reklama

Je levnější lyžovat na českých horách, nebo v cizině?

Zimní sezóna se blíží, takže pomalu vytáhneme lyže. Kam jet a moc neutratit?

St. Johann/Alpendorf
St. Johann/Alpendorf | Foto: Aktuálně.cz

Zima blíží a hory zaváté sněhem doslova lákají k lyžařským radovánkám. Možností je přitom hodně, při pohledu na finanční situaci je ovšem rozumné si rozmyslet, co chceme a za kolik.

České hory jsou přeplněné

První možností je zůstat v České republice. Nedisponujeme sice velehorami, ale Krkonoše nebo Jizerské hory jsou dostatečným materiálem pro lyže nebo snowboard. Na příznivé sněhové podmínky si sice musíme počkat a sledovat, kdy se rozjedou lyžařské vleky a sníh bude tak akorát, ale Čechy mají tu výhodu, že je všude blízko.

Myslíte-li tedy na finance už při nástupu do dopravního prostředku, lyžování v Čechách vás jistě vyjde levněji, ať už pojedete autem, vlakem nebo autobusem. Stejně tak lze počítat s nižšími cenami ubytování, ačkoli závisí na typu zařízení a vysokohorských přirážkách. Podmínky jsou ale tak ideální, že každý rok lákají velké množství lidí, a tak musí návštěvník lyžařských vleků počítat s frontami a na sjezdovce dávat pozor, kam jede. Další peníze pak člověk utratí za skipass, ceny se pak na různých místech, ať už Špindlerův mlýn nebo Harrachov, odvíjejí i od časové působnosti. Děti pak mohou očekávat slevy. Přesný ceník uvádějí lyžařská centra až začátkem sezóny.

Ze zahraničí vítězí Francie

Cizina nabízí hned několik potenciálních destinací, ale pokud uvažujete v mezích rozumné útraty, nebudete se pouštět daleko za hranice České republiky. V úvahu tak jasně připadají Alpy, ke kterým se můžete dostat z Rakouska, Itálie nebo Francie. Z obecného trendu lze vysledovat, že nejdráž přijde zájezd do Rakouska.

Je nejblíž, ale ceny skipassů se šplhají vysoko. Sice nabízí vysokou úroveň kvality lanovek i skibusů, ale samotné propojení jednotlivých lanových drah je horší. Při výběru ubytování pak máte širokou možnost volby - od nejluxusnějších hotelů, přes horské chaty pro větší skupiny, aparthousy pro menší až po netradiční ubytování na statku.

O něco levnější bývá Itálie, kde představuje největší finanční zátěž ubytování, které se navíc v řadě případů nachází ve větší vzdálenosti od sjezdovek.

Nejlevnější variantou pak je Francie s výrazně nižšími cenami za nocleh, což je dáno obrovskou rozlohou lyžařských komplexů postavených hned u sjezdovek.

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama