reklama

Pubertální erotika: Tajné hry dospívajících holčiček

Jsem holka a políbila mě kamarádka - normální francouzák!Bylo to docela divné, ale ne nepříjemné. Jsem lesba?

Foto: Isifa/Thinkstock

Jsem holka a políbila mě kamarádka - normální francouzák! Úplně mě to zaskočilo, ale pak jsem se tak nějak přirozeně přidala. Bylo to docela divné, ale ne nepříjemné. Jsem lesba?

Dotazů tohoto druhu chodí do poraden časopisů spousta. Malé slečny se obávají zbytečně - obvykle patří k části žen s většinovou, tedy heterosexuální orientací, a za pár let se o tom na vlastní kůži samy přesvědčí. V kritickém období dospívání však jejich nevybouřená sexualita tápe a hledá ventil. Kromě masturbace je jím i vzájemná dívčí něha.

Moc se o tom nepíše

Holčičky si tuto zkušenost obvykle nechávají pro sebe. Také paní B., maminka dvou dospívajících dcer, která se nám svěřila, si přála zůstat v anonymitě: "První opravdovou pusu jsem vlastně dostala od holky. Mohlo nám být tak čtrnáct let a byly jsme s Danou, kamarádkou z pěveckého sboru, na chalupě u její babičky.

Čtěte také: Je jí čtrnáct let aneb Lolitku je třeba seřezat včas

Pamatuji si, jak jsem v té době hrozně moc toužila, aby mi už konečně dal pusu nějaký kluk - a k mému velkému zklamání pořád nic! No a Danka na tom byla podobně. Babička nás vždycky ukládala do seknice s letitými manželskými postelemi, které nejspíš pamatovaly doby Marie Terezie.

Přítmí v ledové místnosti a my dvě v teple pod duchnou, která by mohla sloužit jako rekvizita v pohádce o českém Honzovi - to všechno vyvolalo náladu na intimní rozhovor, kdy jsme si postěžovaly, že pořád nic a jak nás to mrzí. A tak jsme se dohodly, že vyzkoušíme líbání aspoň samy na sobě," vzpomíná.

Pokud by však někdo čekal vášnivou scénu jako vystřiženou z videí, díky kterým kriminalisté odhalují pedofily, mýlil by se.

"Přitulily jsme se v objetí pod jednou peřinou, nezkušeně se líbaly a představovaly si, že ta druhá není druhá, ale nějaký krásný kluk. Byl to zvláštní pocit - zakázané ovoce, zvědavost, trochu vzrušení, studu - rozhodně žádný výbuch vášně. Po chvilce jsme si uvědomily, že to sice není špatné, ale také nic převratného. A navíc, co kdyby přišla babička...

Doporučujeme: Chodíte doma před dětmi nazí?

Tak jsme si vlezly každá zase pod svoji peřinu a potichu zpívaly dvojhlasem písničky: To bývala tehdy naše oblíbená zábava a přišlo nám to v tu chvíli zajímavější. První velkou pusu od kluka jsem dostala asi půl nato a při vší náklonnosti k Dance - srovnávat se to nedalo," dodává paní B.

Muži a ženy v nás

Už Sigmund Freud - a mnozí autoři před ním - předpokládal, že v každém člověku se vyskytují prvky mužské i ženské. U každého jedince je tedy přítomna i větší či menší míra homosexuality. Ve snaze splynout s většinovým míněním však lidé obvykle homosexuální sklony vědomě vytěsnění.

Freudův žák Wilhelm Stekel šel ještě dál: Podle něj je bisexualita původním a univerzálním základem lidské sexuality. Navazování intimních vztahů s muži i s ženami považoval za zcela přirozené, zatímco monosexualitu (tedy heterosexualitu i homosexualitu) za nepřirozenou, neboť při ní u jedince dochází k potlačení části sebe sama.

My ponecháme stranou obě teorie a spokojíme se s konstatováním, že v období dospívání mnohé dívky zkoumají možnosti svého těla a není-li právě po ruce protějšek mužského pohlaví, vezmou zavděk i něžnou náklonností kamarádky, aniž by nějak vybočily z vrozené heterosexuální orientace. Prostě jen zkoumají, jaké možnosti a hranice má jejich tělo, které se ve spojitosti s vývojem pohlavních znaků podstatně změnilo, a je tudíž třeba ho nově objevovat. Erotické city jsou v této době sice velmi intenzivní, ale také idealizující a spíše platonické. Důležitou roli v nich hraje fantazie - a v pozdějším věku provokace.

Takže pokud budete mít smůlu a překvapíte náhodou vaši dcera a její nejlepší kamarádku v objetí více než přátelském, nepodléhejte panice. Potichu zavřete dveře, dokud si vás holčičky nestihnou všimnout a uklidněte se statistikami, podle nichž se k homosexualitě v dospělosti přihlásí jen 4 % lidí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máma kojí školačku. Nevidí na tom nic divného

Je mi čtyřicet, ale balím koloušky. No a?

7 důvodů, proč dát v práci výpověď

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama