

Lékař Marek Dvořák, známý svými příspěvky o pacientských příbězích na sociálních sítích, tentokrát otevřel dveře do svého soukromí. Na Facebooku se svěřil s příběhem své dcery Laury, která trpí vzácným genetickým onemocněním. Ve svém upřímném sdělení zároveň připomněl důležitost preventivních vyšetření v těhotenství.
Dojemný příběh ze svého soukromí sdílel na Instagramu lékař a záchranář Marek Dvořák, který je známý sdílením silných příběhů ze své profese. Tentokrát však zaměřil pozornost na vlastní rodinu a svou dceru. „Naše Laura nedávno oslavila 10. narozeniny. Deset krásných let, která nám změnila pohled na svět… Když se narodila, byl to nejkrásnější okamžik našeho života. Ale také začátek velké nejistoty,“ svěřil se. Lékař zároveň přiznal, že hned po narození čelili nepříjemným poznámkám. „Řekli nám, že vypadá divně,“ napsal upřímně ve svém příspěvku.
Dvořák se na sociálních sítích otevřeně svěřil s příběhem své dcery a těžkými začátky, které s ní po porodu zažil. Ačkoli všechna vyšetření v těhotenství probíhala bez problémů, po narození malé Laury bylo jasné, že něco není v pořádku. „Vypadá divně, ale nevíme proč, řekli nám tehdy doktoři. Tohle slyšet prostě nechceš,“ napsal upřímně.
Následovalo období nejistoty a hledání odpovědí. „Celých pět let jsme tápali, než konečně přišla diagnóza. Diagnóza, kterou má pár lidí na světě. Pět let jsme si kladli otázky, na které nikdo neznal odpovědi,“ popsal náročnou cestu. V závěru svého sdílení apeloval na prevenci a včasnou diagnostiku: „Kdybychom tehdy měli možnost to vědět dřív, dost věcí by bylo asi jinak.“
Jedno vyšetření může změnit mnohé, připomíná Marek Dvořák, který se na základě vlastní zkušenosti zasazuje o důležitost prenatální diagnostiky. Podle něj by rodiče měli využít všechny dostupné možnosti, které mohou včas odhalit genetické vady plodu. „Pokud máte možnost vědět víc a být připraveni, využijte ji. Protože někdy jedno vyšetření může změnit hodně…“ napsal Dvořák ve svém příspěvku. Závěrem pak dodal: „Všem rodičům a dětem přeju jen to nejlepší, hodně zdraví a radost.“
„Na některé věci se prostě připravit nedá… Nervy kolem pozitivního screeningu, rozhodování, zda podstoupím amniocentézu, a případně i to, jestli si ponechám dítě s postižením, bych si vážně odpustila. Nakonec všechna vyšetření byla v pořádku, a přesto se syn narodil s předčasně srostlou lebkou… Takový problém žádné vyšetření neodhalí. Začátky byly těžké, ale dnes je z něj skvělý téměř dospělý kluk,“ podělila se o svou zkušenost Markova fanynka.
Svou cestu popisu i další sledující: „To já jsem neskutečně vděčná nemocnici Motol. Mám vrozenou genetickou mutaci, kdy šance na zdravé dítě je jen 25 %, a díky Motolu, kde mi odebírali vzorek placenty, aby zjistili, zda je dítě zdravé či nikoli, tak při mně stáli všichni svatí – a holky jsou 100% zdravé a nejsou ani nositelky vadného genu.“