reklama

Tanec

Tanec je společenská událost, ale také projev emocí jednotlivce. Člověk se esteticky pohybuje za doprovodu hudby ať už sám, ve dvojici či ve skupině s dalšími tanečníky. Tanec je také druhem umění, dokáže dojmout i pobavit.

Z historie tance

Tanec byl součástí kultury od počátku lidstva. Původní smysl a význam tance byl rituální. Tanečníci měli při obřadech tancem přivolat déšť, vyhnat zlé duchy nebo si naklonit ty dobré. Tuto funkci měl až do starověku, kdy získal i tu estetickou.
Vznik společenského tance tak, jak jej chápeme dnes my, se spojuje s devatenáctým stoletím. Taneční zábavy byly na denním pořádku, vznikaly taneční orchestry a řada tanečních sálů. Do tohoto období spadá i vznik párového tance, který byl do té doby tabu.
Na počátku dvacátého století se do Evropy dostaly taneční styly ze Severní a Jižní Ameriky a na chvíli nastal v tanečních školách malý chaos. Směs klasických evropských a černošských tanečních rytmů a kultur zamotala hlavy tanečníkům do dvacátých let minulého století. Tehdy dali angličtí učitelé za vznik internacionálnímu tanečnímu stylu, který všechny ostatní sjednotil a standardizoval. Díky tomu se objevilo mnoho nových zájemců o tanec.
V Evropě se staly tradicí „taneční“, tedy kurzy tance a společenského chování pro mládež. Kromě České a Slovenské republiky tomu tak je například v Německu a Rakousku.

Taneční styly

Tanec se dělí na tance společenské, sólové a skupinové, dělit se mohou i podle doby vzniku.
Společenské tance jsou standardní (valčík a polka jako jedny z nejstarších, dále waltz, tango či quickstep) a latinskoamerické (cha-cha, kubánské tance rumba a salsa, samba, paso doble, jive).
Mezi tance sólové, neboli nepárové, patří například velmi populární břišní tanec, stále oblíbenější flirt dance či pole dance, breakdance a hiphop, step, klasický balet nebo výrazový tanec.
Skupinovým tancem je country tance jako line dance či round dance, kankán nebo čtverylka.
Dělení tanců podle doby vzniku je na tance gotické, barokní, renesanční a moderní.
Existují i tance etnické, jako africké tance, irské tance, indiánské nebo bretonské.

Kam na kurzy tance?

V dnešní době je nabídka kurzů tanečních studií velice široká. Taneční studio Centrum Tance nabízí výuku nepřeberného množství tanečních stylů v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a dalších městech po celé republice.
Na lekce moderního a afrického tance se specializuje pražská taneční škola Moderní tanec.
Tančit v Brně lze v taneční škole rodiny Buryanových Starlet. V nabídce jsou kurzy pro děti, mládež i dospělé.
V Ostravě se především společenské tance můžete učit v taneční škole Elán.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama