reklama

Máte horečku a chcete ji srazit? Nedělejte to!

Pokud je něco s naším tělem v nepořádku, informuje nás o tom svým vlastním signalizačním systémem, který nemůžeme brát na lehkou váhu. Jedním z těchto hlídacích majáčků je horečka - tělesná teplota  vyšší než 38 °C.  Proto ji není dobré hned snižovat!

Pokud je něco s naším tělem v nepořádku, informuje nás o tom svým vlastním signalizačním systémem, který nemůžeme brát na lehkou váhu. Jedním z těchto hlídacích majáčků je horečka - tělesná teplota  vyšší než 38 °C.

Horečka je vyvolána chytrou komunikací bílkovin s částí mozku zvanou hypotalamus. Bílkoviny vyšlou do řídící centrály lidského organismu informaci o tom, že se v těle  vyskytuje problém. Mozek na to reaguje tak, že zvýší tělesnou teplotu, která je vyvolána pyrogeny

Poplach v těle

Horečka tedy není nemocí, ale obranným mechanismem našeho těla. Ze začátku bychom se neměli pokoušet horečku snižovat, je přirozenou reakcí a zabraňuje množení virů a bakterií, navíc aktivuje imunitní systém, který je v souboji s nemocí klíčový.

„Horečka není sama o sobě nemocí. Jedná se o zvýšení tělesné teploty, které je častým příznakem probíhající infekce," říká privátní praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová, a připomíná dále:

„Zvýšená teplota mezi 37 a 38 °C je obrannou reakcí těla. Pokud přesahuje 38,5 °C, je provázena pocením, střídáním horka a zimnicí, pak už je třeba ji snížit."

Jako na houpačce

Tělesná teplota lidského organismu není nikdy stálá. Každý den se mění a kolísá podle toho, jakým způsobem den trávíme a jsme-li v pořádku. Ráno je tělesná teplota nejnižší a poté se zvyšuje zhruba o 0,5 stupně, postupně se šíří ze středu našeho těla do okrajových částí, končetiny se nám tedy zahřívají až v odpoledních hodinách, kdy začíná tělo nastřádanou energii vydávat.

Odpoledne je naše tělesná teplota rovnoměrně rozložená a v jednotlivých částech těla nedochází k výkyvům. Večer začíná tělesná teplota zase klesat a tělo se připravuje na odpočinek. Tento denní cyklus lidského organismu kopíruje také průběh horečky. Teploty a rychlost změn je však v průběhu horečky zvýšená.

Horko ničí mikroorganismy

Horečka probíhá ve dvou vlnách, tou první je vzestup teploty, tou druhou je vydávání energie. V první vlně máme prochladlé končetiny a je nám zima (i přesto, že teploměr ukazuje 38 °C), tělo se zahřívá na teplotu, která bude ideální pro boj s nemocí. Tato fáze je nejvíce náročná a je často doprovázena bolestí či zimnicí. V podstatě ale odpovídá každodennímu zahřívání organismu, jen ve zvýšených hodnotách.

Ve druhé vlně naopak tělo zaplavuje teplo a potíme se, v této fázi se organismus zbavuje škodlivých látek.

Kdy a jak snižovat horečku

Velmi důležité je připravit organismu podmínky pro boj s nemocí. Pokud máme horečku, je nezbytný klid, spánek, přísun vitamínů a dostatek tekutin.  Častou chybou bývá, že se léčí projevy, nikoliv příčina. Proto je vždy nejdůležitější zjistit, proč horečku máme, a zaměřit se na příčiny.

Ke snížení teploty a proti bolestem se užívá kyselina acetylsalicylová, která však snižuje srážlivost krve a může podráždit žaludek a nedoporučuje se dětem. Bezpečný a účinný je také paracetamol, ale není vhodný při onemocnění jater.

"Proti horečce a zároveň proti bolesti a zánětům velmi dobře působí účinná látka ibuprofen, která je volně v prodeji jako Apo Ibuprofen. Při jeho užívání by měli být opatrní pacienti s onemocněním ledvin. Vždy si vyberte jednu z látek a nekombinujte je. Lékaře vyhledejte, pokud budete mít horečku dva až tři dny," upozorňuje doktorka Navrátilová.

Kritický bod

Horečka tělo samozřejmě vyčerpává a další doba boje s nemocí tělo unavuje, protože je zvýšena tepová frekvence a látková výměna, což je velmi náročné, zejména pro starší jednotlivce a děti. Pokud tělesná teplota přesáhne hranici 40 °C je pro lidský organismus natolik vyčerpávající, že je nezbytné ji okamžitě snížit. Kritickým bodem je 42 °C.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama