reklama

Kousání nehtů: Drobný zlozvyk, nebo velký problém?

Lidé každého věku si koušou nehty. Je to jen zlozvyk, nebo se za tím ukrývá větší problém? Proč si koušeme nehty?

Foto: Profimedia

Kousání nehtů je nejčastěji spojováno se stresem. Mnoho lidí si však ani nemusí uvědomovat, že něco podobného provádí. Nejen psychologické problémy, ale také špatné návyky jsou hlavní příčinou okusování nehtů.

Podle kanadských pediatrů z University of Calgary si nejčastěji nehty koušou děti, až 50 % mezi 10. - 18. rokem. Výjimkou není ani puberta. Až 23 % tvoří mladí ve věku od 18 do 22 let. Dospělí kousání odbourají nejčastěji do svých 30. narozenin. A jak výzkum prokazuje, chlapci si koušou nehty mnohem častěji než dívky.

Co vše hrozí při kousání nehtů?

Pokud si vybavíte, čeho se během dne dotknete v práci nebo při cestě domů hromadnou městskou dopravou a následně si okusujete nehty nebo kůžičku kolem, je jasné, že nejde jen tak o drobný problém. Hrozí toho víc, než si dovedete představit.

  • Citlivé, bolavé, zhnisané a zarudnuté konečky prstů.
  • Krvácení kolem nehtového lůžka.
  • Infekce nejen lůžka, ale také úst a dásní.
  • Narušení normálního růstu nehtů a jejich deformity.
  • Kousání negativně ovlivňuje i zuby.
  • Poškozená lůžka jsou náchylná k plísním.
  • Ošklivé a okousané kůžičky se snažíme skrýt, tím si snižujeme své vlastní sebevědomí.

4 důvody, proč si koušeme nehty

Stres

Nejčastějším spouštěčem kousání je samozřejmě stres. Při léčbě je dobré pracovat na faktorech, které vám negativní pocit způsobují. U dětí může pomoci správně vedený rozhovor s rodiči, u dospělých pak jedině dokonalý odpočinek a kvalitní relaxace.

Čtěte také: Jak z nehtů poznat nemoci? Včetně rakoviny

Pokud je stres nezvladatelný, nebojte se navštívit odborníka. Ti většinou objeví hlubší souvislosti, které vám pomohou vyřešit.

Agrese

Podle odborníků patří okusování k vnějším výrazům vnitřního napětí. Jedním z nich je agrese. Vztek, zlost, hněv, to jsou příčiny, že naše krásná manikúra nevydrží ani den. Většinou jde o nevyřešený konflikt s okolím. Psychologové přistupují i k takovému vysvětlení, že lidé, kteří špatně snáší nátlak okolí a hromadí v sobě vztek a hněv, si své nehty okusují proto, že nechtějí ukazovat své "zbraně", jako projev toho, že se nedokážou bránit. Ať je to tak, či nikoliv, nahromaděné negativní emoce jsou hlavním spouštěčem problému.

A jak s tím bojovat? Ve skutečnosti chybí dotyčnému dostatek sebevědomí. Člověk potřebuje více prostoru, aby mohl bojovat s pocitem viny nebo strachem z trestu. Pokud se odhodláte vyjadřovat se k problému, nenechat sebou vláčet, přiměřeně reagovat, zmizí kousání nehtů samo od sebe.

Nuda

I tak banální příčina, jako je nuda, může způsobit velké zdravotní potíže. Zkuste si uvědomit, kdy k okusování dochází, pokud je to ve chvíli, kdy nic neděláte nebo sedíte u televize, zkuste své ruce zabavit nějak jinak. Zahrajte si stolní hru, vrhněte se na ruční práce nebo si vezměte knížku.

Máte-li přebytečný volný čas, najděte si nějakého zajímavého koníčka nebo poproste vaše přátele, aby vám s odbouráním zlozvyku pomohli tím, že k vám zajdou častěji na návštěvu nebo spolu vyrazíte na výlet.

Nedostatek vápníku

Že jste o tom slyšeli ve spojení s kousáním nehtů u dětí? Ano, ale ani dospělý nemusí být výjimkou.

Náš tip: Zdravé a krásné nehty? Pomůžou rovnátka a prevence!

Zkuste po dobu jednoho měsíce pozměnit jídelníček. Obohaťte ho o mléčné výrobky, jakými jsou jogurty, kakao k snídani nebo si na svačinu dopřejte kvalitní tvarohovou pomazánku. Zdrojem vápníku jsou i sardinky, brokolice, zelený hrášek, lískové oříšky nebo slunečnicová semínka. Pokud ze seznamu potravin bohatých na vápník nenajdete nic, co byste dokázali pozřít, sáhněte po doplňcích stravy z lékárny.

Co pomáhá proti kousání nehtů

Existuje několik způsobů, jak tento návyk odbourat:

  • Udržujte své nehty upravené. Pečováním o ně můžete pomoci ke snížení nežádoucího návyku tím, že se budete snažit vypadat stále atraktivně.
  • Pravidelně provádějte manikúru a užívejte lak na nehty (třeba jen bezbarvý). Nalakované nehty chutnají hořce, a tak každý pokus o jejich kousání může být dostatečným strašákem pro příště.
  • Umělé nehty mohou též přispět ke skoncování s tímto návykem. Vlastní gelovými či akrylátovými chráníte a podporujete jejich růst, pozor jen na kůžičky kolem, ty jsou také velkým lákadlem. (pořizovací cena okolo 700 Kč)
  • Pokud cítíte úzkost nebo stres, vyzkoušejte protistresové techniky. (zmačkejte papír, pořiďte si antistresový míček, žvýkejte žvýkačku nebo si vezměte bonbón a další)
  • Noste potupně rukavice nebo si na nehty dejte barevné nálepky, které vám pokaždé připomenou, co dělat rozhodně nemáte.
  • V případě, že vůle a podobné triky nestačí, na českém trhu seženete mastičky či hořké laky, které vás zlozvyku zbaví. Například Daumexol N, který obsahuje výtažky z pálivých paprik a kyselinu citronovou, je zaručeným lékem. (pořizovací cena 100 Kč za lahvičku)
  • Namočte si prsty do soli nebo pepře.
  • Zkuste na chvíli odvést svou pozornost na jinou činnost.
  • Odměňte se za každý den bez kousání.

Koušete si také nehty? Máte nějaké zajímavé rady a tipy, jak s tím skoncovat? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Najděte konečně správnou řasenku a naučte se ji nanášet

Alergii jsme (možná) zdědili, a taky ji předáte dětem

Video: Nejlepší cviky na míči nejen pro čerstvé maminky

reklama
Doporučené recepty
    reklama