světa či mezi židovskými muži jsou to důvody rituálně-náboženské, v USA i dalších anglicky hovořících zemích světa rutinní. Významné jsou též hygienické a zdravotní důvody: odstranění předkožky dle Světové zdravotnické organizace omezuje šíření viru HIV a jiných sexuálně přenosných nemocí.

Výhody pro ženy

Také snižuje pravděpodobnost rakoviny děložního čípku u žen, karcinomu jazyka či přenos mykóz a bakteriálních a virových zánětů. Po obřízce totiž dochází ke změně epitelu na povrchu žaludu, kůže "ztloustne", a proto je průnik infekce méně pravděpodobný, stejně jako její další přenos. Hodně se mluví také o sexuálním aspektu, protože obřízka u mužů přispívá k vyšší výdrži. 

"Žalud penisu, původně krytý předkožkou, je po operaci částečně nebo úplně obnažen a tedy více vystaven zevním podnětům. Proto se vůči nim postupně stává méně citlivým. Tím myslím hlavně při kontaktu se spodním prádlem. V důsledku toho by měl být méně citlivý i k ostatním podnětům a teoreticky by při pohlavním styku mělo trvat déle, než dojde k vyvrcholení soulože," uvádí plastický chirurg MUDr. Jiří Paděra z téhož pracoviště.

Jak je to se sexem?

Zkušenosti mužů i žen sdílené napříč internetovými diskuzemi ovšem jednoznačné nejsou. "Obřezaným mizí citlivost, takže nástup ejakulace je poněkud delší. Podle mě to žádná hitparáda ve finále není," hodnotí jedna z diskutujících. "Nemohu si sexuální život po obřízce vynachválit, jsem citlivý dost," oponuje mužský účastník chatu.

Plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer každopádně varuje před snahou řešit předčasnou ejakulaci právě obřízkou. "Myslím, že efekt prodloužené výdrže je velmi individuální," podotýká lékař z Perfect Clinic.

Jak vlastně fimóza vzniká?

Zúžení předkožky u malých chlapců bývá někdy zaměňováno s fyziologickou nepravou fimózou, se kterou se miminka přirozeně rodí. Jde o to, že mají slepený vnitřní list předkožky se žaludem, tedy kožní řasu nelze přetáhnout před žalud. Ve většině případů to ovšem samo odezní zhruba do tří let.

V opačném případě zpravidla nejprve volí lékaři konzervativní léčbu, obvykle pomocí kortikosteroidních mastí. Až pokud nezabere, přistupují k takzvané konglutinaci, kdy se jen rozšíří ústí předkožky a oddělí oba listy od sebe při současném zachování celé kožní řasy. Až další a poslední variantou je klasická obřízka, ať už částečná či celková.

"Druhou skupinou pacientů jsou dospívající chlapci, kteří zjistí, že mají problém při sexu. Poslední okruh pacientů je z řad starších mužů, kdy při snížené hygieně dochází k rozvoji fimózy a zúžení zevního ústí," vysvětluje doktor Frajer. "Fimóza bývá u této skupiny častou komplikací cukrovky," doplňuje doktor Paděra.

Spíše jednoduchý zákrok

Obřízka patří mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět též urologové. Lékař buď zcela, anebo částečně odstraní předkožku a kůži přišije k okraji penisu pod žaludem. Operace se u dospělých provádí zpravidla v částečném znecitlivění, u dětí spíše v celkovém.

"Pokud jde o možná rizika operace, tak spíše zažíváme komplikace bezprostředně po zákroku, jako je částečný rozpad rány či infekce," konstatuje MUDr. Frajer. Obvykle však bývá rekonvalescence bezproblémová, trvá zhruba čtyři týdny. Poté se může muž vrátit k sexuální aktivitě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete delší penis? Něco za něco!

Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama