reklama

Cukrovka je nejen z přejídání. Také z hubnutí!

Odborníci neustále varují, že přejídání vede k cukrovce. Teď se ukazuje, k ní může vést i pravý opak: drastické hladovění.

Foto: Isifa/Thinkstock

Odborníci neustále varují, že přejídání vede k cukrovce. Teď se ukazuje, že k ní může vést i pravý opak: drastické hladovění.

Přední hollywoodský herec Tom Hanks před pár dny oznámil, že onemocněl cukrovkou. S vysokou hladinou cukru v krvi se potýkal už 20 let, ale teď mu lékaři sdělili, že definitivně přerostly v cukrovku druhého typu. Příčinou jsou zřejmě jeho role ve slavných filmových hitech.

Drastické hubnutí rozhodí hladinu cukru

Během nich nedzravě hubnul a pak zase přibíral na váze: pro snímek Philadelphia zhubl 15 kilo. Když se zase vrátil k normálu, znovu shazoval kvůli Forrestu Gumpovi. Pro Velké vítězství naopak 15 kilo přibral, ale největší obětí pro roli bylo, když v Trosečníkovi zhubl víc než 25 kilo.

Doporučujeme: Cukrovku způsobí i stres, varuje lékař odborník

Pravda je, že tloušťka má k cukrovce 2. typu tak těsný vztah, že prakticky všichni nemocní mají nadváhu nebo jsou přímo obézní. Platí to i naopak - většina obézních může dříve či později onemocnět cukrovkou, i když je k tomu zapotřebí také genetická dispozice. Jak s tím tedy souvisí hubnutí, které cukrovkářům naopak lékaři doporučují?

Jak vzniká cukrovka?

Jídlo, které zkonzumujeme, se v těle rozloží na jednoduchý cukr - glukózu, která je transportována krví a kterou využíváme jako zdroj energie. Aby buňky mohly glukózu z krve využít, potřebují k tomu hormon inzulín. produkovaný slinivkou. Bez inzulínu tedy buňky nemohou získat energii z potravy. To vede k vzestupu hladiny cukru v krvi (hyperglykémii) a dalším závažným důsledkům.

Náš tip: Cukrovku můžete dostat, i když nejíte cukr

Dramatické změny váhy dokáží dokonale rozhodit vnitřní rovnováhu těla. Při hladovění  poklesne krevní cukr, ale zato po zkonzumování nějaké potravy zase raketově stoupne.  Rozhoupání této hladiny, především opakované, pak vede k tomu, že náš organismus přestane reagovat. I když se inzulínu tvoří dostatek, organismus ho nedokáže využívat - vzniká rezistence na inzulín.

Na drastické diety zapomeňte

Velké varování tak míří k věčným dietářům a dietářkám, kteří často dokáží zhubnout obrovský počet kilogramů, aby je pak brzy ve známém jojo-efektu nabrali zpátky. Vypěstují si tak inzulínovou rezistenci, tedy cukrovku 2. typu.

Proto Tom Hanks musel definitivně skončit s rolemi, závislými na prudkých výkyvech váhy. Tím by si svou nemoc jen dál zhoršoval. To pochopitelně platí i pro ostatní pacienty. Snaha rychle zhubnout se nevyplácí. Jedinou osvědčenou zbraní je tak trvale nižší energetická hodnota stravy a především pohyb.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cukrovka: Tajná zbraň. Hubnete sami!

Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

Nelíbejte se na veřejnosti. Je to odporné

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama