reklama

Jak se bránit proti střevní chřipce? Hlavně prevencí

Zvracení, průjem a celkový pocit slaosti, tomu se lidově říká střevní chřipka

Střevní chřipka, neboli odborně nazývaná gastroenteritida, je virové nebo bakteriální onemocnění. Díky příznivému teplému počasí, které do České republiky přišlo, se mezi lidmi rychle přenáší. Ve velkém ohrožení jsou převážně děti a starší lidé. Kvůli riziku dehydrataci, je třeba kojence hospitalizovat a dodat jim výživu nitrožilně. 

Nemoc, která postihuje střeva a žaludek. Nejvážnějším problémem je odvod tekutin z těla a ztráta dležitých minerálů. Následky mohou být velmi závažné. Jak se proti střevní chřipce bránit? Nejlepší obranou je prevence. Jde o dodržování hygienických návyků - časté mytí rukou, omývání zeleniny a syrového ovoce. Nekonzumovat jídlo, které neprošlo řádnou tepelnou úpravou. K celkové posile imunity patří zvyšování odolnosti organismu.

Imunitní systém je nejsilnější v momentě, kdy onemocnění jednou protrpíme. Léčba vyžaduje trpělivost a vůli dodržovat vhodnou dietu. Jde o jediný prostředek, jak se zánětu v trávícím traktu  zbavit. Nesmíme tělu brát vitamíny a důležité látky, které jsou jednou z podmínek fyzické a psychické kondice. Velmi důležitý je pitný režim. Často se stává, že u střevní chřipky dochází k dehydrataci. Nejlepším nápojem je neslazený černý nebo bylinný čaj. Vhodná je i minerální voda, ale v neperlivé podobě.   

Příznaky střevní chřipky

- pocity na zvracení

- zvracení

- horečka

- bolest svalů a kloubů

- malátnost, nadměrná únava

- bolesti a křeče v břiše

- nadýmání, plynatost

pálení žáhy 

Inkubační doba, kdy střevní chřipka u člověka propukne, je v řádech od několika hodin až do pěti dnů. Velmi záleží na původci onemocnění. Pokud problémy neustoupí do jednoho týdne, je zapotřebí navštívit lékaře, který zvolí vhodné medikamenty, které nastolí rovnováhu v trávicím traktu.

Virová nákaza má jedinou léčbu v přísné dietě, u bakteriální chřipky se musí přidat desinfeciencia v podobě živočišného uhlí. Podrážděná střeva a žaludek si žádají speciální péči. První den by se jíst nemělo vůbec. Další dva dny přijde na řadu suchá strava - starší pečivo, suchary, piškoty nebo neochucená rýže. Čtvrtý den je možné zařadit některé druhy ovoce. Poslední den diety se opatrně vracíme k běžně konzumovaným pokrmům. Musíme se vyvarovat tučným a smaženým potravinám

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama