reklama

Jaká jsou pravidla na sjezdovkách?

Jak se chovat na sjezdovce, aby nevznikl problém? Je třeba znát pravidla a dodržovat je

Foto: www.kouty.com

Lyžování a snowboarding jsou oblíbené zimní sporty, za kterými vyráží Češi i do zahraničí. Každý řidič automobilu pro získání řidičského průkazu musí znát pravidla silničního provozu, ale už málo kdo ví, jak se chovat na sjezdovkách.

V Čechách, na Slovensku, ale i v celých Alpách platí mezinárodní pravidla FIS. Každý snowboardista a lyžař nesmí ohrožovat a poškozovat ostatní na sjezdovce. Stejně jako u automobilů, i zde platí bezpečný odstup a ohled na vzdálenost, na kterou vidí. Rychlost je potřeba přizpůsobená kondici, terénu, sněhovým a povětrnostním poměrům. Lyžař, který přijíždí zezadu, musí svou stopu přizpůsobit lyžaři před ním. Předjížděnému lyžaři by mělo zůstat dostatek prostoru pro vlastní jízdu.

Při vjíždění nebo rozjíždění se do tratě je dobré se rozhlédnout do všech směrů a přesvědčit se, že tak můžeme vyrazit bezpečně. Není vhodné se zbytečně zdržovat na nepřehledné části tratě. Při pádu je zapotřebí, co nejdřív místo uvolnit. Při úrazech jsme povinní poskytnout první pomoc, a v případě potřeby ukázat osobní údaje.

V případě, že jsme účastníky nehody se zraněním, můžeme být trestně zodpovědní za ublížení na zdraví z nedbalosti. Při neposkytnutí pomoci, můžeme být obžalováni z trestného činu neposkytnutí první pomoci.

Samozřejmostí zůstává, že děti mají na hlavě helmu. Ve většině zemí je to dokonce povinné. Dalším zákazem je pití alkoholu na sjezdovce. Dokonce můžeme být i překontrolováni dechovou zkouškou.

Na závěr ještě poslední připomenutí. Nesmíme zapomínat na připojištění, abychom při úrazu nebyli nepříjemně překvapení. Za nedodržení pravidel nám kromě úrazu hrozí odebrání permanentky, pokuta nebo nemalé finanční výdaje za náhradu škody.

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama