reklama

Buďte zdravější a šťastnější: 7 věcí, v nichž si vzít příklad od batolat

Jako dospělí se pořád do něčeho nutíme. Jako malí jsme se řídili hlavně svými instinkty. Zkuste to znovu.

Foto: Thinkstock

Na dětství obvykle vzpomínáme jako na idylickou dobu. Proč se do ní nevrátit? Uvidíte, jak dobře vám to udělá - na duši i na těle.

Na batolatech je dobře vidět, že základním stavem člověka je pohoda, radost a nadšení, s níž se pouštějí do objevování světa. Když se nám podaří vrátit k původnímu 'nastavení', budeme šťastnější a zdravější. Začít můžeme hned po ránu.

1) Dychtivost

Většina dětí se probudí do nového dne s úsměvem a radostí, co hezkého a   zajímavého na ně zase čeká. Těší se, že uvidí nebo pozná něco nečekaného. Zkusme v sobě objevit tentýž pocit. Uvidíte, že psychologové mají pravdu, když tvrdí, že pozitivní očekávání obvykle přinášejí i pozitivní výsledky. Potenciál, že se přihodí něco pěkného, má v sobě každý, i ten nejobyčejnější den. A buďte hraví.

Blanka: "Chodím denně do práce pěšky přes celé centrum města. Každý den objevím nějaký jiný detail na krásných domech, nebo vnímám jiný dojem, který vzbuzují v různých ročních obdobích." 

2) Jídlo

Z domu děti nikdy nevyjdou bez zásob vody a něčeho malého k zakousnutí. Samozřejmě, mají na to lidi (maminku s velkou taškou), ale je to přesně přístup, který vede ke zdravějšímu stylu. Pomůže vám za všech okolností dodržovat pitný režim i správné rozestupy mezi jídly. A pozor: děti taky dobře vědí, kdy už mají dost a nedostanou do sebe ani sousto navíc.

Eva: "Když jsem se zdržela někde na schůzce, pak jsem měla hlad jako vlk a snědla jsem, co mi přišlo pod ruku. Svačina v kabelce to jistí!"

3) Upřímnost

Děti jsou upřímné, někdy až moc. Ale než v sobě všechno dusit, je vždy lepší přiznat pravdu aspoň sami sobě. Upřímnost (samozřejmě jí nesmí být tolik, aby ubližovala) však umí pročistit vzduch, napravit vztahy, zbavit stresu a přispět k psychické vyrovnanosti. 

Tereza: "Dřív jsem v práci na všechno kývala a pak jsem v sobě dusila vztek, že nedokážu odmítnout. Pak jsem ale občas řekla ne a kupodivu se vůbec nic nestalo. Tedy kromě toho, že jsem měla ze sebe mnohem lepší pocit a víc času."

4) Emoce

Průzkumy prokázaly, že potlačované emoce vedou nejen k psychickým poruchám, ale i k fyzickým nemocem včetně těch nejvážnějších. Jistě, děti dokážou přejít z jednoho extrému do druhého v rozpětí vteřin. V tom je asi napodobovat nemáme. Ale dát průchod citům, radovat se, když je z čeho a poplakat si, když je proč, je podle psychologů jednoznačně dobrá cesta k vyrovnanosti. Stejně jako netrápit se zbytečně úvahami 'co by, kdyby' - to děti taky nedělají. Žijí tady a teď.

Petra: "Všimla jsem si, že když mám z něčeho radost a dám ji najevo, mají radost i lidé z mého okolí. No a já z toho pak mám vlastně radost na druhou."

5) Pohyb

Malé děti tolik nerozlišují - chvíli si soustředěně malují a z ničeho nic si jdou zaskákat. Jsou prostě v pohybu celý den, kdykoliv k tomu mají příležitost. To ale můžeme i v dospělosti. I při náročném úkolu se můžeme občas odlepit od stolu a proběhnout se po schodech, projít se v obědové pauze, místo povalování u televize třeba pustit hudbu a v obýváku si zatančit. Nejenže něco zhubnete, ale pohyb, obzvlášť na čerstvém vzduchu, vám pročistí hlavu, zvedne náladu a dokonce nabije novou energií.

Pavlína: "Naučila jsem se dělat si do práce oběd do krabičky. Když ho sním, vyrazím ven na krátkou procházku. Odpoledne tak v pohodě zvládám všechnu práci a nechodím domů tak vyčerpaná." 

6) Objetí

Výzkumy dokazují, že lidský dotyk má úžasnou moc: uklidní, povzbudí, dodá sebevědomí. Jako malí jsme to věděli instinktivně, cítili jsme, jak důležité je se trošku pomazlit. Jako důstojní dospěláci s dotyky šetříme a schováváme si je jen pro intimní chvilky. Zkuste vzít za ruku maminku, i když vám už dávno nejsou tři. Nebo obejmou kamarádku a říct jí, jak jste rádi, že ji máte. Endrofiny, které se při tom uvolní, udělají šťastnější i vás. 

Monika: "Jednou jsem si potřebovala vylít duši a kamarádka mě místo všech slov, které jsem si beztak uměla sama představit, prostě jen objala. Bylo to to nejsilnější, co jsem za dlouhou dobu zažila."

7) Spánek

Když jsou děti unavené, usnou kdykoliv a kdekoliv. I my bychom měli vědět, kdy máme dost a nepřemáhat únavu. V tom nám pomůže i pravidelný režim - zhruba ve stejnou dobu chodit spát i vstávat. Při dodržování spánkové hygieny, kterou dětem samozřejmě zajišťujeme, vymizí i nespavost a další potíže. 

P.S. Pokud vám to možnosti dovolí, tak si vezměte příklad i z odpoledního spánku. Ve spoustě kultur je obvyklý a sami uvidíte, jak úžasně malé prospání po obědě nabudí do druhé poloviny dne. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama