

Zkušený trenér a zakladatel aplikace jdidosebe.cz Jakub Milý se už léta věnuje tématům trenérství, výživy a osobního rozvoje. Rukama mu prošel bezpočet mužů a žen, kterým pomohl zhubnout a najít vyvážený životní styl. Proto intenzivně vnímá rozdíly, které u hubnutí můžou mezi pohlavími nastat. V rozhovoru radí, jak začít a na co si dát pozor.
Světový den obezity je příležitostí zastavit se a zamyslet nad tím, jak naše tělo ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i naše duševní rozpoložení. Jakub Milý, zakladatel gymu a aplikace jdidosebe.cz, poukazuje na to, jak je důležité přistupovat k hubnutí komplexně – nejen jako k estetické změně, ale jako k cestě, která začíná v naší mysli.
V rámci vašeho projektu se zaměřujete na dlouhodobé změny životního stylu. Co byste doporučil ženám, které se snaží zhubnout a udržet si ideální váhu bez jojo efektu?
Je to primárně o trpělivosti. Držet se jedné strategie alespoň po dobu jednoho měsíce. Vyhnout se zkratkovitým změnám stravovacího a tréninkového režimu na základě toho, co vidí ten den na váze a jak se zrovna cítí. Díky menstruačnímu cyklu a tendenci zadržovat více vody může hmotnost na denní bázi kolísat až o 2 kg. Je potřeba si uvědomit, že většina z toho není tuk, ale voda. Snížení hmotnosti je pak spíš vidět v dlouhodobém horizontu.
Jakub Milý je zkušený trenér, mentor a zakladatel projektů jdidosebe.cz a Mansformation, které se zaměřují na dlouhodobé změny životního stylu. Pomáhá mužům a ženám po celé České republice najít rovnováhu mezi pohybem, stravou a nastavením mysli, přičemž klade důraz na udržitelné a zdravé přístupy. Po těžké zkušenosti s Guillain-Barre syndromem, který mu způsobil částečnou paralýzu, se stal součástí koučinkového programu Wake Up Warrior.
V roce 2016 založil mobilní aplikaci Jdidosebe, která nabízí možnost osobního mentoringu v oblasti výživy a zdraví. V roce 2017 otevřel projekt Mansformation pro muže a v roce 2024 rozšířil nabídku i pro ženy, kdy projekt přejmenoval na JDIDOSEBE NAPLNO. Jakub je také vášnivým sportovcem s 15 lety soutěžní zkušenosti v naturální kulturistice a jeho záliby zahrnují extrémní sporty, snowboarding, surf skate, in-line brusle a horské treky.
Jak se liší přístup k hubnutí u žen a mužů?
Muži mají tu výhodu, že jejich hormonální systém neprochází měsíčními cykly a pokles testosteronu s přibývajícím věkem je velmi pozvolný. Díky tomu se dokážou pozvolna adaptovat. U žen to může každý měsíc vypadat jako na horské dráze a menopauza v porovnání se změnami u mužů přichází mnohem rychleji. Proto je potřeba u žen více pracovat s emocemi, motivací a dostatečně je edukovat, jak funguje jejich tělo během menstruačního cyklu a menopauzy.
Obezita je stále větší problém, ale mnoho žen ji vnímá především jako estetickou záležitost. Jak se vám podařilo změnit myšlení a přístup k obezitě jako k problémům spojeným se zdravím a psychikou?
Čím déle jsem v tomto oboru, tím více vnímám, jak obezita koreluje s psychickým stavem klienta nebo klientky. Vyjma nemocných trpících obezitou kvůli hormonální nerovnováze. Začíná to jednoduššími formami, kdy sebe a svoje tělo nevnímáme jako prioritu vedle našich blízkých anebo práce, až po náročnější případy, kdy může být obezita určitým kompenzačním mechanismem nějakého hlubšího nedořešeného stavu nebo situace.
Jaký je podle vás vliv vnějšího tlaku – například sociálních médií nebo médií obecně – na vnímání těla a zdraví u žen? Jaký vliv to má na jejich rozhodování ohledně hubnutí?
Sociální sítě a média mají obrovský vliv na psychické zdraví nejen žen, ale i mužů. Díky stále dokonalejším technologiím a snadnějšímu přístupu k nim dokážou obyčejní lidé na sociálních sítích upravovat svůj vzhled pomocí aplikací, a tak posouvat hranici krásy lidského těla do nereálných podob. To pak vytváří nový standard, ke kterému se téměř nikdo nedokáže přiblížit. To vytváří frustraci a nezdravý vztah k vlastnímu tělu a může to být velmi nebezpečné pro lidskou psychiku. U dětí, dospívajících i dospělých.
Zmiňujete práci s vnitřní motivací. Jakou roli hraje psychika při změně životního stylu u žen? Jak se dá správně nastavit mysl k dlouhodobým změnám?
Pokud mluvíme o ženě, která pracuje, má rodinu, svoje koníčky a ještě chce mít krásnou figuru, pak je to o rovnováze a perfektním managementu. Ne nadarmo se říká, že ženy po mateřské jsou skvělé manažerky. Tou druhou částí je snaha o dokonalost a přehnaná očekávání. Pokud je cílem být nejlepší máma, manželka, zaměstnankyně/manažerka, kamarádka a ještě vynikat v nějakém koníčku, pak je jasné, že není možné ve všem být na 100 procent. Těch 100 procent se musí rozložit mezi všechny oblasti. A proto je potřeba slevit ze svých nároků a uvědomit si, že ženy (ale i muži) „máme na míň“.
Mnoho žen se potýká s problémy, jako je stres, deprese nebo úzkosti. Jaké techniky, kromě pohybu a stravy, doporučujete pro zlepšení psychického zdraví a motivace v procesu změny?
Už samotný trénink a změna výživy se pozitivně podepíše na psychickém stavu. Dále vřele doporučuji pracovat s nástroji, které napomáhají zpřítomnění a zklidnění. Například dechové techniky a meditace. V programu JDIDOSEBE také používám nástroj „Analýza" pro hlubší sebereflexi. Ale toto všechno jsou jen nástroje, které aplikujeme „zvenčí“. Vřele doporučuji začít pracovat sám se sebou, případně v kooperaci s někým dalším na tom, co je opravdu za tím stresem, depresí a úzkostmi. Protože za všemi těmi všedními problémy je nějaký motor, který to vše pohání. A tam je to místo, které potřebuje naši pozornost.
Projekt Mansformation je zaměřen přednostně na muže a jejich vzájemnou motivaci. Myslíte, že by to mohlo fungovat i u žen jako vzájemná inspirace, nebo z vašich zkušeností plyne, že u nich víc funguje individuální přístup?
Mansformation byl projekt zaměřený pouze na muže, ale od jara 2024 jsem celý projekt otevřel i ženám a přejmenoval jsem ho na JDIDOSEBE NAPLNO. A zatím můžu potvrdit, že to funguje skvěle. Mám pocit, že muži i ženy by se neměli izolovat, ale naopak sdružovat a kooperovat. Individuální spolupráci dělám také, ale vnímám, že společný přístup multiplikuje úspěšnost v dosažení trvalých změn.
Když mluvíme o prevenci obezity u žen, mělo by se jednat o komplexní přístup, který zahrnuje pohyb, stravu a duševní zdraví?
Určitě. Je nesmysl si myslet, že naučíme lidi cvičit a zdravě jíst a tím je problém vyřešen. Nejsme naprogramované stroje. Kdyby to tak bylo, tak je celá naše planeta štíhlá a zdravá. Jsme v bodu, kdy v historii lidstva neexistovalo více informací o tom jak lépe cvičit a zdravěji jíst. Přesto obezita ve světě stále roste. Dokud nezačneme vnímat duševní zdraví jako jeden z hlavních pilířů úspěšné tělesné transformace, nic se zásadně nezmění.
Jaké první kroky doporučujete ženám, které mají zájem o trvalou změnu životního stylu, ale váhají začít?
Doporučuji si na začátek nastavit cíle, které jsou až téměř banální zvládnout, a těch se držet několik týdnů. Pak nastavit další, které jsou opět téměř banální, a takto pokračovat dále. Za těch několik týdnů se z vás totiž stane někdo jiný a tomu opět zadáte z jeho úhlu pohledu banální úkol. Uvedu příklad. Nastavte si cíl a ohodnoťte ho na škále 1 až 10. Kdy 1 je banální (ujít denně dva tisíce kroků) a 10 nemožné (ujít denně 20 tisíc kroků). A pak si ho upravte tak, aby náročností na stupnici nepřesahoval číslo 5 (ujít denně šest tisíc kroků). A pusťte se do toho. Za několik týdnů pro vás třeba bude úplně banální šest tisíc kroků a jako číslo 5 bude 10 tisíc.
Máte nějaké tipy na zlepšení vztahu žen k vlastnímu tělu, zvlášť v období, kdy se zaměřují na zhubnutí a zlepšení zdraví?
Vždycky rád říkám, že nebudete krásná, až zhubnete, ale už v ten den, kdy se rozhodnete být krásná. Pak se díky tomu začne pomalu přetvářet hmota. Možná to zní moc „ezo", ale díky tomu, že změníte vztah k vlastnímu tělu, se k němu také začnete jinak chovat. Dopřejete mu spánek, regeneraci, zdravější jídlo a adekvátní trénink. A výsledky na sebe nenechají čekat.
Světový den obezity, který připadá na 4. března, je příležitostí zamyslet se nad touto problematikou. Jakou roli by podle vás měla hrát veřejná osvěta a jak bychom mohli pomoci ženám lépe se orientovat v otázkách výživy a zdraví?
Myslím, že by se musela změnit legislativa. Stejně jako na cigaretách je označení, že způsobuje rakovinu, tak každá upravená fotografie by měla být označená. Že byl použitý filtr a znázorňuje zkreslený pohled na lidské tělo. To zmiňuji jako nadsázku. Je odpovědností každého z nás, co si necháváme pouštět do hlavy a jak na to posléze reagujeme. Ale určitá edukace lidí je namístě. Čímž jsem snad přispěl i tímto rozhovorem.