reklama

Prohlédněte si nehty. Barva a povrch prozradí nemoci

Konečky prstů nejsou jen rohovinovým zakončením, ale také místem, kde se zobrazí zdravotní stav organismu. Zkontrolujte si je!

Foto: Profimedia.cz

Konečky prstů nejsou jen rohovinovým zakončením, ale také místem, kde se zobrazí zdravotní stav organismu. Zkontrolujte si je!

Tento způsob diagnózy používá už tisíce let tradiční starobylá čínská medicína. Lékař k ní nepotřeboval žádný nástroj, jen svou zkušenost. Zkusíte se také podívat na své nehty novýma očima? 

Hrbolky a rýhy nehtů prozradí nemoc

O vašem zdraví vypovídá vzhled, zabarvení i struktura nehtů - samozřejmě pokud nejde o následek nějakého mechanického poškození. Bílé flíčky, hrbolky nebo roztřepené konce mohou signalizovat, že se v těle rozvíjí nějaká nemoc. Nehty ukáží na choroby jater, plic i srdce, poznat se podle nich dá i rakovina!

Obecně platí, že:

 • čím menší a kratší nehty, tím víc tíhne jejich majitel k srdečním poruchám
 • čím jsou lámavější, tím horší je nebo bude stav kostí
 • lámavé nehty také napovídají na některou z nemocí štítné žlázy
 • Změny na nehtech mohou znamenat mnoho různých věcí, ale někdy také nemusí znamenat vůbec nic. Jediným důvodem k urychlenému řešení je černý pruh v rohovině nehtu, což může být signál opravdu nebezpečného nádoru. Pokud nejde o následek úrazu (tzv. štěnice), okamžitě zpozorněte. Tyto tmavé či přímo černé pruhy v nehtu způsobuje melanom, nejnebezpečnější typ rakoviny kůže. 

  Nemoci podle struktury nehtů

  Tvary nehtových plotének mohou být buď vrozené, či být projevem nemocí kožních nebo i těch celkových. Jednoznačná příčina se však hledá velmi těžce - například změna tak typická, jako je lžičkovitý až miskovitý vzhled nehtu, se může vyskytovat při chudokrevnosti - nedostatku železa, ale může být i vrozená.

  Doporučujeme: Téma:  Nehty a péče o ně

  Podélné rýhy naznačují problém v oblasti zažívacího systému. Drážky na palci jsou časté u kuřáků. Pokud je povrch nehtů hrubý nebo hrbolatý, může se jednat o první známky psoriázy (lupénky) nebo revmatické artritidy. Právě psoriáza obvykle začíná na nehtech.

  Pokud je kůže v místě, odkud nehet vyrůstá, zarudlá a opuchlá,  jedná se o zánět nehtového lůžka. Ten může způsobit buď běžná infekce při poranění, nebo může jít o následek nemoci lupus erythematosus (autoimunitní choroba) nebo jiné nemoci, při níž dochází k poškození pojivových tkání.

  Co prozradí barva nehtů?

  Příliš bledé nehty jsou obvykle pouze znakem stárnutí. Způsobuje je také špatná výživa nebo dokonce podvýživa, která se v současné době opět stává velmi běžným problémem. Mohou však znamenat i některé vážné nemoci, jako je anemie (chudokrevnost), srdeční nedostatečnost, cukrovka, případně některá jaterní onemocnění

  Pokud jsou nehty celkově bílé, jen s tmavšími skvrnkami, nechte se raději vyšetřit na játra - přesněji řečeno na některý z druhů žloutenky. Nerovnosti a hrbolky bývají dalšími příznaky problémů s játry.

  Nejobvyklejší příčinou zažloutnutí nehtů bývá mykóza (plíseň). Při zhoršení bývá zasaženo i nehtové lůžko, a nehet pak vyrůstá poškozený - snadno se třepí a láme. Podobně se však projevuje i již zmíněná lupénka. V určitých případech je možné počítat rovněž s onemocněním štítné žlázy.

  Tmavé nehty s namodralým odstínem - stejně jako konečky prstů na všech končetinách - upozorňují, že vás organismus se potýká s nedostatkem kyslíku. Může se jednat o nepříjemná plicní onemocnění. Může se buď jednat o důsledek těžké infekce, jako je například zápal plic, nebo ještě vážnějších plicních onemocnění, například CHOPN.

  Co prozradí okousané nehty

  Suché nehty, které se snadno štěpí nebo lámou, napovídají na některou z nemocí štítné žlázy. Pokud jsou tyto potíže spojeny se zažloutnutím nehtu, půjde ale spíše opět o mykózu.

  Okousané nehty nemusí znamenat nic víc, než že jste stále v zajetí starých dětských zlozvyků. Pokud jich však nedokážete zanechat, poraďte se s doktorem. Jestliže jde o známku nervozity a úzkosti, uvažujte o nějakém druhu psychické pomoci. Někdy může být takový stav nehtů i  příznakem obsesivně-kompulzivní poruchy (nutkavá potřeba se opakovaně zabývat nepříjemnými představami, kvůli kterým si musí člověk vytvořit náhradní rituály, aby vůbec mohl fungovat).

  Pokud máte podezření, že s vámi není všechno v pořádku a stav vašich nehtů tomu napovídá, objednejte se u doktora. Začít můžete na kožním.

  MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  Gelové nehty mohou vést k rakovině

  Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

  Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

   

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama