reklama

7 důvodů, proč dát v práci výpověď

Většinu Čechů ani nenapadne, že by v práci, kde nejsou spokojení, měli dát výpověď. Jaké důvody by je k tomu měly "nakopnout"?

Foto: Isifa/Thinkstock

Velký počet Čechů zůstává ve své stávající práci, dokud nedostanou výpověď nebo dokud jejich místo nezanikne. Ani přesto, že je práce nebaví, touží dělat něco trochu jiného, chtějí víc peněz, se neodhodlají pracovní poměr ukončit dobrovolně a vydat se o dům dál.

Po zvlášť náročném dni nebo po nepříjemné konfrontaci se šéfem uvažoval mluví o výpovědi velká spousta lidí, a dokonce celkem často. Od řečí a úvah je ale velmi daleko k činům. Často zůstáváme v práci, která nás netěší, protože nemáme odvahu, bojíme se riskovat, případně jsme příliš pohodlní na hledání nového místa. Podle průzkumu personální agentury ACjobs.cz takto přemýšlí celá čtvrtina Čechů.

Co se tedy musí stát, abychom dali výpověď? Co by mělo být impulsem k přemýšlení o změně zaměstnání? Co bychom si neměli nechávat líbit? Odpoví následujících sedm bodů.

1) Lepší nabídka

Podle zmíněného průzkumu by čtyřicet procent Čechů dalo výpověď, pokud by dostali lepší kariérní nabídku. Jestliže by taková nabídka byla prokazatelně lepší, pak je toto číslo ještě velmi nízké. V případě, že by vás jinde čekaly lepší pracovní podmínky, vyšší plat nebo prestižnější firma s jistým zázemím, případně všechno najednou, neexistuje jediný důvod, proč nekývnout.

2) Nízký plat

Jestliže nejste spokojeni s platem, který dostáváte, a jestliže víte, že pozice a schopnosti obdobné těm vašim se v jiných firmách oceňují lépe, měli byste se pokusit změnit zaměstnavatele. Obzvlášť pokud naděje na přídání jsou nyní mizivé. Každý potřebuje motivaci, a jak známo, peníze jsou tou nejlepší. A bez ní se pracuje těžko... Peníze jsou mimochodem třetím nejčastějším důvodem, proč zaměstnání dobrovolně opouštíme.

3) Pracovní podmínky

Jste v práci od nevidím do nevidím, pracovat z domova nemůžete, občas dokonce pracujete i o víkendech, přesčasy jsou neplacené, práce je čím dál víc, naopak dovolené je málo, a ještě vás během ní otravují, firemní počítače pamatují Žižku, když měl ještě obě oči, v kanceláři je zima, a šéf vám nezajistí ani pitnou vodu? I tohle by mohl být velmi dobrý důvod ke změně.

4) Neshody se šéfem

Jen deset procent lidí je ochotných odejít ze zaměstnání kvůli tomu, že si "nesedli" se šéfem. Na jednu stranu se to může zdát jako detail, jenže pokud si na vás nadřzený zasedne, chce po vás nemožné, neumí chválit, ale o to lépe kritizuje, aniž by sám šel příklad a vy jste se od něj alespoň měli co učit, může to pěkně otrávit nejen život v práci, ale i ten osobní. Kvůli takové pracovní situaci pak býváme protivní, špatně spíme a zbytečně si tak kazíme i vztahy se svými blízkými. Takže opravdu i tohle stojí za zamyšlení.

5) Pracovní kolektiv

Vaše práce může být fajn, ale pokud máte kolegy, kteří nespolupracují, nezajímají je výsledky, navíc s nimi není legrace a v osobním životě se zajímají o úplně jiné věci než vy, člověka to otráví. A o to víc, když narazí na lidi, kteří se s ním nejen nehodlají družit, ale ještě se rozhodnou mu házet klacky pod nohy. V takové práci lze jen těžko najít úspěch a uspokojení.

6) Sídlo firmy

Představte si, že by vám někdo nabídl tu samou práci, jakou máte teď, ovšem s tím rozdílem, že byste do ní nemuseli dojíždět hodinu, ale třeba jen patnáct minut. Anebo naopak - někdo by vám nabídl pozici ve vaší milované Austrálii, nebo třeba Německu, a vám by se najednou naskytla skvělá možnost poznat cizí prostředí, naučit se jazyk... Nestává se často, že by vám taková práce spadla do klína, ale když budete šikovní, najít se dá.

7) Podnikání

Chodíte každý den do "kolbenky" a po cestě si představujete, jaké by to bylo šít vlastní tašky a kabelky, péct koláče nebo vyrábět boudy pro psy? A proč řemeslo zatím alespoň bokem nevypilujete, a poté neseknete s prací, která vás netěší, a nezaložíte vlastní podnik? Když si vše dobře promyslíte, risk může být jedině zisk.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte problém se soustředit? Čím to je a co s tím?

7 signálů, že vás vaše práce zabíjí. Poznáváte?

Největší chyby, které ženy dělají na začátku kariéry

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama