reklama

Cukrovku způsobí i stres, varuje lékař odborník

Lidstvo tloustne, s ním i česká populace, a s tím také roste počet lidí s cukrovkou nebo její počáteční fází zvanou prediabetes. Na prevenci i léčbu jste se ptali v našem on-line rozhovoru.

Foto: Isifa/Thinkstock

Lidstvo tloustne, s ním i česká populace, a s tím také roste počet lidí s cukrovkou nebo její počáteční fází zvanou prediabetes. Na prevenci i léčbu jste se ptali v našem on-line rozhovoru.

Obezita a nadváha mají k cukrovce 2. typu tak těsný vztah, že prakticky všichni nemocní mají nadváhu nebo jsou přímo obézní. Platí to i naopak - většina obézních může dříve či později onemocnět cukrovkou.

Nadváha vede k cukrovce i bez sladkého

Odborný lékař Doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D v on-line rozhovoru připomněl, že zhubnutí a fyzická aktivita je nejen prospěšná pro všechny, ale pro cukrovkáře vyloženě léčivá - a to na rozdíl od různých přípravků, inzerovaných na snižování cukru v krvi. 

"Neznám žádné takové potravinové doplňky," uvedl dokonce docent Prázný.  Skepticky se vyjádřil i k "módním" snahám léčit cukrovku pomocí čištění cév různými oleji.

Náš tip: Cukrovka: Všechno je jinak?

Cukrovka je epidemií třetího tisíciletí nejen ve světě, ale i u nás.  Přestože počet případů stále roste, lidé bývají zaskočení - diví se, že by se nemoc měla týkat právě jich. Jsou přece ještě mladí a sladké skoro vůbec nejedí! Jenže jde o rozšířený omyl.

Stres zvyšuje hladinu cukru

Z dietních faktorů vyvolávají cukrovku především druhotně zpracovaná masa (uzeniny, fastfoody, paštiky, mletá masa). Podle docenta Prázného je nutné dávat si pozor i na příjem ovoce a samozřejmě alkoholu:  Jak upozornil, i dvě piva denně  jsou víc než dost, a rozhodně neprospívají. Především však upozornil na roli stresu, kterému je vystavena prakticky celá společnost.

"Stresové faktory ovlivňují negativně hodnoty krevního cukru a jsou považovány i za jeden z faktorů zodpovědných za nárůst počtu pacientů s diabetem v posledních letech. Snažte se větší stres ze svého života pokud možno vyloučit," připomíná docent Prázný.

Doporučujeme:  O cukrovce nevíte i 10 let, říká přední diabetolog

Diabetes je onemocnění, u něhož záleží na samotném pacientovi snad víc než na lékařích. Nezbytnou podmínkou úspěšného zdolání nemoci je aktivní přístup pacienta, především v oblasti fyzické aktivity a správných jídelních návyků.  Nezapomeňte, že příkladem a výchovou významně ovlivňujete i zdraví vašich dětí!

Jak položit otázku?

Mnoho z vás je zklamaných, když se nedočká odpovědi. Moc nás to mrzí, ale dotazů se vždycky sejde daleko víc, než na kolik naši odborníci zvládnou v časovém limitu vyhrazeném pro on-line rozhovor odpovědět. Vybírají si sami podle toho, zda dotaz lze zodpovědět v pouhých několika řádcích a zda je natolik typický, aby přinesl podstatné informace i pro ostatní čtenáře. Proto se, prosím, pomocí tlačítka "všechny položené otázky" dole pod článkem podívejte i na otázky ostatních čtenářů, zda v nich nenajdete odpověď také pro sebe.

Náš odborník

Doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D.

Působí na 3. interní klinice 1. LF UK a VFN v Praze, zaměřuje se na diabetologii a obezitologii.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Obezita v dětství = mindráky na celý život

Sexuální náměsíčnost: Soulož, o které ráno nevíte

Rozhovor i o vašem zdraví: Odpovídá odbornice na výživu

Odhalili jsme neodbornou terapii, čelíme sprosté kampani, říká režisérka Infiltrace | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama