reklama

Nechte se vést. Získáte duševní rovnováhu

Sváteční období přináší nejen shon a stres, ale bývá také příležitostí k zastavení a zamyšlení. Člověku někdy začne být smutno a úzko... Zkuste to změnit!

Foto: Profimedia.cz

Sváteční období přináší nejen shon a stres, ale bývá také příležitostí k zastavení a zamyšlení. Člověku někdy začne být smutno a úzko... Zkuste to změnit!

Většina lidí má život svázaný předsudky o sobě samém, hluboce usazenými někde v podvědomí. Brání nám navázat stabilní partnerský vztah, překonat strach a obavy z vystoupení na veřejnosti, zvládnou cizí jazyk, naučit se řešit krizové situace, konflikty v práci nebo osobním životě.... Zkrátka umět nacházet v životě radost a krásu.

Podaná ruka

„Jsme společnost zaměřená na informace, analýzu, kontrolu, výkon, více zatěžujeme levou, „racionální" hemisféru mozku. Pravá hemisféra, to je tvořivost, intuice, řeč těla, a také pocity, emoce, vzpomínky... Cesta do pravé hemisféry otevírá obrazy a prožitky, které člověku pomohou vzdát se předsudků a dohod, které se sebou uzavřel," vysvětluje zkušená psychoterapeutka Pavla Štěpničková.

To, že obě hemisféry mají být v rovnováze, věděli už naši předkové, staré kultury proto používaly řadu vlastních postupů a praktik. Jenže jak k tomu cíli dojít dnes? Správnou cestu může nabídnout osobní terapeut.

„Pro své klienty se stávám osobním důvěrným průvodcem, provázím je nejen v těžkých obdobích života, ale i tehdy, kdy je pro ně složité se v čemkoliv rozhodnout, ztrácejí jistotu v práci či soukromí, prostě z jakéhokoliv důvodu potřebují mou podporu. Trpělivým nasloucháním a bezpodmínečným přijetím pomáhám hledat přirozené silné stránky jeho osobnosti a vyzvednout je ze skrytosti do každodenního života a přijmout je," vysvětluje Pavla Štěpničková.

Otevřené přístupy

Jako jedna z mála umí propojit racionální psychoterapii s tradičními spirituálními přístupy. „Jsem člověk otevřený, nerada vyznávám jen jeden směr, mnohem přijatelnější je pro mě komplexní přístup, otevření všech možných cest, které vedou k tomu opravdovému u mého klienta," říká zkušená psychoterapeutka.

Dlouhodobá zkušenost s učením podle pravidel mozku vede ke studiu relaxačních technik, protože řízená relaxace nejen odblokovává stres, ale také otevírá kapacitu pravé hemisféry, podporuje tvorbu obrazů.

P. Štěpničková nyní ve své terapeutické praxi používá vlastní relaxační metodu inspirovanou starými spirituálními technikami.

Rozum někdy nestačí

Velkým pomocníkem je ve chvíli, kdy se s klientem točíme v bludném kruhu, I když se  rozumem dostaneme  k příčině problému, někdy se i pak točíme stále v bludném kruhu. Pak přichází právě chvíle pro Pavlu Štěpničkovou a její metodu.

"Potřebuji přetransformovat obraz, jaký o sobě má, ale to nejde jen čistě racionálními cestami, protože tyhle „zápisy" jsou skryté také v pravé hemisféře, a právě při správně vedené relaxaci člověk najednou vidí sám sebe, jako nikdy dříve, „rozpomene se" na dosud skryté informace o sobě," říká psychoterapeutka. 

K nastartování pozitivních změn v životě obvykle stačí 5 sezení v průběhu 2 měsíců, sezení trvá zpravidla 1,5 až 2 hodiny. I když pak samozřejmě některé životní situace člověku energii výrazně uberou, díky poznaným technikám se dokáže znovu dostat do rovnováhy.

KDO JE PAVLA ŠTĚPNIČKOVÁ?

Dobře ji znají účastníci seminářů a odborných akcí, které navštěvuje po celé republice, a také sama pořádá. V idylické Kosoři, daleko od shonu metropole a přesto jen 20 minut autem z centra Prahy, pravidelně vede jednodenní workshopy Cesta k radosti podle pravidel mozku.  Určeny jsou nejen jednotlivcům, ale i firmám, pro jejich manažery či zaměstnance (maximální počet účastníků je 12). Pavla Štěpničková je také aktivní hudebnicí, zpívá, skládá hudbu, hraje na klavír a akordeon, koncertuje.  


 

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama