reklama

Mykóza

Mykóza je velmi nepříjemné onemocnění, které způsobují houby, plísně a kvasinky. Mykotické onemocnění napadá kůži a sliznici. Velmi často mykózou trpí diabetici a lidé s nedostatečnou hygienou. Mykózu si přivodíme při používání neprodyšného oblečení, nebo ji můžeme chytit v plaveckých bazénech.

Houbové mykotické onemocnění vyvolávají organismy, které jsou podobné bakteriím. Plísně se u mykózy dělí na dermatofyty, kvasinky a houby tvořící mycelia. Dermatofyty se živí rohovějícími kožními buňkami. Při dermatofytóze trpíme tzv. atletickou nohou, nebo nemoc postihuje ruce, nehty, pokožku hlavy, třísla, vousy a trup.

Příčinu tvorby kvasinkové mykózy způsobuje Candida albicans. Touto nemocí trpí hlavně kojenci, malé děti, ženy, obézní a lidé s cukrovou. Kvasinky postihují nehty, dále způsobují vaginální mykózu a postihují jícen. Nemocní potřebují antibiotickou léčbu. Při kandidóze jícnu se špatně polyká. Nehty jsou často postižené u lidí, kteří dlouhodobě máčí ruce bez ochranných pomůcek. Vaginální kandidóza je nepříjemné onemocnění, které se projevuje svěděním a bělavým výtokem z pochvy. Často jí způsobuje stres a antibiotická léčba, která zabíjí poševní mikroflóru.

Plísňové onemocnění má příznaky svědění, kůže zčervená. Kůže se odlupuje a lokálně praská. Léčba mykózy se provádí nasazením antimykotik a pomoc bychom měli vyhledat u odborníka - dermatologa.

Nejčastěji vám hrozí mykotická nákaza na veřejných koupalištích, v bazénech, sprchách. Dále jsou rizikovými skupinami cukrovkáři, lidé s cévním onemocněním, obézní, lidé se zvýšenou potivostí. Nevhodné je nošení uzavřené a neprodyšné obuvi, prádlo a oděv z nevhodných materiálů a v neposlední řadě se snadno nakazí lidé s oslabeným imunitním systémem.

Vhodnou prevencí je správná péče o pokožku. Nesmíme zapomínat na šetrnou a dostatečnou hygienu. Je důležité nosit kvalitní prádlo. Při koupi obuvi musíme myslet na to, aby byla prodyšná a čas od času použít dezinfekci. Na veřejných koupalištích a sprchách používejte přezůvky.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama