reklama

Barvy na vlasy škodí. I vašemu močovém měchýři

O tom, že alergie může propuknout kdykoliv během života, nás často poučí barva na vlasy. Pořád nic, a najednou průšvih.

O tom, že alergie může propuknout kdykoliv během života, nás často poučí barva na vlasy. Pořád nic, a najednou průšvih.

Stejně jako všechny další kosmetické výrobky i barvy na vlasy obsahují látky, které mohou vyvolávat alergické reakce. To, že jsme stejnou barvu použili už mnohokrát předtím bez jakýchkoliv problémů, přitom vůbec nic neznamená!

Co dráždí nejvíc?

Alergické reakce se projeví totiž až poté, co tělo projde tzv. fází senzibilizace. Ta trvá různě dlouhou dobu, často celá léta. Teprve po ní tělo přestane "zvládat" a objeví se alergie.

Varování na obalu, že si 48 hodin před aplikací máme zkusit reakci na zápěstí, tam není jen tak zbůhdarma. POZOR: Tento test je nutné opakovat před každým novým použitím barvy, pokud si chceme být skutečně jistí, že je pro nás bezpečná.

Lidé obvykle tipují, že jim vadí přítomný peroxid. Ten sice skutečně ničí vlasy a může místně poškodit kůži, ale daleko víc způsobuje alergie látka zvaná PPD neboli parafenylendiamin.

Na místě i kdekoliv jinde!

Reakce na barvy na vlasy patří k nejčastějším případům kontaktní alergie. Tyto reakce mohou být často velice vážné - od mírných pupínků přes boláky, puchýře a rozsáhlé otoky, spojené se svěděním, neúnosnou bolestí a horečkou. V dramatickém případě se může postižený i udusit.

V takových případech bývá nutná hospitalizace, protože se reakce neomezí na kožní projevy, ale zasahují sliznice a orgány kdekoli v těle.

Pomalé a plíživé reakce

Nemusí jít vždycky o tak bouřlivý proces. Bohužel se ukazuje, že následkem dlouholetého barvení vlasů mohou být mnohé záněty a recidivující infekce v kdekoliv těle! Nejčastěji se tato spojitost projevuje v případě zánětů močového měchýře a močových cest, spojených s gynekologickými problémy.

Proto se nedivte, když vám urolog položí zdánlivě nelogickou otázku, zda si barvíte vlasy. Opakující se záněty močových cest, jimiž trpí tolik žen (říká se, že až 30%) bývají někdy způsobené alergizujícími látkami PPD z barev na vlasy. Po jejich vysazení se do půl roku močový měchýř výrazně zklidní.

zdroj: www.webmd.com

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama