reklama

Zdravé a krásné nehty? Pomůžou rovnátka a prevence!

Chcete mít krásné nehty na nohou? Pak se o ně dostatečně starejte. Podívejte se na nejčastější problémy!

Foto: Thinkstock

Léto je čas, kdy své nehtíky ukazujeme nejčastěji. Neexistuje snad nic horšího než zanedbané ženské nohy. Můžete mít na sobě nejhezčí letní model, bez pedikúry nedosáhnete kýženého efektu!

Pravidelná péče o nohy je nutností, když něco zanedbáte, okamžitě se to projeví na celkovém vzhledu. Nejen odstraňovaní suché kůže, ale také dostatečná výživa a hydratace v podobě krémů a správného zastřihování.

Když zarůstá nehet?

Nejčastější příčinou bývá špatně zastřižení. Nikdy se nepokoušejte tvarovat do oblouku. Nejste-li si jistí, zajděte za odborníkem.

Druhým problémem je nevhodná obuv, která má úzkou špičku a v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na genetiku. Naši rodiče nám předávají nejen barvu očí, ale také tvar a tvrdost nehtů

Čtěte také: Pěkné nohy na léto: Bez plísní a kuřích ok. Jak na to?

Dojde-li k problému, nesnažte se své nohy operovat sami. Právě k tomu je určený obor, kterému se říká orthonyxie či podiatrie. Když nehet zarůstá, máte dvě možnosti, jak to napravit.

Konzervativní metoda

 • šetrná systematická úprava a vybrušování
 • tamponáž
 • rovnátka, protektory a trubičky
 • podpůrné odtahování nehtových valů pomocí lepících pásek

Chirurgická metoda

 • využívá se jen v krajních případech
 • vede k destrukci okolní tkáně a časté recidivě
 • je téměř bez záruk
 • slouží jako úleva v případě, že je v okolí infekce či plíseň a rovnání by bylo bolestivé

Proč zvolit rovnátka?

Odborníci se neradi přiklání k vyřezávání či dokonce strhávání. Raději sáhnou po konzervativní metodě, a to zejména k používání rovnátek. U kovového rovnátka má podiatr rovnání pod kontrolou díky smyčce, kterou postupně stlačuje a utahuje. Kovový drátek se vždy zataví speciálním gelem, aby se nepohyboval zpátky. Cílem je zvednout nehet tak, aby se postranní valy přizpůsobily a držely tam, kde mají být. K dispozici je hned několik variant rovnátek, od plastových proužků, jednoduchých drátků až po kombinaci silikonu a drátku.

Náš tip: Ploché nohy: Prevence, léčba a cviky

Rovnání je velmi zdlouhavé. Může trvat až deset měsíců. Pacient dochází na kontrolu zhruba každý měsíc. Od doby, kdy se nehet podaří narovnat, už je to jen na nás a dokonalé péči, kterou bychom měli svěřit odborníkům. A kolik zákrok stojí? Při první návštěvě se zhotoví otisk, což vychází od 500 do 700 Kč. Samotný aparát vychází na 1200-1500 Kč. Při každém dotahování a vaší návštěvě zaplatíte okolo 250-300 Kč.

Drobné defekty nejsou jen tak

Někdy pedikúře nevěnujeme dostatek pozornosti a mohou nám uniknout i mnohem menší problémy, než je zarůstání. Ať už jde o lámání, matnou barvu nebo rýhy, vždy jde o varovný signál.

 • Čas od času se objeví rýhy, pokud jsou podélné, jde o dědičnost nebo jsou způsobeny poškozením nehtového kořene. Drobnější rýhy se dají korigovat peelingem.
 • Příčné rýhování bývá důsledkem diet nebo infekce. Většinou pomůže zvýšit přísun vápníků s vitamínem E, nebo prodávaný Keratin komplex.
 • Dalším problémem jsou vpadlé nehty, což je zapříčiněno přeschnutím nehtové kůže. Pravidelně je ošetřujte lékařskou vazelínou nebo olivovým olejem.
 • Pokud se třepí nebo jsou matné, chybí vám železo, které získáte z tmavého masa nebo ořechů. Lámavost je způsobená nedostatkem hořčíku, manganu a vápníku. Dodejte svému tělu grepy nebo vaječné žloutky.

5 kroků ke krásným nehtům

 1. Napusťte si umyvadlo s příjemně teplou vodou a přidejte do ní zjemňující sůl. Nohy nechte odmáčet minimálně 15 minut. Okolní kůži ještě ve vodě očistěte malým kartáčkem.
 2. Nůžtičkami nebo kleštičkami ostříhejte tvar tak, aby malý kousek, který není přirostlý k lůžku ještě zůstal (asi 2 mm). Pořádně pomocí nástrojů z manikúry vyčistěte prostor pod a okolo. Dávejte pozor, ať se nezraníte, i malá ranka může být velkým problémem.
 3. Dalším krokem je ošetření kůžičky v dolní části lůžka, která přerůstá. Namísto odstřihávání ji jemně zatlačte pomocí pomerančového dřívka. Bývá součástí manikúry nebo jej zakoupíte za pár korun v drogerii.
 4. Obruste si paty a jemnější stranou si zapilujte nehty do rovna. Pilujte vždy v jednom směr, aby nedošlo k třepením. Povrch můžete obrousit jemným pilníkem, a pak uhladit pomocí leštiček.
 5. V posledním kroku dodejte prstům jedinečnost. Opatřete jim nějaký lak. Všeobecně platí, že si můžete dovolit klidně sytější a tmavší barvy, chcete-li však nehty růžové, nemusíte se bát. Je jen a jen na vás, co si na nohách vymyslíte. Chystáte-li se na tmavý nátěr, opatřete lůžko ještě podkladovým lakem, jinak vám tmavý odstín zanechá na nehtech nechtěný nádech. Po dokončení ještě pořádně prsty namažte krémem a okolí kůžiček klidně zakápněte mandlovým olejíčkem.

Vhodná prevence

Než skrývat poškozené nehty v plných botách nebo pod vrstvou laku, raději nepříjemnostem předcházejte. Stačí začít myslet na vyváženou stravu s obsahem vitamínů a minerálů. Vždy jim bude prospívat vápník, křemík, železo, hořčík, a vitamíny skupiny B, A, E, C a H. Dopřávejte si relaxující koupele, kvalitní laky a odlakovače.

Šetrnější jsou pilníky skleněné nebo papírové, na čištění nepoužívejte nůžky, ale dřevěná či plastová dloubátka a špachtličky. Všechny okolní kůžičky a záděry mažte krémem nebo citronovou šťávou, ale nikdy nestříhejte.

A jak jste na tom vy? Dáváte přednost odborníkům nebo se na pedikúru vrháte sami doma? Jak často věnujete vašim nehtům pozornost?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Letní angína: Horší než v zimě, pozor na srdce!

Co se honí hlavou puberťáka? Touha po obdivu a po smrti

Recept na domácí bezinkový sirup a šťávu. Zdravé mňam!

Odhalili jsme neodbornou terapii, čelíme sprosté kampani, říká režisérka Infiltrace | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama