reklama

Bolest v kyčli. Začíná nenápadně, končí zkrácenou nohou

Jak se vyhnout operaci kyčle?

Foto: Isifa/Thinkstock

Tisíce lidí si každý rok nechávají vyměnit kyčelní kloub a další stovky na operaci čekají jako na smilování. Krutá bolest neustává ani v klidu. Přečtěte si, co můžete udělat, abyste takto nedopadli taky.

Kyčelní kloub, jeden z největších a nejdůležitějších  v lidském těle, nese značnou část naší tělesné hmotnosti. Proto je obzvláště citlivý na onemocnění artrózou.

Pozor na přetěžování

Při tomto onemocnění dochází k poruše hladkého povrchu kloubní chrupavky. Tato vrstva se zdrsňuje, ztenčuje a nedokáže nadále plnit své funkce, mezi které patří přenos tlakového zatížení, tlumení nárazů a snižování tření v kloubním spojení.

Doporučujeme: Téma: Klouby

Artróza kyčelního kloubu - koxartróza - se projevuje u vrcholových sportovců nebo například u profesionálních řidičů. Příčiny vzniku koxartrózy úzce souvisí s životním stylem moderního člověka, zejména ve vyspělých zemích. Proto ji lze označit za jednu z civilizačních chorob, které jsou důsledkem nezdravého stylu života.

Může ji způsobit zvýšená zátěž kyčelního kloubu, nedostatek kvalitního fyzického pohybu nebo naopak nepřiměřená a jednostranná zátěž. K pacientům patří horolezci, tenisté, lyžaři - tedy i mladí lidé. Koxartróza vzniká také po infekčním zánětu, chemikáliích, ozařování, chemoterapii, vrozených deformacích nebo zlomenině krčku stehenní kosti. Rizikovým faktorem je samozřejmě nadváha.

Nenápadné začátky

Velkou roli však hraje dědičnost, takže výměnu kyčle potřebovali tak štíhlí lidé, jako je zpěvák Prince, exprezident Václav Klaus, herečka Jana Švandová (ta pak už s novým kloubem dokonce absolvovala televizní taneční soutěž StarDance) nebo nedávno zesnulý hudebník Petr Hapka. U něj se bohužel operace stala spouštěcím momentem zhoršení psychického stavu.

V počátečním stádiu onemocnění kyčel bolí pouze při zátěži. Bolest vystřeluje do oblasti třísel, bederní částí páteře i do kolenního kloubu. Postupem času se však příznaky zhoršují a bolest se objevuje  už jen při pouhém doteku nebo dokonce i v klidu.

Typické je i praskání a omezený pohyb. Potíže se objevují při vstávání z postele či židle, při obouvání a samozřejmě při chůzi. V posledním stádiu je člověk typicky ohnutý k jedné straně a kulhá, protože se mu významně zkrátí  dolní končetina následkem destrukce hlavice kosti stehenní.  

Vsaďte na kolagen

I když významnou roli hraje genetická dispozice, je důležité onemocněním kloubů předcházet. Prevenci proti koxartróze můžete začít třeba změnou životosprávy. Škodí nedostatek pohybu, nedostatek spánku a relaxace, rychlý způsob života a stres i  nadměrná konzumace alkoholu a kouření.  

Udržujte si správnou váhu a dobrou fyzickou kondici. Důležitá je také zdravá a pravidelná strava bohatá na vitamíny a minerály. Řešením může být i užívání doplňků stravy s kolagenem, jako je osvědčený Geladrink Forte. Kolagen tvoří až 70 % sušiny kloubních chrupavek a je základní stavební bílkovinou, z níž se skládají pojivové tkáně pohybového aparátu.

Kolagen nelze ve výživě tkání kloubů nijak nahradit. Jedině díky němu se pojivová tkáň může správně vyvíjet a následně tak může mnohem lépe odolávat přetěžování, aniž bychom v budoucnu museli řešit zdravotní následky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Průjem může vést k onemocnění kloubů a revma

Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

reklama
Doporučené recepty
    reklama